İşte Şemsettin Ceyhan’ın başarı süreci

Erken yaşta anne ve babasını kaybeden, siyasetle de AKP ile tanışan Ceyhan, 2011 seçimleri öncesindeki temayül yoklamasında ise 1059 oyla ikinci olmu...

Erken yaşta anne ve babasını kaybeden, siyasetle de AKP ile tanışan Ceyhan, 2011 seçimleri öncesindeki temayül yoklamasında ise 1059 oyla ikinci olmuştu.

 

AKP İl Teşkilatı’nda 5. olağan genel kurul 7 Şubat Pazar günü Şehit Recep Topaloğlu Spor Salonu’nda yapılacak. Parti genel merkezinin tek aday politikası sonucu göreve talip olan 6 isim arasından aday olması için Şemsettin Ceyhan ismi üzerinde uzlaşıldı. Son olarak yapılan görüşmelerin ardından il başkan adayı bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı.

 

BAŞARIYI HAK ETTİ

Ancak aday gösterilen Şemsettin Ceyhan’ı farklı kılan bir özellik var. Parti teşkilatının kuruluşundan itibaren birçok kademede görev yapan, kurucu il gençlik kolları başkanlığı görevini yürüten Ceyhan, daha sonra birçok önemli görevde bulundu. Son olarak il başkanlığına getirilen Ceyhan tabiri yerinde ise bu göreve ‘tırnakları ile kazı kazıya geldi’ denilebilir.

 

GÖLCÜK SİRETİYE’DE DOĞDU

1976 yılında Gölcük, Siretiye Köyü’nde dünyaya gelen Şemsettin Ceyhan, 4 kardeşin en küçük olanıydı. Kendinden büyük iki ağabeyi bir de kız kardeşi var. Babası İlyas Ceyhan bir dönem Siretiye Köyü’nde muhtarlık görevini de yürüttü.

 

ANNE VE BABASI AYNI YIL VEFAT ETTİ

Tarih 1 Mayıs 1994’ü gösterdiğinde önce annesi Muhsine Hanım’ı kaybetti. 5 ay sonra 5 Ekim 1994’te ise babası İlyas Bey hayatını kaybetti. O zamanlar Şemsettin Ceyhan 18 yaşındaydı. Muhsine ve İlyas Ceyhan çiftinin ölümü sadece ailede değil, Siretiye Köyü’nde de büyük üzüntüye sebep oldu.

 

YENİDOĞAN’DA BÜYÜDÜ

Erken yaşta anne ve babasını kaybeden Şemsettin Ceyhan, çocukluk dönemini de İzmit Yenidoğan Mahallesi’nde geçirdi. Bu tarihten itibaren Ceyhan kendi geleceğini şekillendirmeye başladı. 1999 yılında Funda Hanım ile dünya evine giren Ceyhan, iki çocuk sahibi. 

 

KAMU YÖNETİMİ MEZUNU

Şemsettin Ceyhan, askerlik görevini 1997-1998 yılları arasında Kıbrıs Magosa’da yaptı. 1998-2001 yılları arasında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümüne dikey geçiş yaparak 3 yılda tamamladı.

 

2001’DE SİYASETLE BULUŞTU

Orta derecede İngilizce bilen Ceyhan, Pusula Gençlik ve Düşünce Derneği yönetim kurulu üyesi, Ayışığı Derneği ve Kocaelispor Kulübü’nde üyelikleri bulunuyor. 2001 yılının aralık ayında ise AKP’de kurucu Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı olarak siyasete girdi. Bu tarihten itibaren gençlik kollarının Kocaeli’deki teşkilat yapılanmasını kısa sürede tamamladı. 2004 yılında yapılan AKP İl Gençlik Kolları 1. olağan kongresinde seçilmiş başkan olarak göreve devam etti.

 

MECLİS ÜYESİ OLDU

28 Mart 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde ise eski Saraybahçe Belediyesi meclis üyeliğine seçildi. Bu dönemde başarılı çalışmaları ile dikkat çeken Ceyhan’ın yerel yönetimdeki ilk ve tek görevi bu meclis üyeliği oldu.

 

İL YÖNETİMİNE GİRDİ

2006 yılının nisan ayında yapılan AK Parti 2. olağan il kongresinde ise Fikri Işık başkanlığındaki yönetim kuruluna girdi. Bu nedenle parti prensipleri gereği meclis üyeliğinden istifa etti. 2007 yılı sonlarında ise Zeki Aygün’ün il başkanlığına gelmesinin ardından Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak yürütme kurulunda yer aldı.

 

TEMAYÜLDE 2. SEÇİLDİ

2009 yerel seçimleri ve 2010 referandumunun ardından İl Seçim İşleri Başkanı olarak partisinin Kocaeli’deki seçim sürecini yönetti. 2001 yılından 2011 yılına kadar kesintisiz il yönetiminde görev aldı. 2011 yılında yapılan genel seçimler öncesinde milletvekili aday adayı olurken, yapılan temayül yoklamasında aldığı 1059 oy ile ikinci sırada yer almasıyla dikkat çekti.

 

TEKRAR İL YÖNETİMİ

Milletvekili listesinde kendisine yer bulamayan Ceyhan, il başkanlığı görevine atanan Mahmut Civelek tarafından oluşturulan yönetim kurulunda yeniden görev aldı. Şemsettin Ceyhan, teşkilat eğitimlerine katılarak, Kocaeli genelinde birçok teşkilata eğitim verdi. AK Parti’de Kocaeli Gençlik Kolları’nın kurucu başkanı olan Şemsettin Ceyhan 14 yıl sonra il başkanlığı görevine getirildi. Değişen tek şey ise yaşı…

01 Şubat 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR