Körfez&'e mazot akıtan sorumlulara 50 bin liralık ceza

Körfez’deki Rota Limanı’na yanaşan Mısır bandıralı kuru yük gemisi Amal adlı gemiye, denize mazot sızdırarak limanı kirlettiği için 50 bin liralık par...

BÜYÜT

Körfez’deki Rota Limanı’na yanaşan Mısır bandıralı kuru yük gemisi Amal adlı gemiye, denize mazot sızdırarak limanı kirlettiği için 50 bin liralık para cezası kesildi.

Mısır'dan yüklediği silis kumla Körfez'deki Rota Limanı'na demirleyen ve limandan ayrılmak üzere yakıt almak isterken yakıtı yanlışlıkla boş depo yerine dolu depoya aktarırken, yakıtın denize boşalmasına neden olan Amal isimli kuru yük gemisinin Körfez sahilini kirletmesi ile ilgili inceleme başlatıldı. Kocaeli Liman İşletmeleri yönetimi, ihmalin yaşandığı Rota Limanı'nın işletmecilerine 50 bin liralık ceza kesti. Rota Liman İşletmeleri yönetimi de limandan ayrılmak isteyen Amal adlı geminin hareketine izin vermedi. Yetkililer, fatura edilen bedeli Amal adlı geminin sahiplerinden talep etti. Geminin, bağlı olduğu şirket gerekli teminatı yatırıncaya kadar, limanda bağlı tutulmasına karar verildi.

Körfezdeki kirliliği değerlendiren Rota Limanı İdari İşler Müdürü Ercüment Sıtkı Savaş, ciddi bir ihmalkarlığın yapıldığını, çevre konusunda çok titiz davranan kurum olarak bu yaşananları kabul edilir bulmadığını söyledi. Savaş, mazotun yayılmaması için koruma bandı çektiklerini ve mazotun bulunduğu alana özel olarak hazırlanan yağ emici kağıtları serpiştirdiklerini dile getirdi.

01 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR