“Sağlıkta şiddetin önüne geçilmeli”

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Kocaeli Aile Hekimleri Derneği ( KAHED ) tarafından Dr. Işıl Saka’nın darp edilmesi hakkında Yeni Mah...

BÜYÜT

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Kocaeli Aile Hekimleri Derneği ( KAHED ) tarafından Dr. Işıl Saka’nın darp edilmesi hakkında Yeni Mahalle ASM önünde yapılan basın açıklamasına katıldı.
Dr. Işıl Saka’nın görevi başında iken darp edilmesi hakkındaki basın açıklamasını Kocaeli Aile Hekimleri Derneği ( KAHED ) adına Başkan Yardımcısı Dr.Sibel Gören yaptı. Yapılan açıklamaya Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, ASM”lerde görev yapan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı elemanları, Tabibiler Odası ve sendikalar katılarak destek vererek KAHED’i yalnız bırakmadılar.

BİLGİ KİRLİLİĞİ MEVCUT
Basın açıklamasından sonra konu hakkında açıklamada bulunan Şube Başkanı Ömer Çeker; sağlık çalışanın görevi “eşrefi mahlukat yaratılmışların en hayırlısı olan” insana doğumundan ölümüne kadar hizmet etmektir. Kendisini insan hizmetine adamış Hekim arkadaşımızı görevi başında iken darp eden şahsiyeti ve mantığı anlamak mümkün değildir. Kamuoyuna olayın oluşu yanlış aksettirilmiş olup bilgi kirliliği mevcuttur. Bir an önce bu bilgi kirliliğinin giderilmesi için gerçekler yetkililer tarafından kamuoyuna açıklanarak “Hekim arkadaşımız töhmet altından kurtarılmalıdır.”

TCK’DA DÜZENLEME YAPILMAMALI .
Başkan Ömer Çeker; yeni Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun sağlıkta şiddeti çözmek adına ciddi adımlar atmasını istedi. Çeker açıklamasında “Sağlık çalışanına şiddet, kamu görevlisine darp olarak algılanıyor ve cezai yaptırımı az. Neredeyse yapanın yanına kar kalıyor. Cezaların caydırıcı olması için TCK’da bir düzenleme yapılmamalı. Sağlıkta şiddet sadece basit bir darp olmaktan çıkarılarak, kamu hizmetini engelleme, vatandaşın sağlık hakkının kullanmayı engelleme ve bunun sonucunda insan hayatının riske atılması gibi suçlarının da cezası olmalı”dedi.

ŞİDDET ÖNLENMELİ
Şube Başkanı Çeker; Son günlerde ilimizde sağlık çalışanlarına karşı şiddet de gözle görülür bir artma vardır. Kurum amirleri gerekli tedbirleri alarak şiddetin önüne geçmelidirler, Görevi başında darp edilen sağlık çalışanları için kurum amirleri kamu görevi engellendiği, Görevi başında memur darp edildiği için kamu davaları açılmalıdırlar.

29 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR