ÖSYM&'nin yeni hali mecliste

TBMM Genel Kurulunda, ÖSYM'yi ''Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'' adıyla yeniden yapılandıran yasa teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler tamamland...

BÜYÜT

TBMM Genel Kurulunda, ÖSYM'yi ''Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'' adıyla yeniden yapılandıran yasa teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Yasa teklifi üzerine söz alan CHP İstanbul Milletvekili Fatma Nur Serter, teklifin hem komisyon hem de Genel Kuruldaki görüşmelerinde muhalefetin sesinin kısılmak istendiğini öne sürdü. Serter, komisyondaki görüşmelerde vakıf üniversitelerine ilişkin soru yönelten milletvekillerinin, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun ağır eleştirilerine maruz kaldığını ifade etti. Çubukçu'nun, kendilerine ''Bilgi Edinme Yasası'na başvurun'' dediğini belirten Serter, ''Çoğunluğa sahip olmak, çoğunlukla ülkeyi yönetmek, demokrasinin var olduğu anlamına gelmez. Bu, otoriter anlayıştır. Bu davranışları kınıyoruz'' diye konuştu.

Teklifte, ÖSYM'nin 318 personelinin YÖK'e naklinin ve bunların yerine yeni personel alımının öngörüldüğünü kaydeden Serter, bunun anlamının ''kadrolaşma'' olduğunu ileri sürdü.
MHP Mersin Milletvekili Akif Akkuş, ÖSYM'nin 2010'a kadar en güvenilir kurumlar arasında olduğunu ve sınavları titizlikle hazırladığını, ancak 2010 yılındaki KPSS'de yaşanan skandalın ardından bir şaibenin ortaya çıktığını ifade etti. Akkuş, olayın tam olarak açığa kavuşturulamaması nedeniyle, kurumda çalışan herkesin şaibe altında kaldığını dile getirdi.

Akif Akkuş, ÖSYM'de çalışan personelin tamamının YÖK'e devredilmesi ve yerlerine yenilerinin alınmasının da kadrolaşma şüphesi doğurduğunu iddia etti.
Teklif ile 8 yeni vakıf üniversite daha kurulacağını belirten Akkuş, vakıf üniversitesi kurulmasına karşı olmadıklarını, ancak bu üniversitelerin eğitim altyapılarının denetiminin iyi yapılması gerektiğini kaydetti.

AK Parti Mersin Milletvekili Ömer İnan da teklifin yasalaşması halinde kurumun bir teşkilat kanununa kavuşacağını belirtti. İnan, teklifle ayrıca bütün genel ve meslek lisesi mezunlarının polis olma hakkına kavuşacağını, sınav güvenliğine ilişkin yeni düzenlemelerin getirileceğini, bazı üniversitelere yeni kadrolar ihdas edileceğini ifade etti.

ÖSYM'nin, öğrencileri üniversitelere yerleştirmenin dışında bazı kurum ve kuruluşların personel alım sınavlarını da düzenlediğini anlatan İnan, kurumun görevinin artmasına rağmen altyapısının değişmediğini, kurulduğu ilk gün gibi kaldığını ifade etti. İnan, bu nedenle kurumun yapısına ilişkin yeni düzenlemenin artık ihtiyaç haline geldiğini vurguladı.

KAPALI OTURUM TUTANAKLARI YAYIMLANACAK
Kamuoyunda ''Torba Kanun'' olarak bilinen düzenlemenin görüşmelerindeki 85. maddeye ilişkin kapalı oturum tutanakları yayımlanacak.
TBMM Genel Kurulunda, ÖSYM'yi yeniden yapılandıran yasa teklifinin görüşmeleri sırasında, ''Torba Kanun''un 85. maddesine ilişkin kapalı oturum tutanaklarının yayımlanması konusundaki Danışma Kurulu önerisi ele alındı.
Bu kapsamda, düzenlemenin ''Vergi levhalarının görünebilecek yere asılması'' zorunluluğunu kaldıran 85. maddesi görüşüldüğü 3 Şubat'taki kapalı oturum tutanakları ve tutanak özetlerini yayımlanmasını içeren öneri kabul edildi.

TBMM İçtüzüğü'ne göre, kapalı oturum tutanakları ve özetleri, kapalı oturum tarihinden itibaren 10 yıl geçtikten sonra yayımlanabiliyor. Kanunun Cumhurbaşkanlığına gönderilmesi için çalışmalar devam ederken, Kanunlar ve Kararlar Dairesi, 85. maddeyle ilgili sorunu fark etmişti.

Düzenlemenin 85. maddesiyle Vergi Usul Kanunu'nun 5'inci maddesinin beşinci fıkrasındaki ''...levhayı merkezlerine, şubelerine, satış mağazalarına iş sahipleri ile mükellefler tarafından kolayca okunup görünecek şekilde asmak zorundadırlar'' ibaresi ''...levhayı almak zorundadırlar'' şeklinde değiştiriliyor.

17 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR