Kavlak: "2017 sözleşmesi milat olacak"

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Kocaeli, Gebze, Dilovası, Çayırova ve Gölcük Şubeleri tarafından düzenlenen iftar yemeğine konuk ol...

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Kocaeli, Gebze, Dilovası, Çayırova ve Gölcük Şubeleri tarafından düzenlenen iftar yemeğine konuk oldu. Gebze’de bulunan Ramada Plaza İstanbul Asia Airport’ta gerçekleşen iftar programına Türk-İş İl Temsilcisi / Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, Gölcük Şube Başkanı Mehmet Şener, Dilovası Şube Başkanı Olcay Dursun, Çayırova Şube Başkanı Bilal Uca, Gebze Şube Başkanı Şeref Özcan ve sendika üyeleri de yoğun katılım gösterdi.

 

TÜRKİYE İŞÇİ SINIFI İÇİN TARİH OLACAK

İftar yemeğinde konuşan Genel Başkan Kavlak, “2017 sözleşmesi. Hiç merak etmeyin, hiç endişelenmeyin. 2017 sözleşmesi çok iyi bir sözleşme olacak. 2017 sözleşmesi, öyle iyi bir sözleşme olacak ki, çığır açacak, milat olacak. Sadece sizin için değil, bütün Türkiye işçi sınıfı için tarih olacak. Bu, Türk Metal’in sözüdür” dedi.

icer.jpg

 

DELİ GİBİ YÜREKLİ OLMAK LAZIM

İftar yemeğinde konuşan Türk Metal Sendikası Genel Başkan Pevrul Kavlak “Kocaeli, Gebze, Dilovası, Çayırova, Gölcük sendikal mücadelenin başkentidir. Başka yere benzemez. Buranın taşı toprağı kavgadır. Serttir, çetindir, zordur. Burada iyi olmak, dürüst olmak bilgili olmak yetmez. Burada ayakta kalabilmek için, yiğit olmak lazım, inançlı olmak lazım. Ama en çok deli gibi yürekli olmak lazım. İşte sizler buradasınız. Bu sözlerimin doğruluğunu hayat onayladı” dedi.  

iceri1.jpg

SİZİNLE GURUR DUYUYORUM

Geriye dönüp baktığımda, fark ettim ki, geçen yıl bu zamanlarda, yani olaylar doruğa çıktığında, en az bu bölgeyle ilgilenmişim diyen Kavlak “Oysa dışarıdan bakanlar için durum tam tersi olmalıydı. Bu bölge, sendika düşmanlarının, sendikacı görünümündeki hokkabazların, legaliyle illegaliyle bütün örgütlerin yığınak yaptığı bölgeydi. Türk Metal’e karşı, en düşmanca, en alçakça, ardı arkası kesilmez saldırıların yapıldığı yerdi. En kritik alandı. Sizin, en zor zamanda, en olanaksız koşullarda bile, sendikanıza sahip çıkacağınızı biliyordum. Sizinle gurur duyuyorum” açıklamasında bulundu.

 

SİZİN EKMEĞİNİZLE OYNAMAYIZ

Uzun bir aradan sonra yeniden bir araya geldik diyen Genel Başkan Kavlak “Seli gitti, kumu kaldı. 2014 sözleşmesini imzaladığımızda, rakam beğenilmiş ama 3 yıllık olması bazı arkadaşlarımızda endişe yaratmıştı. Oysa biz bunun iyi olacağını anlatmaya çalışmıştık. Ama anlaşılan yeterince inandırıcı olamamışız. Aradan bir buçuk yılı aşkın zaman geçti. Şimdi geriye dönüp bakın kararımızın ne kadar doğru olduğunu görürsünüz. 3 yıllık sözleşme, her haliyle 2 yıllık sözleşmeden daha iyi olmuştur. Ya 5-8 bandında sıkışan bir artışa evet diyecektik, ya da üç yıllığı imzalayıp, 9’un üzerinde bir rakama bağlayacaktık. Üç yıl sayesinde 9,78’e kadar tırmanabildik. O kadarla kalmadık, refah payı aldık, erzak katkısı aldık. Aslında risk değildi” ifadelerini kullandı.  

iceri3.jpg

PROPAGANDA MAKİNESİ İŞLİYORDU

3 yıl için enflasyon artı yüzde 10 refah payı aldık diyen Kavlak “Çünkü hesabımızı kitabımızı iyi yapmıştık. Biz, sizin işinizle, aşınızla kumar oynamayız. Gerekirse kendimizi ateşe atarız. Sizin ekmeğinizi riske atmayız. Atan bizden değildir, atan insan değildir. Benim risk dediğim, sözleşmenin üyelerimize anlatılmasında doğabilecek sıkıntılardı. Çünkü biliyorduk, her yandan istihbarat geliyordu. Propaganda makinesi işliyordu. Yalan dolan çarkları dönmeye başlamıştı” dedi.

 

HAZIRLIKLI OLMALIYIZ

Üç yılı dillerine dolamışlardı diyen Genel Başkan Kavlak “Anlatmakta geç kaldığımız, boşluk bıraktığımız yerleri bunlar dolduruyorlardı. Hepsi bize karşı kol kola girdiler, ittifak yaptılar. Karşılarında da sadece ve sadece biz vardık. Yani 7 düvele karşı tek başımızdaydık. Ama korkmadık, yılmadık, yıkılmadık. Çünkü eylemle pişen, mücadeleyle bilenen, kavgayla çelikleşen Türk Metalliler vardı. Çünkü siz vardınız. Siz herkese yetersiniz. Türk Metal bölündü, yıkıldı diye sevinenler, olaylar tırmandığında ellerini ovuşturanlar, sonunda avuçlarını yalayıp, layık oldukları çöplüğe döndü. Yıkılmadık hatta bu süreçten daha da güçlenerek çıktık ama çok vakit kaybettik. Enerjimiz boşa gitti. Yapacaklarımız vardı, çoğunu erteledik, ertelemek zorunda kaldık. Onun için, bir daha boşa zaman kaybetmemek için, bu olaylardan ders çıkarmalı ve hazırlıklı olmalıyız. İyi bir sözleşme imzaladığımızda bile, bunu üyemize iyi anlatamıyorsak, kıymeti yok” açıklamasında bulundu.

 

HERKESİN PAÇASI TUTUŞTU

En iyi sözleşmelere imza atacağız ama sonra bunu gidip üyemize iyi anlatacağız diyen Kavlak “Bunun için, üyemizi sürekli haberdar etmeliyiz. Tezgahları gezin dolaşın. Onların yüreğine dokunun, konuşun, anlatın. İşçi sınıfının başına geçirilmek istenen Ulusal İstihdam Stratejisi’ne dikkat çektim. Bunların bir bir hayata geçeceğini, uyanık olmamız ve mücadele etmemiz gerektiğini, anlattım durdum. Ama ben konuştum, ben dinledim. Sendikal hareket de, işçi sınıfı da, ne yazık ki, bütün bu tehlikelere duyarsız kaldı. Ama şimdi hepsi önümüze gelince herkesin paçası tutuştu” ifadelerini kullandı.  

 

ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARI

Bu tehlikelerden biri geçen ay karşımıza dikildi diyen Kavlak “Özel İstihdam Büroları yasası çıktı. Peki şimdi ne olacak? Birtakım şirketler kurulacak, bu şirketler, işçilerle sözleşme yapacak, Sonra da onları kiraya verecek. Yani kölelik düzeni kurulacak. Bir diğer sorunumuz da sendikal birlik sorunudur. Bu yasa tasarı halindeyken, üç konfederasyon oturduk konuştuk. En az zararla nasıl atlatırız, işçilerimizi nasıl koruruz, sömürüyü nasıl önleriz diye çalıştık. Çözüm önerilerimizi içeren bir metin üzerinde 3 Konfederasyon anlaştık. Üzerinde anlaştığımız, imza altına aldığımız bu metne Türk-İş’ ten başkası sahip çıkmadı” açıklamasında bulundu.  

 

KAYIT DIŞILIĞI ÖNLEYİN

Türk – İş tasarıda yedi maddeyi değiştirdi diyen Kavlak “Şimdi hazırlıklarımız tamamladık. Anayasa mahkemesine götürüyoruz. Türk-İş’e çamur atmaya kalkıyorlar. O çamur sizin zihniyetinizdedir. Siz o çamura dibine kadar batmışsınız. Sizi oradan kimse çıkaramaz. Son kalemiz, kıdem tazminatı hakkımız saldırı altında. Amaç, kıdem tazminatı hakkımızı budamaktır. 30 günlük brüt ücreti 14 güne düşürmektir. Bu ülkede hangi fon yaşadı? Buna rağmen, tazminatlarınızı fona devredelim diyorlar. Buradaki asıl amaç, bireysel emeklilik şirketlerini ihya etmektir. Eğer bütün emekçilerin kıdem tazminatı hakkından yararlanmasını istiyorsanız örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırın. Sendikalı işçinin kıdem tazminatı sorunu yok” dedi.

 

KAYIT DIŞILIĞI ÖNLEYİN

Ama eğer, sadece örgütlüler değil, tüm çalışanlar kıdem tazminatından yararlansın diyorsanız, o zaman mevcut yasadaki bir yıl şartını kaldırın diyen Kavlak “Ya da işçi alacaklarını, mahkemelerde yeniden birinci derece alacak haline getirin. Bütün sorunları kökten çözmek istiyorsanız, neredeyse yüzde 50’ye varan kayıt dışılığı önleyin. Bütün sorunlar çözülsün. Merdiven altı işyerlerini disiplin altına alın. Hem devletimiz kazansın, hem biz kazanalım. Böylece, Anayasamızda yazan o sosyal devlet de hayata geçsin. Uzun zamandır bir anayasa değişikliği ülkenin gündeminde. Artık bu ülkede emeğin anayasası olsun istiyoruz. Bu istediklerimizi yapacaksanız bu anayasa bizim anayasamız diyebileceksek biz de varız. İşverenlerin talepleri olacaksa, emeğin anayasası olmayacaksa, biz bu değişiklikte yokuz” açıklamasında bulundu.  

 

GEBZE SAHİP ÇIKTI

Gebze en zor zamanda, en olanaksız koşullarda bile sendikasına sahip çıktı diyen Kavlak “Geçen yıl bu zamanlarda yani olaylar doruğa çıktığında en az bu bölgeyle ilgilenmişim. Bir iki işyeri hariç en az bu bölgeye müdahale etmiştim. Oysa dışarıdan bakanlar için durum tam tersi olmalıydı. Bu bölge sendika düşmanlarının sendikacı görünümündeki hokkabazların, legaliyle illegaliyle bütün örgütlerin yığınak yaptığı bölgeydi. Türk Metal’e karşı en düşmanca, en alçakça, ardı arkası kesilmez saldırıların yapıldığı yerdi. En kritik alandı. Başkası olsa, haklı olarak önce burayla ilgilenirdi. Aslında aklıyla hareket eden herkes böyle yapardı. Ama ben tam tersini yaptım. Aklımla değil, yüreğimle hareket ettim. Şimdi görüyorum ki, doğru olanı yapmışım. Çünkü sizin, en zor zamanda, en olanaksız koşullarda bile sendikanıza sahip çıkacağınızı biliyordum. Yüreğim öyle diyordu. Ben de yüreğimin sesine kulak verdim. Size güvendim. Size inandım. Yanılmamışım. Güvenimi boşa çıkarmadınız. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

 

2017 SÖZLEŞMESİ ÇIĞIR AÇACAK

Bizim işkolumuzdaki, adı sendika, aslı tiyatro olanlara bakın diyen Kavlak “Ellerinde senaryolar, hep oyun oynarlar. Güya grev ilan ederler, sonra bakana gidip, grevin ertelenmesi için yalvarırlar. Güya bordro yayınlarlar. Şu kadar ücret alıyorum derler. Sonra buharlaşan trilyonların hesabını veremezler. Bunca yıl aidat toplar. Bırakın tesisi, bırakın eğitim yardımını, üyelerinin önlerine tek bir su sebili bile koyamazlar. Üyesine üç kuruş destek veremezler. Lafa gelince, mangalda kül bırakmazlar. Ama iş başa düşünce tek bir sözleşmede bile öne geçmezler” ifadelerini kullandı.

 

2017 SÖZLEŞMESİ ÇOK İYİ BİR SÖZLEŞME OLACAK

Konuşmasını son bölümünde Kavlak “Üç yıllık sözleşme ihanettir derler, ama 10 yıldır üç yıllık imzaladıkları sözleşmelerin sayısını kendileri bile bilmezler. Bu madrabazları, hokkabazları, düzenbazları aslında en iyi siz tanıyorsunuz. 2014 sözleşmesi iftiraların aksine, üç yıllık olmasına rağmen çok iyi bir sözleşmeydi. Aradan geçen sürede, zaman da bizi haklı çıkardı. Şimdi önümüzde yeni bir sözleşme var. 2017 sözleşmesi. Hiç merak etmeyin, hiç endişelenmeyin. 2017 sözleşmesi çok iyi bir sözleşme olacak. 2017 sözleşmesi, öyle iyi bir sözleşme olacak ki, çığır açacak, milat olacak. Sadece sizin için değil, bütün Türkiye işçi sınıfı için tarih olacak. Bu, Türk Metal’in sözüdür” şeklinde konuştu. Serkan BORLAK

 

26 Haziran 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR