Tüpraş ilimizde istihdam sağlayacak

Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, dün düzenledikleri basın toplantısında gerçekleştirmeyi planladıkları proje hakkında bilgi verirken İzmit’te İnşaat v...

BÜYÜT

Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, dün düzenledikleri basın toplantısında gerçekleştirmeyi planladıkları proje hakkında bilgi verirken İzmit’te İnşaat ve montaj aşamasında ortalama 7 bin, azami 10 bin işçinin istihdam edileceğini açıkladı

Tüpraş’ın İzmit Rafinerisi’nde yüksek kükürtlü fuel oil’i işleyerek Euro V standardında motorin ve benzin gibi değerli beyaz ürünlere dönüştürecek Fuel Oil Dönüşüm Ünitesi hakkında dün İstanbul Elmadağ Divan Oteli’nde bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu, Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut ve Tüpraş çalışanları katıldı. Ünite hakkında bilgi veren Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, İzmit’te İnşaat ve montaj aşamasında ortalama 7 bin, azami 10 bin işçinin çalıştırılmasının planlandığını söyledi.

‘TÜRKİYE’NİN NÜKLEER SANTRALLERE İHTİYACI VAR’
Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu, Dünya Birincil Enerji Tüketimi hakkında bilgi vererek, “Türkiye’de nükleer santrallerine ihtiyaç var. Bunun için sağlıklı politikalar izlendiğimizi söyleyebiliriz. LPG, Doğal Gaz, akaryakıt Dağıtımı, Rafin, elektirik ve madencilik alanında yüzde 19 Pazar payına 6 yıldır sahibiz. Bizim için Türkiye’de yapılan yeni rafineler sıkıntı değil. Bizim rakibimiz Akdeniz ülkeleridir” dedi.

TÜPRAŞ’TAN 4,8 MİLYAR DOLARLIK PROJE
Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, Tüpraş’ın 2006 yılında başladığı yatırımlarını, 2014 yılında tamamlanacak 4,8 milyar dolarlık projesi ile devam ettiğini belirterek, “Dünyada ve ülkemizde son yıllarda tüketimi hızla azalan, yaklaşık 4,2 milyon ton yüksek kükürtlü fuel oil işlenerek yaklaşık 2.9 milyon tonu motorin/jet yakıtı, 522 bin tonu benzin ve 69 bin tonu LPG olmak üzere toplam 3.5 milyon ton Euro-V standardında değerli beyaz ürün elde edilirken 690 bin ton petrol koku ve 86 bin ton kükürt üretilecek” dedi.

İSTİHDAM SAĞLANACAK
Erkut, İnşaat ve montaj aşamasında ortalama 7 bin, azami 10 bin işçinin çalışması planlandığını söyledi. İnşaat sonrasında rafine çalışmalarında ise 500 kişi çalıştırılmak üzere alınacak. İşçi alımı konusunda sadece Kocaeli değil diğer illerden de işçilerin alınabileceğini belirten Erkut, işçi alımının nasıl olacağını 2014 yılında bittiğinde karar vereceklerini söyledi. “Ülkemizin dış ticaret dengesine yıllık 1 milyar dolara yakın olumlu katkıda bulunarak aynı oranda katma değer üretecek olan yatırım tamamlandığında bölgemiz için yeni bir istihdam alanı yaratılmış olacak” dedi.

ÜLKEYE YARATACAĞI KATMA DEĞER, YÜKSEK OLACAK
Erkut, “Fuel Oil Dönüşüm Projesi” sonrasında tüm rafinerilerin kapasite kullanımları artırılıp optimizasyonu sağlanarak Tüpraş ürün verimleri, beyaz ürünler lehine yaklaşık yüzde 14 oranında artırılabilecek. Tüpraş’ın İzmit Rafinerisi’nde uygulamaya konulan ve “üretilecek beyaz ürün miktarı ile ülkemize yaratacağı katma değer dikkate alındığında 5 milyon tonluk yeni bir rafineriye eşdeğer” bu yatırımın tamamlanmasıyla Tüpraş İzmit Rafinerisi Nelson Kompleksitesi 7,8’den 14,5 seviyesine yükselmiş olacak” dedi.

ÇEVRE SORUNUNUN ARTMAMASI İÇİN ÇALIŞILACAK
Yapılan açıklamanın ardından Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu ve Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Memioğlu, ünite çalışmasında sanayi şehri olan Kocaeli’nin çevre sorununun artmaması için çalışmalar da yapacağını ekledi.

06 Aralık 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR