Av. Raif Kandemir’in kaleminden: Batum-1

Yıllarca Gürcü komşularımız, Gürcü dostlarımız, hısımlarımız, sevdiklerimiz oldu. Kendilerine özgü davranışları ve yaşayış biçimleriyle her zaman dikk...

Yıllarca Gürcü komşularımız, Gürcü dostlarımız, hısımlarımız, sevdiklerimiz oldu.

Kendilerine özgü davranışları ve yaşayış biçimleriyle her zaman dikkat çekmeyi başarabildiler.

Dost oldular, adam oldular…

Biliriz ki, bu insanlarımız, ilimizde yaşayan birçok bölgenin insanı gibi, bir yerlerden gelip buraya yerleşmişlerdi.

Yurt içinde kalan, gelinen yerler örneğin Rize, Artvin, Erzurum, Kars, Van, Diyarbakır…

***

Kolaylıkla gidip gelebileceğimiz imkânı olması nedeniyle, pek merak edilmez, ama Gürcistan deyince ayrı bir merak, ayrı bir heyecan uyanır.

 

NEYE NİYET NEYE KISMET

Bir duruşma için Trabzon’a gidip ertesi gün duruşmaya katılıp öğlen uçağı ile dönmeyi planlıyordum. Akşam, lokantada yemek yerken telefonum çaldı. Arayan, aynı köyden olan dostum DYP eski milletvekili Halil İbrahim Artvinli’ydi. Facebook’daki paylaşımlarımdan Trabzon’da olduğumu görüp beni aramış. Beni aradı, ne yaptığımı sordu. Ben de duruşma için geldiğimi ve yarın döneceğimi söyledim. Bunun üzerine Artvinli de beni Gürcistan’a davet etti. Aldığım bu daveti geri çevirmedim.

 

İLK DURAK RİZE

Halil İbrahim Artvinli ile DYP’nin il başkanı ile buluşup bir çay içtikten sonra, Rize’deki halk pazarını turladık. Sonra Turan Aksu’ya yani “Dayı Turan’a” uğradık. Güzel bir balık ziyafetinin ardından zorda olsa buradan ayrıldık ve günün akşamında Batum’a vardık.

 

DAĞLAR GERİYE ÇEKİLİYOR

Sarp kapısına kadar, Karadeniz’in dağlarının yamaçları, deniz kenarına kadar iniyor. Kıyı şeridinde, yalıda çok küçük miktarda bir düzlük, altı, otoyol ve deniz Gürcistan sınırına kadar size eşlik ediyor. Sarp’tan Gürcistan’a giriyorsunuz, bitki örtüsü, her şey aynı ama arazi farklılığı başlıyor. Dağlar geriye çekilmiş, dağlarla deniz arasında alabildiğine bir düzlük, ova başlıyor.

 

NEFİS BATUM YEMEKLERİ

Batum’da yeni açılan bir otelde konakladık. Akşam yemeği için Batum sahilinde yer alan ağırlıklı olarak Gürcü mutfağına hitap eden güzel bir lokantada her lezzeti tatmaları için özenle seçilen siparişler verdik.  Verilen siparişlerin ardından masa, pide çeşitleri, (haçapuri) ceviz ile sarımsak ağırlıklı soslarla hazırlanan testide ve kiremitte pişirilmiş parça etler, armut suyu başta olmak üzere değişik soda çeşitleri ve meşrubatlar ile doluyor.

 

“NASIL GETİRMEZSİNİZ TÜRKİYE’YE?”

Muhteşem bir yemeğin ardından “Bu canım yemekleri, bu kültürü Türkiye’ye nasıl getirmezsiniz” dedim. Hem yediğimiz yemeği eritmek hem de Batum sokaklarını gezip görmek amacıyla restorandan ayrıldık.  On beş kilometre olduğu söylenen sahil bandından yürüdük. Bir gün de gezemeyeceğin büyüklükteki şehir parkının bir kısmını dolaştıktan sonra günün yorgunluğunu atmak için konakladığımız otele geri döndük.

Av. Raif Kandemir’in kaleminden: Batum-2

Av. Raif Kandemir’in kaleminden; Tiflis

17 Temmuz 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

thunder bolt - Sabahın erken bir satinde btum daki botanik parkına gitmiştim.Orada yaşlı ihtiyarların dökülem yaprakları topladığını gördüm.Bunlar kaç para alıyorlar dedim.Bunların eski komunistler olduğunu ve para almadıklarını söylediler.Sayın kandemir beldelerin temiz olması bir kültür meselesi değil mi?

Yanıtla . 0Beğen 17 Temmuz 14:49
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR