Kerpe’deki restoranlar 1 ay içerisinde yıkılacak.

Kandıra Kerpe sahil bandında bulunan restoranlar 1 ay içerisinde yıkılacağı yetkililer tarafından bildirildi.Kandıra sahillerinin turizm alanı ilan ed...

BÜYÜT

Kandıra Kerpe sahil bandında bulunan restoranlar 1 ay içerisinde yıkılacağı yetkililer tarafından bildirildi.

Kandıra sahillerinin turizm alanı ilan edilmesi ile birlikte Büyükşehir Belediyesi proje çalışmaları başlamıştı. Projelerin büyük bir kısmının tamamlanması ile birlikte Büyükşehir ISU Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ihalenin ardından alt yapı çalışmaları, arıtma tesisleri ve dere ıslahının ardından sahillerde çalışmalar sürdürülüyor.

RESTORANLAR YIKILACAK
Kerpe plajında Büyükşehir Belediyesi önceki aylarda kırmızı şerit çizerek kıyı kenar çizgisi belirlendi. Bu alanda bulunan tüm restoranlarında yıkılacağı yetkililerce belirtildi. İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı bu yönde çalışmalarının sürdüğünü Kerpe sahilindeki belirlenen alanlardaki tüm restoranlar 1 ay içerisinde yıkılacağını açıklandı.

BAŞKAN KAN GÜVENCE VERDİ
Kandıra Belediyesi 2 yıl önce Kerpe sahil bandındaki tüm işletmecileri toplayarak dükkanlarının önündeki kamelyaların raylı cam yapılarak müşterilerine yaz-kış hizmet vermelerini önermişti. Başkan Cengiz Kan’a güvenen bu işletmeciler 20-30 bin lira masraf ederek bu kamelyaları camekan içine almışlardı.

KİRAYA VERMİŞLERDİ
Kandıra Belediyesi önceki yıl Kerpe sahil bandındaki kamelyayı bir işletmeciye kiraya vermişti. Bu işletmeci Belediyeden kiraladığı bu kamelyanın bir kısmının Milli Emlak’a ait olduğunu bile bile Belediye güvencesi adı altında buraya hoş bir restoran yaptı. 100 milyona aşkın masraf ederek Kerpe’ ye güzel bir restoran kazandırmıştı. Şimdi buda yıkılıyor.

ZARARI KİM KARŞILAŞACAK
Kerpe’deki restoran sahipleri, “Kerpe sahil bandındaki kamelyalara milyonlarca masraf ettiren Kandıra Belediye Başkan’ı Cengiz Kan, Büyükşehir Belediyesinin bu çalışmalarını bilmiyor muydu? Bir Belediyenin böyle körü körüne çalışma içerisinde olmasını bir anlam veremiyoruz. Milli Emlak ve tapulu alanlara önce izin vereceksin sonra “ ben bilmiyordum” diyip kendini kurtaracaksın. Bu işletmecilerin milyonlarca zararını kim karşılayacak? Bize güvence verilmeseydi bu işletmeciler buraya milyonlarca masraf eder miydi. Belediye halkına yön gösteren bir kurumdur” dediler.

ÖREN OLMAZ DEMİŞTİ
Kandıra eski Belediye Başkan’ı Mustafa Ören o dönemde işletmecilerin bu cevabına yasalar gereği “olmaz” demişti. Kerpe esnafı o gün Ören’e tepki göstermiş, Cengiz Kan’ın yanında yer almıştı. Cengiz Kan Belediye Başkan’ı olması ile birlikte Kerpe esnafının yanında yer aldı. Hukuki bir dayanağı olmadan sadece Başkan Kan’ın sözü ile milyonlarca masraf eden bu esnaflar şimdilerde dükkanları yıkmak için gün sayıyor.

27 Şubat 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR