Gölcük’te “Birlikte Yaşam” konulu seminere yoğun ilgi

Gölcük Vizyon 2023 Projesi kapsamında Gölcük Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve Gölcük Engelliler Derneği’nin ortaklığında Gölcük Belediyesi Sanat G...

BÜYÜT

Gölcük Vizyon 2023 Projesi kapsamında Gölcük Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve Gölcük Engelliler Derneği’nin ortaklığında Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi’nde engellilerin sorunları ve isteklerine yönelik olarak “Birlikte Yaşam” konulu seminer gerçekleştirildi.

 

Birlikte Yaşam Konulu seminere; Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Gülşen Öztürk Varlıklı, Özel Eğitim Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Üzeyir Oğurlu, Gölcük Engelliler Derneği Başkanı Hasan Bat,  Gölcük Kent Konseyi Genel Sekreteri Fatih Bayram, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü öğrencileri, Gölcük Engelsiz Yaşam Merkezi Müdürü Dinçer Koç, öğretmenler, engelliler ve vatandaşlar katıldı. 

 

Gölcükte yaşayan Engellilerin sorun ve isteklerine yönelik olarak yapılan  “Birlikte Yaşam” konulu, seminerde Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülşen Öztürk Varlıklı ve Özel Eğitim Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Üzeyir Oğurlu, Engellilerin sıkıntıları, karşılaştıkları sorunlar ve istekleri hakkında açıklandırmalarda bulundular.

 

Yrd. Doç. Dr. Varlıklı yaptığı konuşmada, Engellilere bakış açısının çok önemli olduğunu, onların farklı biri gibi görülmemesi gerektiğini belirten öğretim üyeleri, halk arasında engellilere farklı gözlerle bakan insanların olduğunu ve onların da engelliler hakkında öğrenmesi gereken çok şeyin olduğunu belirtti.

 

Akabinde ise Yrd. Doç. Dr. Oğurlu bir konuşma yaparak, Engellilerin neler istediği, engellilere karşı nasıl davranılması gerektiği hakkında bir seminer veren öğretim üyeleri, engelliler hakkında bir toplum bilincinin oluşması için vatandaşların birbirini bilgilendirmesi gerektiğini belirttiler. Seminerde ayrıca, engellilere karşı saygı duyulması, onların farklı kişiler olmadığı üzerinde duruldu.

 

Seminerde kapanış konuşması yapan Gölcük Engeliler Derneği Başkanı Hasan Bat, “Ben 2002 yılından bu yana engelliyim fakat kendimi engelli olarak görmüyorum. Engellilere engel çıkartan insanların olduğunu görüyoruz. Bizler engelli değil engellenen kişileriz.

 

Şöyle bir geriye dönüp hatırlayalım Gölcük’te Engelsiz Yaşam Merkezi yapılmadan önce derneğimizde iki araç yan yana duramıyordu. Çok küçük bir yerde faaliyet gösteriyorduk. Gölcük Belediye Başkanı’ Mehmet Ellibeş, Engelsiz Yaşam Merkezi’ni bize kazandırdı ve bizler de daha geniş bir yerde, her zaman beraberiz. Burada vaktimizi geçiriyoruz, dış dünyaya açılıyoruz. Bu merkezi bizlere kazandırdıkları için başta Belediye Başkanımız Mehmet Ellibeş olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz dedi.

 

Bat konuşmasında ben, Gölcük’teki engellilerin ayrıcalıklı olduğunu ve engellilerin evlerinden çıkmalarını istedim. Bu yönde mücadele verdim. Bizim değil ama engellilere zorluk çıkaranların, engellilerin omuzlarına yüklenenlerin engelli olduğunu düşünüyorum. İnsanların bizlere acımasına gerek yok. Bizim buna ihtiyacımız da yok.

 

Engelliler, dışarıya çıktığında kendilerine acınacak gözlerle bakılacak kişiler değildir. Engelliler toplumdan soyutlandığı için dışarıya çıkmıyor, okula bile gitmek istemiyor. Bu sebeple bizler de merkezimizde okuma-yazma kursu açtık ve çok güzel bir ortam oluşturduk. Engelliler sadece sevgi saygı istiyor. Bizim kimseden bir isteğimiz yok. Sadece saygı duyulsun, haklarımıza saygı duyulsun, bize yeter” dedi.

09 Aralık 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR