Sarımeşe’de dere rezaleti!

Kartepe’ye bağlı Sarımeşe Mahallesi’nin tam ortasından geçen eski lağım deresi bir türlü ıslah edilip temizlenmedi. Vatandaşların, Kartepe Belediyesi...

Kartepe’ye bağlı Sarımeşe Mahallesi’nin tam ortasından geçen eski lağım deresi bir türlü ıslah edilip temizlenmedi. Vatandaşların, Kartepe Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve İSU Genel Müdürlüğü’ne yaptıkları başvurulara ise olumlu yanıt alınamadı. Söz konusu kurumların derece yatırım programına almaması ve son olarak bir koyunun dereye düşün telef olması halkı isyan noktasına getirdi.

 

“RESMİ BAŞVURUDA BULUNDUK”

Mahalle halkı, konu hakkında bugüne kadar birçok kez girişimde bulunmalarına rağmen bir sonuç elde edilemediğini dile getirdi. Bu günü kadar 210 imza toplayıp dilekçe ile yetkililere ilettiklerini belirten mahalle sakinleri, “Bu konunun aciliyetini de belgeleyerek yetkililere ilettik, ancak bir sonuç alınamadı. Büyükşehir burayı yatırım programına almadı” dedi.

 

BAŞKAN’A SESLENDİLER

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'na seslenen vatandaşlar, “Geçtiğimiz günlerde bir koyun dereye düşerek boğuldu. Telef olmuş halde hala derede duruyor. Dere kenarında otlayan hayvanlarımız var, daha önemlisi çocuklarımız var. Derenin çevresinde önlem alınmamış. Eğer bu dere ıslah edilip, meyil verilerek akması ve çevre güvenliği sağlanmazsa her an bir çocuk buraya düşüp boğulabilir. Başkanımız burayı görüp gerekeni yapsın” diye konuştu.

 

“ÇOCUK DA BOĞULABİLİRDİ”

Derenin mahallenin tam ortasından geçtiğini söyleyen bölge halkı, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Bizim çocuklarımız buralarda oynuyorlar, oraya düşen bir koyun değil de bir çocuk olabilirdi. Bu yaşanır ve bir çocuk ölürse sorumlusu kim olacak. Hesabını kim verecek. Yetkililere defalarca iletilmesine ve resmi başvuru yapılmasına rağmen bu dere neden ıslah edilmiyor. Bir can yanınca mı harekete geçilecek.”

 

SALGIN HASTALIK OLABİLİR

Bundan daha acil bir yatırımın olamayacağını da sözlerine ekleyen vatandaşlar, “Birileri ölmese bile hastalanabilir. Derece her türlü sürüngen var. Yılan, lağım faresi, kurbağa, kertenkele ve aşırı miktarda sivrisinek buralarda ürüyor. Ayrıca pis bir koku var. Her an salgın bir hastalık yayılabilir, önüne geçilemeyecek sorunlar çıkabilir. Bu pislikten bizi kurtarın” diye konuştu. Muharrem İBRAHİMOĞLU

fot1.jpg

fot2.jpg

14 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

vatandaş - Orada oturan bir vatandaş olarak bu haberi yaptınığınız için gazetenize çok teşekkür ediyorum.Bizde bu dereye çok yakınız ve özellikle sivri sineklerden çok şikayetçiyiz lütfen ilgili kişiler artık sarımeşenin özellikle kızılcık mahallesine gereken ilgiyi göstersin gerek yolları gerekse bu dere gerçekten oranın bütün güzelliğini gölgeliyor.

Yanıtla . 0Beğen 14 Kasım 15:00
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR