Başkan 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Kutladı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, yayınladığı bir mesajla 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı. 8 Mart Dünya Kadınlar gününün...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, yayınladığı bir mesajla 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı. 8 Mart Dünya Kadınlar gününün, kadınların sorunlarına eğilmek için çok önemli bir fırsat olduğunu söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, “Bu günün kadınlarımıza bakışımız, onlar hakkındaki görüşlerimiz; kültür hayatımızda ve toplumsal yaşamımızdaki yerleri açısından son derece kritik bir önemi vardır” dedi.

SAÇININ TELİNE TÜRKÜLER YAKILAN KADINLARIMIZ…
Başkan Karaosmanoğlu, “Geleneklerimize, tarihimize baktığımızda, kadınlarımızın türkülerimizde, şiirlerimizde, destanlarımızda hep yüceltildiğini ve çok büyük bir değer verildiğini görürüz. Saçının bir tek teli için dahi türkü yakılan kadınımız, gün gelmiş çağın değişen şartları ve kültürümüzdeki yozlaşmanın da etkisiyle giderek önemini kaybetmiş ve hatta günümüzde ne yazık ki ticari bir meta haline dönüşmeye başlamıştır. Zarafetin, güzelliğin, şefkatin ve sevginin sembolü olarak görülen kadınlarımızın ne yazık ki haber bültenlerinde şiddete maruz kalmış kişiler olarak konu olması; hepimizi yaralamakta, toplum olarak uğradığımız dönüşümün boyutlarını en acı şekilde ortaya koymaktadır” ifadelerini kullandı.

KADINA EZİYET TOPLUMU FELAKETE SÜRÜKLER
Günümüzde kadınların sorunlarının, daha ziyade kadın emeğinin ucuzlatılması, kadının öğrenim imkânlarının kısıtlanması, şiddete ve cinsel tahakküme maruz kalması gibi konulara odaklandığını belirten Başkan Karaosmanoğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Oysa kadınlarına haksızlık eden, eziyet eden bir toplumun felakete sürükleneceği ve geri kalacağı açıktır. Kadınlarımızın, annelerimizin, bacılarımızın, eşlerimizin yüzünü güldürmek; bizim medeniyet vazifemizdir, olgunluk imtihanımızdır, boynumuzun borcudur. Bu duygularla, bütün hemşehrilerimin ve kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü tekrar kutluyor, sevinç, başarı, huzur ve mutluluklar diliyorum”

08 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR