Hastalar kornea nakli için sıra bekliyor

Türkiye’de birçok hasta kornea nakli için sırada bekliyor. Dünyagöz İzmit’ten Prof. Dr. Orham Elibol, ülkemizde kornea bankalarının olduğunu ancak ma...

BÜYÜT

Türkiye’de birçok hasta kornea nakli için sırada bekliyor. Dünyagöz İzmit’ten Prof. Dr. Orham Elibol, ülkemizde kornea bankalarının olduğunu ancak maalesef alınan korneaların hasta sayısını karşılamadığını belirtti. Prof. Dr. Orhan Elibol, bu durumun en kısa sürede çözümlenmesi gerektiğine dikkat çekerek Türkiye’nin yeni kornea bankalarına ihtiyacı olduğunu ifade etti.

 

KİMLER BAĞIŞTA BULUNABİLİR?

Kornea nakli için gerekli korneanın kadavradan alındığını söyleyen Prof. Dr. Orham Elibol kornea bağışında bulunabilecek kişiler için aranan kriterlerle ilgili şunları söyledi: “Türkiye’deki hastalarımız için uygun korneaları dünyadaki kornea bankalarından temin etmeye çalışıyoruz. Dünyadaki kornea bankalarının temel kriteri kornea bağışına engel olabilecek hepatit, AIDS gibi enfeksiyon hastalığı bulunmamasıdır. Ayrıca lösemi, lenfoma gibi kanserler nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin de korneaları alınamaz. Korneası alınamayacak diğer hasta grupları arasında ise göz yüzeyi aşırı kurumuş ya da hasarlanmış vericiler ile yoğun bakımda uzun süre kalmış bağışçılar geliyor.”

 

BAŞARILI BİR KORNEA NAKLİ İÇİN HANGİ KRİTERLER GEREKİR?

Prof. Dr. Orhan Elibol, başarılı bir kornea nakli için alıcının sahip olması gereken kriterleri aşağıdaki gibi sıraladı;

  • Kişinin göz kapaklarının sağlıklı olması,
  • Kornea yüzeyini kaplayacak ve sağlıklı epitel hücreleri üretebilecek sayıda bir kök hücre yapısının bulunması,
  • Gözyaşı fonksiyonlarının normal olması,
  • Kornea dokusunda damar olmaması.

Bu tür niteliklere sahip hastalarda kornea naklinin başarı şansının çok yüksek olduğunu açıklayan Prof. Dr. Orhan Elibol, hastaların nakil sonrası görmelerinin aylar içerisinde yerine geldiğini ifade etti.

 

KORNEA NAKLİ GÖZ RENGİNİ DEĞİŞTİRMEZ

Kornea naklinde verici ile alıcı arasındaki göz renginin uyumlu olması gerektiği konusunda halk arasında yanlış bir düşünce olduğunu söyleyen Prof. Dr. Orhan Elibol, tıbben bunun doğru olmadığını belirtti. Göz rengini belirleyenin iris tabakası olduğunu açıklayan Prof. Dr. Orhan Elibol, nakil sırasında irisin değil korneanın değiştirildiğini bu nedenle gözün renginin değişmeyeceğini ifade etti.

 

KORNEA NAKLİNDE DOKU UYUMU GEREKİR Mİ?

Kornea naklinde alıcı ile verici arasında doku uyumunun aranmadığını söyleyen Prof. Dr. Orhan Elibol, kornea naklinde başarı oranının diğer doku-organ nakillerine kıyasla daha yüksek olduğuna da dikkat çekti.

 

KORNEA NAKLİ NE ZAMAN YAPILIR?

Kornea nakli için zamanlamanın son derece önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Orhan Elibol, kişinin ölüm zamanı ile korneanın alınma zamanı arasındaki sürenin çok uzamaması gerektiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Orhan Elibol, ideal olan zamanlamanın ölümü takip eden ilk 6 saat içinde korneanın çıkartılması olduğunu ancak soğuk zincire uyulmuş ise 16-18 saate kadar da korneanın alınabileceğini belirtti. Korneanın özel bir şekilde saklandığını ifade eden Prof. Dr. Orhan Elibol, en geç 7 gün içinde naklin gerçekleşmesi gerektiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Orhan Elibol, bu sürenin saklama yöntemine göre bazen 14 güne çıkabildiğini de bildirdi. Kornea naklinin zor bir operasyon olduğunu bildiren Prof. Dr. Orhan Elibol, işinin ehli hekimler tarafından naklin yapılması gerektiğinin de altını çizdi.

 

KORNEA NAKLİ ÖNEMLİ BİR OPERASYONDUR

Kornea naklinin çok ciddi ve büyük bir operasyon olduğunu belirten Prof. Dr. Orhan Elibol, yasal olarak aynı anda iki göze birden kornea nakli yapılamadığını söyledi. Bu nedenle tek göze nakil yapıldıktan en az bir yıl sonra diğer göze operasyon yapılması gerektiğini açıklayan Prof. Dr. Orhan Elibol, bu sürenin bazen 2-3 yılı bile bulabildiğini ama acil olgularda bu sürenin kısalabileceğini de belirtti. Prof. Dr. Orhan Elibol, burada önemli olan noktanın erken ve geç dönem risklerinin en aza indirilmesi şartı olduğunu ifade etti.

 

KORNEA NAKLİ KİME YAPILIR?

Kornea naklinin tedavisinin en çok kullanıldığı hastalığın keratakonus olduğunu söyleyen Prof. Dr. Orhan Elibol, ayrıca kornea distrofileri diye adlandırılan korneada bir takım yabancı maddelerin biriktiği ve korneanın beyazlaştığı hastalıklarda da kornea nakli gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

11 Kasım 2014 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR