Konca: Yangınların askeri bölgede olması tesadüf mü?

HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, çözüm sürecinin hükümet tarafından askıya alınması ile ilgili TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri...

HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, çözüm sürecinin hükümet tarafından askıya alınması ile ilgili TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Başbakan Ahmet Davutoğlu’na birtakım sorular sordu. Bugün PKK'ye yönelik askeri operasyonların çok farklı bölgelerde, geniş kapsamlı olarak sürmekte olduğunu kaydeden Konca, “Bütün bu yangınların askeri operasyon bölgelerinde yaşanması sizce tesadüf müdür?” diye sordu.

 

"NEDENİ BELİRSİZ"

Ali Haydar Konca, “Bilindiği üzere 1990'lı yıllarda bölgede yaşanan ve dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş tarafından "düşük yoğunluklu savaş" olarak tanımlanan çatışma süreçlerinde orman yangınları, araziyi operasyona hazırlamak üzere askeri operasyonların bir parçası olarak kullanılmış ve böylelikle milyonlarca hektar orman yanmıştır. 90'lı yılları anımsatırcasına, operasyonlarla eş zamanlı olarak, 'nedeni belirsiz' biçimde çıkan orman yangınları, bu yangınların belli askeri amaçlar kapsamında çıkarıldığı fikrini güçlendirmektedir” dedi.


“ENDİŞE YARATMAKTA”

Geçtiğimiz Temmuz ayı içinde Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarındaki Cudi dağında çıkan yangına günlerce havadan müdahale edilmediğini de ekleyen Konca, “Öte yandan yangınların çıkış nedenleri hakkında tatmin edici açıklamalar yapılmaması, havadan helikopterlerle müdahale edilmemesi, devletin yangınlara bigâne kalarak yangınların daha çok bölge halkının ve belediyelerin sınırlı olanaklarıyla söndürülmeye çalışması, kamuoyunda derin endişelere yol açmaktadır” şeklinde konuştu.

10 Ağustos 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR