Kocaeli’nin tarihi konuşuldu

    Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ilkini düzenlediği Uluslararası Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi konulu sempozyumun açılışı gerçekleştirildi. We...

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ilkini düzenlediği Uluslararası Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi konulu sempozyumun açılışı gerçekleştirildi. Wellborn Otel’de yapılan sempozyuma Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Büyükşehir Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, çok sayıda tarihçi, araştırmacı ve yazar katıldı.

BÜYÜKŞEHİR KENTİN GELECEĞİNE HİZMET EDİYOR

Açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Haluk Selvi, “Altı ay önce çalışmalara başladık. Düzenleme kurulumuz bu kapsamda 7 kez toplantı yaptı. Kültürel altyapının oluşturulması noktasında yapılan çalışmalar ve tebliğler bir kitap haline getirilecektir. Sempozyumumuz son 20 yıldır akademik kalite değerin en yüksek olduğu sempozyumdur” dedi. Türkiye’nin tarihi altyapısının oluşturulması adına yaptığı katkılardan dolayı emeği geçenlere teşekkür etti.

KÖKLERİMİZLE BAĞIMIZI KUVVLETLENDİRMELİYİZ

İbrahim Karaosmanoğlu, tarihimizi unutmamamız ve gelecek nesillere de aktarmamız gerektiğini kaydetti. “Medeniyetimizi ve onu inşa edenleri anlamak, anlatmak en önemli görevimizdir. Geçmişte yakaladığımız medeniyet seviyemize bütün dünya imrenerek bakıyor. 2071 yılına gelindiği inşallah dünya yine çınarımızın gölgesinde serinliyor olacak. 2071 yılına yaklaştığımız bu yıllarda halkımız Cumhurbaşkanını kendi oylarıyla seçme özgürlüğünü yaşayacaktır” dedi. Başkan Karaosmanoğlu şöyle devam etti.

KENTİN TARİHİNE SAHİP ÇIKTIK

Kentin tarihi ve kültürel mirasına mimari eserlere sahip çıkarak saygı gösterdiklerini de belirten Başkan Karaosmanoğlu “Kocaeli’de göreve geldiğimizde sadece 17 eser restore edilmişti. Bu çok büyük bir eksiklikti. Kolları sıvadık ve çalışmaya başladık. Pek çok tarihi mirası restore ettik. Sırrı Paşa Konağı, Portakal Hafız Mescidi gibi 10 yılda 65 eseri restore ettik. Tarihi Kentler Birliği’nden uygulama ödülü aldık” bilgisini verdi. Karaosmanoğlu, Kocaelili tarihçi Ahmet Nezih Galiten’e de desteklerinden dolayı teşekkür ederek Akçakoca Tarihi ödülünü takdim etti. Başkan Karaosmanoğlu Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu ve Sakarya Üniversitesi Rektörü yerine rektör yardımcısı Prof. Dr. Musa Eken’e katkılarından dolayı plaket verdi.

TARİH KİMLİKTİR

Şehir Tarihi Araştırmaları ve Kocaeli konulu oturum gerçekleştirildi. Panele konuşmacı olarak Bilecik Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Azmi Özcan, Sakarya Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Haluk Selvi, Bilkent Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Özer Ergenç, Atatürk Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Enver Konukçu katıldı. Paneli Bilecik Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Azmi Özcan yönetti. Özcan “Tarihin örselendiği bir dönem yaşıyoruz. Bunun maliyetini gelecek nesiller çok acı ödeyecekler. Tarih insanın ve milletin kimliğiyle alakalı bir değer. Bu tarih bize varlık aleminde ne için var olduğumu hatırlatan bir medeniyet meselesi haline gelen bir değerdir. Ülkemizde şehir tarihçiliği son zamanlarda gelişmekle birlikte uzun zamandır ihmal edilmiş. Bizim inanç sistemimizde ömürle iman birlikte gelir. Bu nedenle bu sempozyumlar çok gerekli ve anlamlı. Ben Bilecik’ten geliyorum. Akçakoca bizim diyardan buraya çıktı”dedi.

04 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR