Bakan Bozdağ, FETÖ'den tutuklananların sayısını açıkladı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. FETÖ’den tutuklananların sayısına ilişkin bilgi v...

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. FETÖ’den tutuklananların sayısına ilişkin bilgi veren Bozdağ, "70 bin kişi civarında kişiyle ilgili işlem yapıldı. 32 bin civarında da tutuklama yapıldı ve süreç devam ediyor. Yeni tutuklananlar olabileceği gibi, tutuklananlardan adli kontrolle serbest bırakılanlar ya da serbest bırakılanlar olabilir” ifadelerini kullandı.

 

“Sincan'da bu çalışma yapılıyor”

Yargılama için özel bir yerin kurulup kurulmayacağı sorusuna Bozdağ, “İstanbul'da böyle bir ihtiyaç yok ama Ankara'da böyle büyük sanıklı davaların yapılacağı bir yer yok. Bu nedenle Sincan'da bu çalışma yapılıyor. Sadece bir yerde yargılanmıyorlar bütün Türkiye'de yargılamalar yapılıyor. Davaların binlerce sanıklı davalar gibi görülmesi bu işin sulandırılmasına ver gerçeğin ortaya çıkmasının engellenmesine yol açar. O nedenle bu davalar Türkiye'nin her yerinde görülecektir. Cumhuriyet Başsavcıları gerekli değerlendirmeleri yapıyorlar” şeklinde konuştu.

 

“Adil Öksüz MİT ajanı falan değil”

“Adil Öksüz MİT ajanı falan değil” diyen Bozdağ, şunları kaydetti:

“FETÖ terör örgütünün Türkiye kamuoyuna sunduğu bir propagandadır. Onu söyleyen kimse FETÖ tarafından kullanılan bir zavallıdır ya da bilmeyerek kendini kullandırıyor. Kılıçdaroğlu'na bu bilgiyi getirene getireni araştırması gerekir. Kılıçdaroğlu bunu söylüyorsa, bu bilgiyi kendisine getireni araştırsın. Kılıçdaroğlu'na bu bilgiyi getiren FETÖ elemanıdır. Nasıl serbest bırakıldığı benim de aklımda olan bir soru. İhmallerin kasıtlı olup olmadığını HSYK araştırıyor. Adil Öksüz’ü sadece polis veya jandarma veya istihbarat arıyor değil aynı zamanda 79 milyon vatandaşımızda bu kişinin nerede olduğunu takip ediyordur. Gördüğü an ben vatandaşlarımızın da onu ihbar edeceğine yürekten inanıyorum. Ben çemberin daraldığını düşünüyorum. inşallah yakın zamanda Adil Öksüz yargıya teslim edilir.”

 

“Şu ana kadar bin 500’den fazla infaz koruma memuru işten el çektirilmiş durumda”

İkinci darbe girişimi iddialarıyla ilgili ise Bozdağ, "Çok farklı yorumlar atılıyor ortada. Gazetenin o manşetinde bir sürü şeyler söylendi ama onların büyük bir kısmı asılsız. Bazı aşiretlerin borçlarının ödendiğine ilişkin konular var, başka konular var bunların aslı astarı yok. Birtakım yorumlarla öyle olur şöyle olur şeklinde birtakım değerlendirmeler olduğunu düşünüyorum. Cezaevlerine ilişkin sadece gazete manşetinde röportaj verenlerin değil, başkalarının yorumları da var. Biz ilk günden beri cezaevlerinde gerekli tedbirleri aldık, alıyoruz. Şu anda infaz koruma memurları üzerinde bir akıl yürütme yapılıyor. İnfaz koruma memurları FETÖ’cü olabilir, şöyle olur böyle olur değerlendirmeleri var. Şu ana kadar bin 500’den fazla infaz koruma memuru işten el çektirilmiş durumda. İhraçlar yapılmadı ama şüphe nedeniyle görevden el çektirildi. İncelemeler sürüyor. FETÖ'yle irtibatı nedeniyle kanunlara aykırı ilişki kuracak işbirliği yapabilecek ihtimalini değerlendirdiğimiz kim varsa onlarla ilgili işlemler yapılıyor. Devlet bunlarla ilgili çok ciddi tedbirleri alıyor. Silivri’de olsun Ankara’da olsun dışarıdan gelecek herhangi bir saldırıya karşıda hatta uçakla ve helikopterle gelecek saldırılara karşı dahi tedbirler alınıyor. Şu anda Sincan ve Silivri cezaevleri üzerinde uçuş yasakları var. Havadan gelen tehlikeyi helikopter olsun uçak olsun onları düşürecek donanımlarla oralar koruma altındadır. Hava savunma sistemleri kurduk. Tedbir hepsi alındı. Jandarma da aldığı görevler var. Her türlü tedbir detaylı bir şekilde düşünülüyor. Cezaevlerinin içinde de dışında da her türlü tedbir alınmaktadır, alınmaya devam edilecektir” açıklamasında bulundu.

“Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru imkanı var"

"Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru imkanı var” ifadesini kullanan Bozdağ, “Zannediyorsam 2012'nin Eylül ayından bu yana yürürlükte bu. Herhangi bir vatandaşımız 2012’den sonra kesinleşen bir kararı varsa onun bireysel başvuru yoluyla Anayasa Mahkemesi'ne götürebilir. Bir kanunla bütün bunların verdiği kararların yeniden yargılanması yolunu açarsa o zaman şuanda mahkemelerde görülen davaların tamamı görülmez hale gelir. Milyonlarca dava yeniden mahkemelerin önüne gelecek. Mahkemeler ellerindeki yeni davalara mı bakacak eski davalara mı bakacak o zaman bu işin altından kalkılma ihtimali yok. AYM'nin kendi hükümleri var ve bireysel başvuruyu yapanlar bu yolla hakkını arayabilir. Anayasa Mahkemesi hak ihlalini tespit ederse o zamanda iadeyi muhakeme kapısı açılabiliyor. Yeni bir yasa çıkararak bunun FETÖ’cü olduğu değerlendirilmesiyle meslekten ihraç edilen hakimlerin verdiği bütün kararlara yargılamanın iadesini, yenilenmesini zorunlu hale getiren bir adım atmayı büyük bir hukuki kaosa yol açacak sonuçlar doğuracağını düşünüyoruz. O yüzden böyle bir kanun hazırlığımız yok” değerlendirmesinde bulundu.

28 Eylül 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

fatma - masumlar hala içerde onların üzeine sürülen lekeyi abc matik bile çıkaramaz bunun hesabı ne olacak sayın bakan

Yanıtla . 0Beğen 28 Eylül 11:26
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR