“Baz istasyonu sayısı artırılsın”

Elektromanyetik Dalgaların Biyolojik Etkisi ve Düzenlemeler konulu basın toplantısına katılan konuşmacılar baz istasyonları sayısının arttırılması ger...

BÜYÜT

Elektromanyetik Dalgaların Biyolojik Etkisi ve Düzenlemeler konulu basın toplantısına katılan konuşmacılar baz istasyonları sayısının arttırılması gerektiğini söylediler
 
Elektromanyetik Dalgaların Biyolojik Etkisi ve Düzenlemeler konulu basın toplantısı dün İzmit Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıya İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurlu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tunaya Kalkan, Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik Bilgisayar Bölümü Başkanı Prof. Dr. İnan Güler, meclis üyeleri, muhtarlar ve üniversite öğretim görevlileri yer aldı. Toplantıda baz istasyonları hakkında açıklamalar yapan konuklar, ortak noktada buluşarak, baz istasyonların zararsız olduğunu, şehir dışına değil, aksine binaların içine yerleştirilmesini söylediler.
 
“BİLGİ KİRLİLĞİ AŞILSIN”
Toplantı İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın konuşması ile başladı. Doğan, telefon kullanımların çok fazla arttığını belirterek, “Haberleşme anayasada korunma altında. Vatandaşlar cep telefonları rahatlıkla kullanıyor, ancak baz istasyonu konusunda gelince kafaları karışıyor. Bunun için ayrıntılı bilgilendirmeye ihtiyaç var. Halkımız bilgi kirliliği içinde bunun aşılması lazım” dedi.
 
“SAYISI ARTIRILSIN”
Başkan Doğan’ın konuşmasının ardından konuşma sırasını alan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurlu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Türkiye’de konuşma değerlerini verdi. Acarer, “Avrupa’da konuşma sırasında üçüncüyüz. Her yüz kişiden 86’sı telefon görüşmesi yapıyor. Türkiye Avrupa’da internet kullanımında da üçüncü sırada. Türkiye’de ortalama 31. 7 saat internette duruyoruz. Türkiye’de 11.3 milyon abone var” dedi.
 
 “İSTASYONLAR KÜÇÜLTÜLMELİDİR”
Konuşmasına Acarer şu şekilde devam etti: “Alt yapımızın sağlam olması iletişimimiz sorunsuz olmasını sağlıyor. İzmit Belediyesi en önemli uygulamaları yapıyor. Mahalli idareler olarak baz istasyonların yaygınlaştırılmasını halkın bu konuda bilgilendirilmesi lazım. Yakında 4G geliyor. Bu nedenle baz istasyonları bu yayın hücrelerinin içinde olması gerekiyor. Baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik alanların en fazla iki ya da üç metredir. Şimdi bir baz istasyonu şehrin dışında olursa telefonun sinyal alma olasılığı o kadar düşer. Bu sinyal alma olayı düşüncede telefonumuz daha fazla güç sarf eder ve bize olduğundan daha fazla dalga yayar. Bu nedenle baz istasyonları şehrin içine alınmalıdır. Hatta baz istasyonlar küçültülerek gerekirse binaların içine yerleştirilmelidir. Bu sayede telefonun çekim gücü rahat olacak. Bundan dolayı daha az güç sarf edecek. Sinyal ne kadar zayıflarda kapsama alanının dışına ne kadar çıkarsa o kadar enerji harcar” dedi.
 
“TEHLİKELİ DURUMDA SÖKERİZ”
Türkiye’de 60 bin ikinci nesil olan baz istasyonu var. Kocaeli’de ise 934 ikinci nesil, 514 3G olan toplam bin 448 tane baz istasyonu var. Bu daha da artırılmalıdır. Sağlıklı bir haberleşme iletişim istiyor isek bu şart” dedi. Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik Bilgisayar Bölümü Başkanı Prof. Dr. İnan Güler, “Cep telefonların iletişim halinde zarar vermemesi için baz istasyonlarının sayısını artırmalıyız.  Aynı zamanda unutulmasın ki cep telefonları radyasyon filan yaymıyor” dedi.

04 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR