Körfez’de değişim zamanı

      KABADAYIOĞLU İLE DEVAM Bu arada Baran, yardımcılarını da belirledi. Göreve seçilmesinin kısa bir süre sonrasında belediye başkan aday adaylarınd...

 

 

 

KABADAYIOĞLU İLE DEVAM

Bu arada Baran, yardımcılarını da belirledi. Göreve seçilmesinin kısa bir süre sonrasında belediye başkan aday adaylarından Faruk Denli’yi yardımcısı olarak atayan Baran, kalan üç koltuk için de isimleri belirledi. Buna göre geride kalan dönemde başkan yardımcısı olan Selahattin Kabadayıoğlu, yeni dönemde de bu görevini sürdürecek.

YARDIMCILAR TAMAM

Ayrıca memur kadrosundan belediyecilik tecrübesi bulunan Yüksel Özdemir ile, eski Temizlik İşleri Müdürü Çevre Mühendisi Ali Osman Yıldırım’ın atamalarının da verildiği kaydedildi. Her iki başkan yardımcısı da yarından itibaren görevlerine başlayacak.

MECLİSTE TARTIŞMA

Öte yandan Körfez Belediyesi’nin önceki gün yapılan meclis toplantısında gündeme gelen bir madde ile ilgili olarak tartışma yaşandı. Belediye başkanı İsmail Baran’a sanayi kuruluşları ile ilgili olarak protokol yapma yetkisi veren maddenin görüşülmesi sırasında MHP ve CHP’li meclis üyeleri, seçimler öncesinde yapım çalışmaları başlanan yenileme çalışmalarının sürdüğü Milangaz boru hattını gündeme getirerek eleştiride bulundu.

HAT YENİLENİYOR

Muhalefet partilerine cevap veren belediye başkanı İsmail Baran, “Bu rutin bir işlemdir. Böylesine bir proje hayata geçirildiğine göre mutlaka gerekli önlem de alınmış demektir. Bu konuda herkesin gönlünün rahat olmasını istiyorum” dedi. Başkan yardımcısı Selahattin Kabadayıoğlu ise, “Söz konusu çalışma bir ilave değil yenilemedir. Yani mevcut boru hattının ileride bir sorun çıkarmaması için yapılan bir düzenlemedir. Bu nedenle bir sorun yoktur” dedi. Toplantı dilek ve temenniler ile son buldu.

İZLENİMLER

Bülent Ekinci’nin izlenimleri

“Söz meclisten dışarı”

Körfez Belediyesi yeni dönemde ikinci meclis toplantısını gerçekleştirdi.

*Eksiksiz katılımla gerçekleşen meclis toplantısına, muhalefet hazırlıklı bir şekilde katıldı. Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’ın başkanlık yaptığı meclisi toplantısı yine kalabalıktı. Toplantıyı izlemek isteyenler misafirler için ayrılmış koltukların tamamı doldu.

*Saygı duruşu ve yoklamanın ardından başlayan meclis toplantısında önemli sayılabilen birkaç madde vardı. Bunlardan biri de ticari alan içerisinde olan Yarımca D-100 karayolu üzerindeki Şeref Petrol’ün eski alanının, sanayi depolama alanına çevrilmesiyle konusu vardı. 

*Bununla ilgili olarak söz alan muhalefet, kişiye özel imar tadilatının yapılmaması gerektiğini söyledi. Bazı meclis üyeleri bu maddeye şerh koydu.

*İsmail Baran meclis üyelerini konuyla ilgili bilgilendirdi ve “Bu alanda kişiye özel bir uygulama yoktur. Bu söz konusu bile değildir. Evyap Limanı burayı satın almış, yıkım ruhsatını da alarak üzerindeki binayı yıkmıştır. Hemen bitişiğinde ise kendi dolum tesisleri vardır” dedi.

*Körfez meclisinde en çok üzerinde durulan konu bu bölgeyle ilgili madde oldu.

*Meclisten geçen bir diğer maddede de boru hatlarıyla ilgili sözleşme yetkisinin başkana verilmesiydi. Bu madde üzerinde tartışılırken söz alan Fevzi Canbaz, Milangaz’ın gündemi meşgul eden boru çalışmasını hatırlattı. Konuşması sırasında ağzından “Sahtekarlık” kelimesi çıktı. Bunun üzerine araya gren belediye başkanı İsmail Baran, “Fevzi Bey, meclis zan altında kalıyor, üsluba dikkat edelim” dedi. Fevzi Canbaz da, “Sayın başkan sözüm meclisten dışarı” cümlesini kullandı. Bu diyalog meclis salonunda herkesin kahkaha atmasına neden oldu. Bu espriyle meclis gerginliğini üzerinden attı.

*Mecliste önemli sayılan bir diğer gündem maddesi de belediye logosunun değiştirilmesi oldu. Bu madde de bütçe plan komisyonuna sevk edildi. Muhalefet in gereksiz gördüğü logo değiştirilmesi hususu önümüzdeki meclis toplantısında yeniden gündeme getirilecek.

*Hareketli gecen Körfez Meclisi’nde dikkati çeken en önemli ayrıntı ise iktidar ve muhalefet meclis üyelerinin, meclise hazırlıklı gelmesi oldu. Meclis üyeleri işini ciddiye alıyor. Umarım bu şevk görev sürelerinin sonuna kadar devam eder.

*Körfez’in çıkarları ve Körfezlilerin huzuru için hazırlanan öneriler ve çalışmalar meclisi izleyen vatandaşlarında gönlünü hoş etmeye yetti. MHP, CHP ve AKP’li meclis üyeleri bu dönem sıkı bir çalışma içinde olduğunu gözlemlemek çokta zor olmadı. 

04 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR