Kocaeli’nin ilk Palyatif Merkezi Kandıra’da açıldı

M. Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi’nde evde bakım hastalarının beslenme, bakım ve tedavi ihtiyaçlarının giderilmesi, kanser, organ yetmezliği gib...

M. Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi’nde evde bakım hastalarının beslenme, bakım ve tedavi ihtiyaçlarının giderilmesi, kanser, organ yetmezliği gibi kronik ağrıları bulunan hastaların doktor ve sağlık personellerinin kontrolünde dindirilmesi ve bu bağlamda hasta yakınlarının da psikolojik yönden desteklenmesi amacıyla Palyatif Bakım Merkezi açıldı.

 

KOCAELİ’DE İLK

Kocaeli’de ilk olma özelliği taşıyan bakım merkezinin açılışına AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün,  Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Şenol Ergüney, Derince Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Soner Şahin, AKP Kandıra İlçe Başkanı Yunus Özder, AKP Milletvekili Adayı Şener İnce, hastane yöneticileri ve hastane personeli katıldı.


6 YATAK KAPASİTELİ

Açılışın arından protokol üyeleri Palyatif Bakım Merkezi’nde yatan hastaları ziyaret etti. 6 yatak kapasiteli Palyatif Bakım Merkezi’nin sorumluluğunu ise Uzman Dr. Nörolog Özlem Ayaz üstelenecek. Açılış öncesi konuşan Opr. Dr. Şenol Ergüney, “Kocaeli’de ilk defa açılan bir ünite. Bu ünitenin de Kandıra Devlet Hastanesi’nde açılması bizim için çok önemli. Bu açılış sağlık hizmetlerinin hangi noktalara geldiğini gösteriyor” dedi.

 

“SIRA DARICA’YA GELECEK”

Sözlerini sürdüren Ergüney, “Kandıra’ya belki diğer ilçelerden hastalar gelecek. Bunlar Avrupa’da çok yaygın merkezler. Türkiye’de ise yaklaşık 10 tane var.  Akabinde Darıca’ya açacağız. 6 ay içinde ise ilimizdeki tüm hastanelerde açma planı içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

 

“PARMAK ISIRTIYOR”

Ardından söz alan Zeki Aygün, “Merkezin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu merkezin açılışını yapan ve tüm katkısı olanları kutluyorum. Bu sağlık politikasının ürünü. Türkiye’deki son 10 yılda sağlık politikaları parmak ısırtıyor. Sağlık alanında çok yol kat ettik. Tıp dünyasında çok isim yapan doktorlarımız var. Önemli olan insana verilen değeri göstermektir” şeklinde konuştu.

 

PALYATİF BAKIM NE DEMEK?

Palyatif bakım, hasta ve hasta ailesinin yaşam kalitesine odaklı olup acı ve diğer belirtileri kontrol etme, sosyal, duygusal ve manevi ihtiyaçlarını giderme amaçlı bir bakım. Yaşamının süresinden çok niteliğiyle ilgilenen esas amacı mümkün olabildiğince hastanın rahatını sağlamak ve hoş olmayan semptomları önlemek olan hekim, hemşire, sosyal çalışma uzmanı, din görevlisi, hasta yakınları ve gönülleri de içinde barındıran multidisipliner bir tedavi biçimi. Serkan BORLAK

07 Ekim 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR