Yılın en iyi girişimcileri Yüksel Öztürk ile Türkan Öztürk

    İlimizin ilk 5 yıldızlar termal projesi olan The Ness Otel’in sahipleri Yüksel Öztürk ile Türkan Öztürk, başarılarının sırığını gazetemiz ile pay...

 

 

İlimizin ilk 5 yıldızlar termal projesi olan The Ness Otel’in sahipleri Yüksel Öztürk ile Türkan Öztürk, başarılarının sırığını gazetemiz ile paylaştılar. Hedeflerine hep ulaştıklarını söyleyen Türkan Öztürk, “Biz inandığımız şey için çok çalışırız” dedi

 

Gazetemiz tarafından düzenlenen ‘Doruktakiler 2013’te Yılın Girişimcisi dalında ödüle layıkg örülen The Ness Otel’in sahipleri Yüksel Öztürk ve Türkan Öztürk ile güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Termal otel olarak ilimizde bulunan diğer otellerden farklı olduklarını, sağlık turizmine kaydıklarını dile getiren Türkan Öztürk, 2015 yılında Özel Batı Asya Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni açacaklarını müjdeleyerek, “İnandığımız şey uğruna ciddi bir efor veriyoruz” dedi. Şimdi sizi gerçekleştirdiğimiz söyleşiyle baş başa bırakıyorum.

 

 

The Ness Otel’in kuruluşundan bahsedebilir misiniz?

 

Grand Yükseliş Otel’i devretmeden önce bu ilçede değerli bir su olduğunu biliyorduk. Kullanılmayan, boşa akan değerli bir su vardı. Bununla ilgili o zamanın valisi Erdal Ata ile temasa geçtik. Yap işlet devret projesi ile burada 40 bin metrekare inşaat alanına sahip bir tesis yapmak istedik. Bu dileğimizi beyan ettik. Projelerimizi oluşturduk, ciddi bir emek harcadık. Valimiz Erdal Ata ile dönemin Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe büyük destek verdiler.

 

Bir çalışma başlamıştı ancak burası o zaman beldeydi. Henüz ilçeler oluşmamıştı. Yazlık ve Yeniköy Belediyesi arasında suyun kullanımıyla ilgili sorun yaşandı ve olay mahkemeye taşındı. Proje de askıya alınmış oldu. O sürelerde bu iş Turizm Bakanlığı’na devredildi. Bu süreçte bize gösterilen belli araziler oldu. Süreç mahkeme sonuçlanmadığı için uzadı.

 

Grand Yükseliş’i ortak aldık. Ortaklığımız 2010 yılına kadar sürdü. Grand Yükseliş Kocaeli’nin ilk 5 yıldızlı oteli. Ama bir taraftan yap işlet devret projesi ile yapılmış. Bu yüzden alanı istediğimiz gibi genişletemiyoruz. Bir türlü oteli büyütemedik. Bu yüzden ortakla ayrılma kararı aldık. Aynı yöne bakıldığında ortaklık çok güzeldir; ama farklı yönlere bakıldığında aynı durum söz konusu değil. Böylece tesisi ortağa devrettik. Bu termal projeye yoğunlaştık. Bununla ilgili Vali Ercan Topaca’ya, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na termal otel yaptığımız takdirde bize destek verip veremeyeceklerini sorduk. Onlar da 5 yıldızlı keyifli bir tesis yaparsak tabi ki destekleyeceklerini söylediler. Suyun tanıtılması, bölgenin kalkınmasıydı amaç. Biz de bu bağlamda arsamızı alarak projeye başladık. Otelimizi açalı 11 ay oldu.

 

 

TEDAVİ EDİCİ ÖZELLİĞİ VAR

 

Termal su hakkında bilgi verebilir misiniz, termal otelin farkı nedir diğer otellerden?

 

Debisine baktığımızda on tane termal otele yetecek kadar suyumuz var. Suyumuzu zaten İl Özel İdare’den kiralıyoruz. 2 bin yıllık tarihi geçmişi olan bir su. Bizans, Osmanlı döneminden günümüze kadar gelmiş. İnanılmaz tarihi bir geçmişi var. İstanbul Teknik Üniversitesi Termal Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle’nin yaptığı çalışmalar var suyla ilgili. Bu su, cilt hastalıklarına ve yapısına, sedef hastalıklarına, tüm cilt tipine uygun hastalıklara iyi geliyor. Böbrek hastalarına, ülser hastalarına da iyi geliyor. Romatizmal hastalıklarda da tedavi edici özellik taşıyor. Termaller ve ılıcalar arasında mineral yapısı bakımından fark var. Ilıca daha nadir bulunan, ılık bir su. 90 derecenin altında çıkan su şifalı değil gibi bir algı var. Ama yapılan çalışmalar var. Gelen misafirlerimizden de cilt hastalıklarının, romatizmal hastalıklarının iyiye doğru gittiğini gördük.

 

 

Yurtdışından misafir geliyor mu otelinize?

 

Evet, geliyor. Özellikle milli takımlar. Dubai’den 2 takım getirdik, Libya’dan milli takım gelecekti geçen günlerde. Alamadık, çünkü yeterli futbol sahalarımız yok. Haliyle buraya futbol sahası yapıp diğer Arap Milli takımları ağırlamak istiyoruz. Ciddi kamplar yapıyorlar. Burası hava şartları ve bölge olarak gerçekten çok elverişli. Onların 15-20 gün burada kalması otelin, buradaki esnafın ve şehrin kazanması anlamına geliyor.

 

 

UMARIM, TERMAL BÖLGE OLURUZ

 

Otelin en önemli özellikleri nedir?

 

Tesisimizin amacı termal otel olmaktı. Suyu kullanarak burada keyifli bir tesis yaptık. Üç büyük önemli özelliğe sahip. Kocaeli’nin ilk 5 yıldızlı termal oteli olması. Bunun yanında 5 bin metrekarelik termal ve spa alanına sahip olması. Bu anlamda bölgenin en büyük termal ve spa alanına sahip oteli. Üçüncü olarak da bin kişilik kongre merkezine sahip olması. İnşallah cazibe merkezi haline gelir. Umarım birçok otelin daha gelmesiyle termal bir bölge oluruz. Sanayinin yanı sıra termal, ılıca tesisleriyle bölgenin canlanmasını arzu ediyoruz. Kente, bölgeye faydalı bu tesislerin artırılması gerek.

 

 

Otelin çevreye katkısı nedir?

 

Uzun süre burada konaklayan misafirlerimiz oluyor. Boş vakitlerinde misafirlerimiz bu bölgede zaman geçiriyor. Kadırga ve Soğuksu Tesisleri ile anlaştık. Buralarda müşterilerimiz vakit geçirebiliyorlar. Kocaeli’deki imkanlardan yararlanılması gerektiğini düşünüyorum.

 

 

Yeni projeniz var mı?

 

Bir şekilde tedavi ediyoruz ama yeni projemiz otelin önünde bulunan alanda Özel Batı Asya Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni açmak. Yapımına başladık. 2015 yılında inşallah 100 oda ve 200 yataklı bir hastane olarak hizmete girecek. İlk açıldığımızda zaten amacımız hastane ve oteli birleştirmekti. Kongre ayağında sağlam gidiyoruz ama sağlık turizminde de katıldığımız fuarlar var. Bu fuarlarda da gerekli acentelerle, şirketlerle görüştük. Yurtdışından hastalarımızı getirip burada gerekli tedavilerini yapacağız. Gereksinim duyan tüm hastalarımızı tedavi edebileceğiz. Fizik tedavi olarak ilimizde bir tek Romatem var. Bu kapsamda duyulan ihtiyaçtan dolayı büyük bir hastane olacak. Güzel bir hizmet, istihdam demek, sağlık alanında da güzel bir yatırım. Keyifli bir yatırım olacak. Tüm yatırımlarımızı Kocaeli’de yapıyoruz. Çok ileride Samsun’da da bir otel, hastane açmak isteriz ama önceliğimiz 30 senedir yaşadığımız Kocaeli’ye hizmet vermek. Projelerimize baktığımızda birçok ilkleri gerçekleştirdiğimizi görüyoruz.

 

 

TEMALI OTELİZ

 

İlimizdeki otel sayısına baktığımızda yeterli mi? Diğer otellerden farkınız nedir?

 

Otele ihtiyaç var ama turizmde çeşitlilik olması gerekiyor. Şimdi birçok otel var ilimizde. Gelecek projelerde var. Doluluk oranlarına baktığımızda ise sıkıntı var. Firmalar, yatırımlar da ekonomiyle doğru orantılı. Hiç kimse önünü göremiyor ve tasarruf yapıyor. Bu da bize yansıyor. Tüm bunlardan turizm sektörü etkileniyor. Biz de bu anlamda darbe aldık. O boşluğu doldurmaya çalıştık. Business bir otel değil, temalı bir oteliz. İstanbul’dan misafirimiz geldiğinde 45 dakikada buraya ulaşabiliyor. Lokasyon olarak İstanbul’a çok yakınız. Hava, deniz ulaşımına da elverişli bir otelimiz var. Termal olması nedeniyle hafta sonları yüzde 80, hatta yüzde 100’e kadar bir doluluğa ulaşıyoruz. Hafta içi de şirket misafirlerine hizmet veriyoruz. Çok otelden ziyade turizm çeşitliliği gerek. İlimizi cazibe merkezi haline getirerek hareketlendirmemiz gerek. Tamamen sağlık turizmine kaydığımız için diğer otellerden oldukça farklıyız. Gerek geçmiş tecrübemiz gerek buradaki fiziki yapımız çok daha güçlü bir yapıya kavuşmamızı ve tercih edilir hale gelmemizi sağlıyor.

 

 

Başarınızı neye borçlusunuz?

 

Yüksel Öztürk amcam; ama baba-kız, ağabey-kardeş gibiyiz. Biz bir ekibiz, takımız. Ayrılmaz bir parçayız. Bu birliktelik başarıyı da getiriyor. İkimiz de çok hırslıyız. Yapamayacağımız şey yok. Bir şeyi yapabilir miyim diye sormayız, yaparız. İnandığımız şey uğruna ciddi bir efor veriyor, savaşıyoruz. Nitekim ilk otelimizi yaptığımızda, ‘Burası bataklık, burada otel mi olur?’ dedikleri zaman bile yüzde 80 doluluğumuz olmuştu. Şimdi de merada termal mi olur diyenler var.

 

İlk yılımız olmasına rağmen güzel bir yıl geçirdik. Ekonomi dalgalı da olsa erken vakitte diğer oteller karşısında toparlandık. Biz bir aile oteliyiz. Bu aile kavramını da tüm çalışanlarımıza empoze ettiğimiz için gelen misafirimiz de o sıcaklığı, aile ortamını görüyor. Fiyatlar inanılmaz ekonomik. Kocaeli’ni, insanların ne ödeyebileceğini biliyoruz. Ona göre bir fiyat skalası belirledik. Evimizde nasıl misafir ağırlıyorsak burada da aynısını yapıyoruz ve güzel dönüşler oluyor.

 

 

 

YÜKSEL ÖZTÜRK KİMDİR?

 

1962 Samsun doğumlu. Evli ve 3 çocuk babası. 30 yıldır Kocaeli’nde yaşıyor. Turizm ve inşaat işleriyle uğraşıyor.

 

 

 

TÜRKAN ÖZTÜRK KİMDİR?

 

1974 Samsun doğumlu. Gölcük Endüstri Meslek Lisesi’nden mezun oldu. Lefke Avrupa Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde yüksek öğrenimini yaptı. n Seda DEMİRAL

 

 

 

01 Şubat 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR