'AKP yaşanan durumu şova dönüştürdü'

Dün TSK içerisinde bulunan bir grup asker tarafından yapılan darbe girişimini değerlendiren CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, "Ben hiç saat 10.00'da baş...

Dün TSK içerisinde bulunan bir grup asker tarafından yapılan darbe girişimini değerlendiren CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, "Ben hiç saat 10.00'da başlayan bir darbe görmedim. Bu bana biraz senaryo gibi geliyor" dedi

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Cengiz Sarıbay dün bir grup askerin başlatmış olduğu darbe girişimi ile ilgili basın açıklaması yaptı. Partisinin il binasında gerçekleşen basın açıklamasında CHP Genel Merkezi tarafından tüm illerde okunması istenen basın açıklamasını okuyan Sarıbay darbe girişimi sırasında yaşanılanları değelendirerek, "Ben akşam saat 10.00'da başlayan bir ihtilali giç görmedim. Biraz senaryo gibi geliyor. AKP yaşanan olayı şova dönüştürdü" dedi.

 

'SENARYO GİBİ GELİYOR'

Sosyal medyada yazılan "Bu Ak Parti'nin oyunu" gibi yazıları da değerlendiren Sarıbay, "Mantıklı tezler. Saat 10'da başlayan bir ihtilali  hiç görmedim. Bu biraz senaryo gibi geliyor. 20 yaşındaki ana kuzularının bu işte bir suçu yoktu. Onlar sadece verilen emri uyguluyorlardı. Ama maalesef yaşanan olaya baktığımızda AKP yaşanan durumu şova dönüştürmüştür. Türkiye'de artık önümüzü göremez hale geldik. O kadarını da  yapmazlar  dediğimiz herşeyi yaptılar. Buna karşı STK'ların  sendikaların daha duyarlı olması gerekmektedir. Ama maalesef bu duyarlılığı göremiyoruz. Bundan sonraki süreci hep beraber göreceğiz" dedi.

 

'DARBELERE KARŞIYIZ'

CHP Genel Merkez tarafından gönderilen basın metnini kamuoyu ile paylaşan Sarıbay, "Ülkemizde dün, sahneye konan darbe girişimi karşısında Cumhuriyet Halk Partisi olarak ilk andan itibaren karşı duruşumuzu net bir şekilde ortaya koyduk. 93 yıllık Cumhuriyet tarihi boyunca darbelere hep karşı olan partimiz, darbe girişiminin başladığı andan itibaren karşı duruşunu bir kez daha sergilemiştir" diye konuştu.

 

'DEMOKRASİNİN ÖNEMİ...'

Sarıbay, "Yaşanan bu olay bir kez daha demokratik parlamenter sistemin önemini ortaya koymuştur. Cumhuriyet Halk Partisi olarak darbe karşıtı duruşunun yanı sıra, Cumhuriyete ve demokrasiye olan inancının başta Genel  Başkanımız olmak üzere örgütlerimiz ve bütün üyelerimiz ile sürdürmeye kararlı şekilde devam edeceğiz. Bu anlayışla siyasi partilerimizin kararlılıklarının yanı sıra parti farkı gözetmeksizin tüm vatandaşlarımızın ortaya koyduğu tavırla darbe girişimi başarısızlığa uğratılmıştır. Güvenlik güçlerinin sağduyulu ve darbeyi önleyici girişimlerinin de altını çizmek gerekir" sözlerini kullandı.

 

'MECLİSİ BOMBALADILAR'

Sarıbay sözlerinin sonunda, "Ulusal Kurtuluş Mücadelesi sırasında Polatlı’da top seslerinin mecliste yankılandığı anda meclis çalışmalarını sürdüren ve ‘’Gazi Meclis’’ söylemini hak eden Büyük Millet Meclisi, dün gece maalesef darbecilerin top atışlarına hedef olmuştur.  Gazi Meclis dün milletvekilleriyle bir kez daha gazilik ünvanını hak etmiştir. Darbe girişimi sırasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar dilerken tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimizle saygılar sunarız" ifadelerini kullandı.

Ahmet HAZER

16 Temmuz 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

06

izmitli - sen senorya yazıdıgın sana oyle geliyor cünkü senin senaryo yazmak

Yanıtla . 0Beğen 16 Temmuz 17:14
05

kibarci - zasten baska bır degerlendırtme yapsan şanına yakısmazdı tam bır pimaş boru gıbısın sarıbay o zaman genel baskanına da sor nıye 4 partı bıldırısıne ımza koydun dıye senın gıbı bey namazlar gusulsuler ıdrak ve ızandan bı habersınız ancak leşin teneşire yattıgında anlayacaksın şovmu gercekmı ha b ak tefoya gıt cenneteeen VIP yer ayrtır kendıne ve yandaslarına

Yanıtla . 0Beğen 16 Temmuz 17:14
04

Ahmet - Yahu git işine be nasıl bir zihniyettesin onlarca şehit verdik

Yanıtla . 0Beğen 16 Temmuz 17:14
03

alaattin - keşke bidefada ayık kafa ile konuşsanda bi baksak

Yanıtla . 0Beğen 16 Temmuz 17:14
02

alperen - hevesiniz kursağınızda kaldı

Yanıtla . 0Beğen 16 Temmuz 17:14
01

Hasan - Ya sen nasıl bir siyasetçisin.Senin kafan hiç mi basmıyo.Genel Başkanını da mı dinlemedin.Bir senaryo uğruna bunca askeri canı pahasına nasıl örgütleyebilirsin.Sayın İl başkanı aklını başına topla biraz da gerçek bir CHP li ol.

Yanıtla . 0Beğen 16 Temmuz 17:14
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR