Demans (bunama) hastalığı, belirtileri, teşhisi….

Demans, halk arasında “bunama” olarak bilinir. Demans, hafıza ve diğer zihinsel fonksiyonlarda ilerleyici bozulma ile ortaya çıkan, entellektüel kapa...

Demans, halk arasında “bunama” olarak bilinir. Demans, hafıza ve diğer zihinsel fonksiyonlarda ilerleyici bozulma ile ortaya çıkan, entellektüel kapasitenin kaybı durumudur. Alzheimer hastalığı (AH) demans tiplerinden biridir ve demansın en sık görülen sebeplerindendir. AH yaşlılarda sıktır ve unutkanlık yaşlılıkla birlikte artar.  Ancak her unutkanlık da demans belirtisi değildir.

 

RİSK FAKTÖRLERİ

65 yaş öncesi görülme oranı oldukça düşüktür. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar.  Bu oran 65 yaşında %5-10’a ve 85 yaş ve üzerinde %30-40’ a kadar yükselir. Alzheimer hastalığının primer risk faktörleri yaş ve aile öyküsüdür. Kafa travması, depresyon, sigara kullanımı diğer olası risk faktörleri arasındadır.

 

NEDENİ BİLİNMİYOR

Hastalığın kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Alzheimer hastalığının nedenleri arasında kalıtsal faktörler, beyinde protein birikimi, beyin hücrelerinin ölümü, sinirsel iletimin bozulması gibi çeşitli faktörler yer almaktadır. Çoğu zaman başlangıcı sinsidir. Erken dönem bulguları çok belirgin olmayıp yakın aile bireyleri tarafından bile uzun süre fark edilmeyebilir.

 

YER VE ZAMANI KARIŞTIRABİLİRLER

En sık rastlanan başlangıç bulguları; bellek bozukluğu, problem çözmede güçlük, günlük çevresel olaylara eskiye göre aynı hız ve şekilde cevap verememe, konsantrasyon bozukluğu, dikkat eksikliği, konuşma ve algılama bozuklukları, aritmetik hesap yetisinde bozulma, davranış ve ruhsal durum değişikliğidir. Kişiler içinde bulunduğu yer ve zamanı karıştırabilirler.


BAĞIMLI HALE GELİR

Kişilik özellikleri ve duygulanımında değişiklikler fark edilebilir. Hastalarda kolay sinirlenme, depresyon, aşırı kuşkuculuk, alınganlık, hayaller görülebilir.  Hastalar uzak geçmişteki olayları yakın geçmiştekilere göre daha iyi hatırlayabilirler. Hastalık ilerledikçe belirtiler iyice belirginleşmiş olur, kişi günlük işlerini yerine getirmekte gittikçe zorlanır ve bakım verenlere bağımlı hale gelir.


DOĞRU TANI ÖNEMLİ

Alzheimer Hastalığında tek başına tanı koydurucu bir test yoktur. Tanısı için nörolojik muayene, kan testleri, zihinsel testler, beyin görüntülemesi yapılmalıdır. Alzheimer Hastalığı’nın kesin tedavisi henüz mümkün değildir. Ancak süreci yavaşlatmak ve bazı semptomların şiddetini azaltmak mümkündür. Bu nedenle erken ve doğru tanı önemlidir.

04 Ocak 2016 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR