Depremde yitirdiği eşinin mezarını buldu

Ahmet Özen, 1999 yılında yaşanan Marmara Depremine, eşi Fatma Özen ile birlikte çalıştıkları tuğla fabrikasında yakalandılar. Depremde yaralanan Fatm...

Ahmet Özen, 1999 yılında yaşanan Marmara Depremine, eşi Fatma Özen ile birlikte çalıştıkları tuğla fabrikasında yakalandılar. Depremde yaralanan Fatma Hanım önce Kocaeli Devlet Hastanesi’ne buradan da İstanbul’a gönderildi. Fatma Özen’i İstanbul’a taşıyan ambulans Ahmet Özen’i araca almadı. Ve her şey o günden sonra başladı.

 

EŞİNİ ARAMAKTAN VAZGEÇMEDİ

İstanbul’da gezmedik hastane bırakmayan Ahmet Özen eşini bir türlü bulamadı. 15 yıl boyunca gördüğü rüya yüzünden eşini aramaktan vazgeçmeyen Ahmet Özen, “Eşim her gece rüyalarımda ve bana kendisini kurtarmamı söylüyor” dedi. Bu olay 8 ay önce Kocaeli Gazetesi’nde haber olarak yer aldı. Ve o günden sonra kayıp olan Fatma Özen’den haber geldi.

 

EŞİNİN ÖLDÜĞÜ HABERİNİ ALDI

Eşinin ölü mü, sağ mı olduğunu bilmeden Türkiye’yi dolaşan Ahmet Bey’e ilk haber Şişli Etfal Hastanesi’nden geldi. Hastanenin imamı tarif edilen kişinin hastaneye geldikten iki gün sonra öldüğünü söyledi. Mezarının ise Kilyos’ta bulunan kimsesizler mezarlığında bulunduğu ekledi. 15 yıl sonra ölmüş de olsa eşine kavuşan Ahmet Özen, 5 çocuğuna ‘Annenizi ölü ya da sağ bulacağım ve buraya getireceğim’ diyerek çıktığı yolda aç da kaldı açıkta da kaldı.


DEVLET KAPILARINI AŞINDIRDI

Eski evini eşini bulmak için satan Ahmet Özen, ne bir iş tuttu bu süre içerisinde ne de bir tek kuruş para kazandı. Aklındaki tek şey çocuklarına verdiği sözü tutmaktı. Ve sonunda eşinin rahmetli olduğunu öğrendi. Şimdi ise tek dileği eşinin cenazesini memleketi Sinop’a götürmek. 15 yıl bir ümidin peşinden koşan Ahmet Özen, hayatından daha çok sevdiği eşi için hayatından vazgeçti. Ne okuması var ne de yazması. Buna rağmen devlet kapıları aşındırdı.


“SIRADA BİN 300 KİŞİ VAR”

Sonunda eşinin mezarını buldu. Ancak mezarın açılıp cenazenin aileye teslim edilebilmesi için DNA testi yapılması gerekiyor. Ahmet Özen, “DNA yapılacak diyorlar. Ancak sırada bin 300 kişi varmış. Bana sıranın 1,5-2 yıl sonra geleceğini söylüyorlar. Ben eşimi biran önce memleketime götürmek istiyorum” şeklinde konuştu. Bülent EKİNCİ

01 Mart 2015 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Sinan ÜNER - O gün yanılmıyorsam, depremden sonraki büyük artçı sarsıntılardan biri olan 6,8’lik sarsıntının yaşandığı gündü. Ben Başiskele Serdar mahallesinde dayımı ziyarete gitmiştim. Sarsıntı olup, her yer toz duman olunca biz de heyecanlanmıştık. Her şey normale dönünce arabama binip İzmit’e evime gelmek için yola çıktım. Bursa yoluna geldiğimde Başiskele köprüsünün üzerinde bir adamın araba beklediğini gördüm. İzmit’e gittiğimi ve oraya kadar götürebileceğimi söyledim. Sohbete başlayıp, tanışmak için kim olduğunu sorduğumda, haberdekinin aynısını tamamıyla bana anlattı. O sırada İstanbul’dan geliyormuş ve otobüste uyuyakalınca, yanlışlıkla oraya kadar geldiğini söyledi. Kendisine Vilayetteki Kriz masasına gitmesini, oradan canlı yayın yapan bütün Televizyon kanallarından yardım istemesini söyledim. Aslında söylediklerimi yaptığını ama bir netice alamadığını söyledi. Ben ona ısrarla yine televizyon kanallarından yardım istemesini söyledim. Vilayete geldik ve orada onu indirdim. Birkaç gün sonra da TRT ya da özel kanallardan birinde Ahmet Özen’i, başından geçenleri anlatırken gördüm. O günden beri ben de depremdeki kayıplarla ilgili sohbet açıldığında hep bunu anlatırdım. Ölü de olsa kayıp olan eşini bulmasını taktirle karşılıyorum. Depremde ölen bütün deprem şehitlerine ALLAH rahmet eylesin.

Yanıtla . 0Beğen 01 Mart 09:58
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR