TBMM&'de eğitim düzeyi yüksek

TBMM'de görev yapan milletvekilleri, yüksek eğitim düzeyleriyle dikkati çekiyor.Yeni dönemde parlamentoda görev yapacak milletvekillerinden 488'i üniv...

BÜYÜT

TBMM'de görev yapan milletvekilleri, yüksek eğitim düzeyleriyle dikkati çekiyor.

Yeni dönemde parlamentoda görev yapacak milletvekillerinden 488'i üniversite, 23'ü lise, 3'ü ilköğretim mezunu.

TBMM'de geçen dönemde 514 üniversite, 30 lise, 4 ilköğretim mezunu milletvekili görev yaparken, 22. dönemde bu rakamlar 491 üniversite, 39 lise, 20 ilköğretim mezunu milletvekili olarak gerçekleşti.

Milletvekillerinin ağırlıklı olarak hukuk, eğitim fakültesi, tıp fakültesi, iktisadi ve idari bilimler fakültesi, mühendislik fakültelerinden mezun oldukları görülüyor.

Mecliste hukukçu milletvekillerinin çoğunluğu gözleniyor. Tüm siyasi partilerden 107 hukukçu milletvekili yeni dönemde parlamentoda yer alırken, üniversitelerin tıp ve diş hekimliği fakültelerinden mezun 42 hekim milletvekili de bu dönemde görev yapacak.

Geçen dönemde parlamentoda 103 hukukçu, 24 hekim, 22. dönemde ise 98 hukukçu, 37 hekim milletvekili yer almıştı.

Yeni dönemde, AK Parti'den 317, CHP'den 125, MHP'den ise 46 üniversite mezunu milletvekili parlamentoya girdi.

09 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR