Fikret Gökmen, iddialara yanıt verdi

Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (KSMMMO) Başkanı Fikret Gökmen, son dönemde meslek mensuplarının mükellefleri ile yapacakları sözleş...

Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (KSMMMO) Başkanı Fikret Gökmen, son dönemde meslek mensuplarının mükellefleri ile yapacakları sözleşmelerde ortaya çıkan muhasebe ücretleri hakkında ortaya atılan iddialara yanıt verdi. Gökmen, aynı işle ilgili farklı fiyatların meslek mensupları tarafından önerildiği duyumları aldıklarını kaydetti.

 

TÜRMOB SİTESİNDE VAR

Oda Başkanı Gökmen, son dönemde ortaya çıkan farklı fiyat iddiaları ile ilgili, “Bu yıl ilk defa meslek mensubu ile işletme sahibi veya yetkilileri arasında yapılan sözleşmeler e-sözleşme şeklinde gerçekleşiyor. Direkt olarak sözleşmeler TÜRMOB sitesinde belirli formatta yer almakta, firmanın durumuna göre seçenekler tespit edilmek suretiyle asgari ücret ortaya çıkmaktadır. Ücretin oluşmasında seçenekler şunlardır; firmanın tabi olduğu usul, işletme-bilanço, ili, işin mahiyeti, işçi sayısı, şube sayısı, KDV’nin tek mi, çok mu olduğu gibi seçenekler mevcuttur. Firmaya uygun seçenekler doğru şekilde işaretlendiğinde nihai asgari ücret tutarı ortaya çıkmaktadır” dedi.

 

“YORUMLAR DOĞRU SONUÇ VERMEZ”

Gökmen açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Burada önemli olan sözleşme düzenlenirken seçilen seçeneklerin firmaya uygun olup olmadığıdır. Uygun şekilde doldurulan sözleşme doğru ve uygulanması gereken sözleşmedir. Eğer aynı firma ile ilgili yapılan farklı sözleşmelerde aynı fiyat çıkmıyorsa, hatta sözleşmede belirtilen seçeneklerin firmaya uygun bir şekilde seçilip seçilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle firma sahip veya yetkililerin sözleşme yapılırken seçilen seçeneklerin kendi firmasına uygun olup olmadığını kontrol etmeden farklı ücret tespitlerine ilişkin yorum yapmaları doğru sonuç vermeyecektir.”

12 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR