Uzman Dr. Emek, Hiperbarik Oksijen Tedavisi’ni anlattı

Özel OKSİMED Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi, Kocaeli ve çevre illere 2010 yılından itibaren özveriyle hizmet eden bir kuruluş. Özel Oksimed Hiperb...

Özel OKSİMED Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi, Kocaeli ve çevre illere 2010 yılından itibaren özveriyle hizmet eden bir kuruluş. Özel Oksimed Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi Uzman Doktoru Sualtı Hekimi ve Hiperbarik Tıp Uzmanı ve Mesul Müdürü Salih Kaan Emek; oksijenle tedaviyi ve tedavi yöntemlerini aktardı.

 

“Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) bir basınç odasında tümüyle basınç altına alınan bir hastaya aralıklı olarak  % 100 oksijen solutmak suretiyle uygulanan bilimsel ve modern medikal bir tedavi yöntemidir. Basınç artışı sistemik olmak zorundadır. HBOT basınç odalarında uygulanır. Basınç odaları tek kişilik veya çok kişilik olarak standartlara uygun şekilde dizayn edilmiştir. Bu yöntemin uygulamasında her hangi bir yaş sınırının olmadığının  ve uygulama sırasında ağızdan ve damardan ilaç alımının olmadığının altını çizmek gerekir.


TALEBİ KARŞILAMA

Özel Oksimed HBOT Merkezi’nde gerek bölgenin tüm talebini karşılamak açısından gerek ise de acil durumlarda hastayla birlikte sağlık personelinin de içeri girerek hastaya müdahaleye imkan tanındığı 12 kişilik çok kişilik bir basınç odası ve tek kişilik basınç odası bulunmaktadır. Özel Oksimed HBOT Merkezi bu özelliğiyle Türkiye’deki tüm özel merkezler içinde ayrı bir önem taşımaktadır. Basınç odamız en son teknolojik ürünlerle donatılmıştır. Böylece siz değerli hastalarımıza etkin güvenli ve konforlu bir tedavi olanağı sunmaktadır.”

 

OKSİJEN SOLUNUMU

Uzm. Dr. S. Kaan Emek, sözlerine şu şekilde devam etti. “Oksijen hayatın devamı için esastır. HBOT oksijenin solunumu, taşınması veya dokulara dağılımı aşamasındaki aksaklıklara bağlı olarak ortaya çıkan hücresel oksijen yetmezliğine karşı etkin bir tedavi yöntemidir.  HBOT’un ülkemiz de Sağlık Bakanlığı tarafından 18 çeşit hastalığın bir kaçında etkin tek tedavi yöntemi, bir kaçında ihmal edilmemesi gerekli tedavi yöntemi diğer kalan birkaç hastalıkta ise; yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Dalış hastalıklarının tedavisinde, travmatik doku hasarları tedavisinde, karbonmonoksit ve duman solunmasına bağlı ölümcül zehirlenmelerin tedavisinde, şeker hastalığına, sigara kullanımına, dolaşım yetersizliği ve çok çeşitli nedenlere bağlı gelişen iyileşmeyen yaraların tedavisinde ve kemik iltihapları, yanıklar, radyasyon hasarları ve gazlı gangren gibi birçok enfeksiyonda kullanılan bir tedavi yöntemidir.”


KIŞ AYLARINDA ARTIŞ YAŞANIYOR

Halk arasında soba veya şofben zehirlenmesi olarak bilinen Karbonmonoksit Zehirlenmesi (KMZ) Türkiye’de kış aylarında çok sık karşılaştığımız ve hastanın en sonunda ölümüne yol açabilen oldukça önemli bir sağlık problemidir.  İlimizin içinde bulunduğu Marmara gerek coğrafi yapısı gerekse nüfus yoğunluğu nedeniyle ülkemizde karbonmonoksit zehirlenmesinin en sık görüldüğü bölgedir. Bilhassa lodoslu havalarda ve özellikle birey zehirlenme belirtilerini uykuda anlamayacağı için geceleri gündüze göre zehirlenmelerle çok daha sık karşılaşılmaktadır.


SANAYİ KENTİ

Karbonmonoksit Zehirlenmesi sanıldığının aksine sosyoekonomik durumu iyi olan sanayileşmiş şehirlerde daha sık karşılaşılan sağlık problemidir. Çünkü dağlarla veya yüksek tepeler ile çevrili şehirlerde yüksek basınç şartlarının hakim olduğu açık hava ve sakin kış aylarında ayrıca yüksek binalarla çevrili şehirlerde az katlı binaların olduğu bölgelerde sıcaklık inversiyonuna sıkça rastlanır. Uygun olmayan bacalar ve kalitesiz yakıtlar kullanılıyorsa bacadan atılan kirleticilerin çevre üzerinde etkisi inversiyonlu günlerde fevkalade ölümcül olabilir. Sanıldığının aksine doğalgaz zehirlenme yapmaz ancak tüm oda doğalgazla dolarsa boğarak öldürür. Bu da çok zor bir ihtimaldir. Yakıt olarak doğalgazın kullanıldığı sistemler uygun baca sistemleri ve karbonmonoksit detektörlerinin kullanılması ile karbonmonoksit  zehirlenme riskini  asgari seviyeye düşürür.


BEYİN ÖDEMİ OLUŞTURUR

Karbonmonoksit, kana geçer geçmez hemoglobine (Hb) hızlıca bağlanır. Hemoglobindeki (Hb) O2 ile kolayca yer değiştirmesi sonucu karboksihemoglobin (COHb) oluşur. COHb ise oksijen taşınmasını engelleyerek vücuttaki tüm dokulara oksijen gitmesini engeller. Dokuların enerji üretimini engelleyerek yüksek dozlarda beyin ödemi, bilinç kaybı ve en sonunda ölüme yol açar. Bu aşamada hastayı açık havaya çıkarmak veya normal basınçta oksijen uygulaması tedavide yeterli olamayacaktır. Çünkü hastanın tüm enerji üreten sistemi karbonmonoksitle zehirlendiği için hasta oksijeni vücuduna alamaz. Bu aşamadaki ağır karbonmoksit ve duman zehirlenmelerinde tek ve etkin tedavi HİPERBARİK OKSİJEN TEDAVİSİdir. Bu nedenle zehirlenme geçiren hastalar acil servise başvurduklarında özellikle hamile, gebe ve çocuk hastaların durumlarına bakılmaksızın yetişkinler ise değerlendirildikten sonra gerekli görülürse günün 24 saatinde acilen merkezimize sevk edilmektedir.


BASINÇ ODASI

Özel Oksimed HBOT Merkezi’nde gerek bölgenin tüm talebini karşılamak açısından gerek ise de karbonmonoksit zehirlenmesi gibi acil durumlarda hastayla birlikte uzman doktor ve sağlık personelinin de içeri girerek hastaya müdahaleye imkan tanındığı 12 kişilik bir basınç odası ve tek kişilik basınç odası bulunmaktadır. Özel Oksimed HBOT Merkezi bu özelliğiyle ayrı bir önem taşımaktadır. Basınç odamız en son teknolojik ürünlerle donatılmıştır. Deneyimli ve konu hakkında iyi yetişmiş tedavi personelimizin amacı siz değerli hastalarımıza etkin güvenli ve konforlu bir tedavi olanağı sunabilmektir.”

13 Ocak 2016 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR