Akar: Dürüstsen, Kent Konut’ta neler döndüğünü açıklarsın

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, düzenlediği basın toplantısı ile gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. AKP eski İl Başkanı Mahmut Civelek ile...

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, düzenlediği basın toplantısı ile gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. AKP eski İl Başkanı Mahmut Civelek ile ilgili olarak gündeme gelen Kent Konut AŞ dosyaları ile ilgili olarak belgeleri kamuoyu ile paylaşan milletvekili Akar, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na seslenerek, “Eğer dürüstsen doğruysan, her yıl umre yapıp insanların inançlarını istismar ediyorsan, camilerde sürekli namaz kılıp gösteriş yapıyorsan bu Kent Konut’ta neler döndüğünü halka açıklayacaksın” dedi.

 

“GEBZE’Yİ YOK SAYDI”

AKP’nin Gebze’de yapılan mitingine de değinen Akar, “İktidar Gebze’yi yok saydı. Burada miting yaparak yok saydıkları vatandaştan oy istiyorlar. Bunlar iktidara geldiklerinden beri miting için ezanı geç okuttu, Kur’an-ı Kerim’i pasta yapıp yedi, geçen gün de Gebze’de camiyi kapattı. Bu olur şey değil” dedi. Akar, Kent Konut’un en büyük sosyal sorumsuzluk projesi olduğunu dile getirdi.

 

RAPOR SIR GİBİ SAKLANIYOR

AKP eski il Başkanı Mahmut Civelek’in Kent Konut’tan usulsüz alım yaptığını hatırlatan Akar, “Konu hakkında görevlendirilen 3 müfettişin hazırladığı rapor yaklaşık 12 aydır sır gibi saklanıyor. Rapor sonrası 8 kişi şirketten uzaklaştırılmıştı. Civelek ile ilgili özel indirimli daire satışlarını programladığı iddia edilen Yasin Akın, Belde AŞ’ye gönderildi. Bilgi İşlem ve Lojistik Müdürü Hayati Yılmaz, Etüt Proje Müdürü Dursun Beyhan, Satış ve Pazarlama Müdürü Emine Zer, Finans, Muhasebe ve İnsan Kaynakları Müdürü Çiğdem Yılmaz, Planlama İhale ve Hakediş Müdürü Kadir Kandemir, Şantiyeler Müdürü Erhan Coşan ve Satın Alma Müdürü Mehmet Akkaya’nın işine son verildi” dedi.

 

SORU ÖNERGELERİMİZ CEVAPLANMADI

Konuyu mecliste gündeme getirdiğini dile getiren Akar, şöyle konuştu: “Dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’ye soruşturmanın akıbetini sorduk. Her ikisi de cevaplamadı. Ocak 2015’te bilgi edinme hakkımızı kullanmak istedik, 3 Şubat’ta bize ‘Ticari sır’ denilerek yanıt verilmedi. Ağustos 2015’teki bilgi talebimize ise Mahmut Civelek’in kardeşi İsmail Civelek’in imzası ile verilen yanıtta yine ticari sırlar dillendirilmiş, kişilerin özel hayatına açıkça haksız müdahale edileceği, kişilerin ve soruşturmayı yürüten görevlilerin hayatını ve güvenliğini tehlikeye sokacağı gibi sebeplerle soruların cevaplanamayacağı belirtilmiş. Burada özel hayata müdahale yoktur. Yolsuzluk özel hayat olamaz” ifadelerini kullandı.

 

“MAFYA VE ÇETE Mİ VAR?”

Akar, şöyle konuştu: “Bu davada insanların hayatı neden tehlikeye girsin. Hakkında yolsuzluk ve haksız kazanç iddiaları bulunan Mahmut Civelek hakkında cevap veren kişi de kardeşi İsmail Civelek. Tam bir skandal! Gerekçeler komik. Bu bir yolsuzluk araştırması mı yoksa mafya ve çeteye karşı bir soruşturma mı? Eğer can güvenliği sorunu varsa mafya ya da çete işin içinde demektir.”

 

“KARAOSMANOĞLU DA İŞİN İÇİNDE”

Konu hakkında Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na da seslenen Akar, “Eğer dürüstsen, doğruysan, her yıl umre yapıp da insanların inançlarını istismar ediyorsan, camilerde sürekli namaz kılıyorsan Kent Konut’ta neler döndüğünü açıklarsın. Eğer gerçekten dürüst olsalardı, bu konuda bize yanıt verirlerdi. Kent Konut dosyasıyla ilgili bana bilgi verirlerdi, açıklama yaparlardı. Bu dosya yalnızca Mahmut Civelek için değil AKP’nin Kocaeli’deki tüm diğer makam sahibi isimleriyle de ilgilidir. Karaosmanoğlu da diğer ilçe başkanları da bu işin içindedir” ifadelerini kullandı.

 

“SÖZÜNÜZÜN ERİ OLUN”

Açıklamasında Halıdere’deki taş ocağı konusuna da değinen milletvekili Haydar Akar, “Bakan Işık, ocağı kapatacaklarını söyledi. Karaosmanoğlu da ‘Araştırıyoruz, mahkemeye verdik’ sözlerini geçsin. Açtığınız soruşturmaları görüyoruz. Samimi ve sözünüzün eri olun. Fikri Bey yerli otomobil için bir babayiğit arıyor. Biz de sözünde duracak babayiğit bir bakan arıyoruz” ifadelerini kullandı. Kandıra’ya yapılacak Sungurlu Barajı hakkında da konuşan Akar, “İstanbul ve İSKİ, adeta şehrimizi esir almış. İSKİ’den izin almadan Kocaeli’ye su adına bir çivi çakılamıyor” dedi.

 

“DERİNCE’NİN ALTINA BOMBA YERLEŞTİRİLİYOR”

Konuşması sırasında Derince Limanı’ndan da söz eden Akar, “Derince Limanı’ndaki dolgunun üzerine konteyner parkı yapılacağı söylenmişti. Şimdi yakıt tankından söz ediliyor. Yani Derince’nin altına bomba yerleştiriliyor. Dubai Port da mahkeme kararına rağmen çalışıyor. Bir türlü randıman sağlanamayan Cengiz Topel’le ilgili Bakan hala şov yapıyor” diye konuştu.

 

“AKP’YE OY VERMEK İÇİN NEDEN YOK”

Türkiye ve Kocaeli’de halkın AKP ye oy vermek için bir nedeninin bulunmadığını kaydeden Akar, sözlerini şöyle tamamladı: “Halkımız AKP’nin dini istismar ettiğini gördü. Kocaeli’nin trafik problemini, hava ulaşımını, liman problemlerini, demiryolu ulaşımını çözdünüz mü? AKP iktidarda kaldığı sürece sorunlar çözülmez. CHP’nin seçim bildirgesini kopyalayarak millete vaatler verdiniz. Fakat halkımız artık bu duruma tepki göstermeli. Vatandaşımız 1 Kasım’da AKP’ye gereken dersi vermeli. CHP iktidarında bu ülkede güzel şeyler olacak.” Hilal GÜDÜCÜ

20 Ekim 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR