Bahar ateşi Kocaeli’de tutuştu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı’nı Kocaeli’ye gelen 7 ülke vatandaşları ile beraber kutladı. Kazakistan, Baş...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı’nı Kocaeli’ye gelen 7 ülke vatandaşları ile beraber kutladı. Kazakistan, Başkurdistan, Çuvaşistan, Tataristan, Gagavuz, Kırgısiztan ve Özbekistan’dan gelen misafirler Sekapark’ta yakılan nevruz ateşinden atladı.

NEVRUZ ATEŞİNDEN ATLADILAR
Milattan önce 18. yüzyıldan beri Ortadoğu’daki topluluklarda kutlandığı bilinen ve baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği etkinliklerle kutlanıyor. Kazakistan, Başkurdistan, Çuvaşistan, Tataristan, Gagavuz, Kırgısiztan ve Özbekistan’dan gelen misafirlerin de katıldığı Nevruz bayramı Sekapark’taki ateşin yakılması ile başladı. Sekapark’taki nevruz ateşinin üstünden atlayan Türki cumhuriyetlerden gelen gruplar baharın gelişini coşkuyla kutladı.

HEP BERABER KUTLANDI
Nevruz Bayramı’nı kutlayan konuk ülkeden gelen guruplar ardından yeşil ile mavinin buluştuğu Sekapark’ı dolaştı. Milli kıyafetleri ile Sekapark’ı gezen gruplar şarkılar söyleyerek doyasıya eğlendi. Ülkelerinin danslarını sergileyen gruplar Sekapark’ı gezen vatandaşların ilgi odağı oldu. Birçok ülkeden gelen misafirlerle Kocaelililerin Nevruz Bayramı’nı hep beraber kutlaması etkinliklere farklı bir anlam kazandırdı.

BİZLERE BAHARI GETİRDİNİZ
Ardından Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası’na gelen gruplar burada hatıra fotoğrafı çektirdi. Törende konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ülke gruplarına seslenerek, “Varlığınızla Kocaeli de kalplerimiz de şenlendi. Bizlere baharı getirdiniz; Nevruz’u getirdiniz. Ortak bir geçmişin, ortak bir tarihin, ortak bir medeniyetin çocukları olarak bugün sizleri kucaklıyorum” dedi. Başkan Karaosmanoğlu daha sonra konuk ülke gruplarına çiçek takdim etti.

24 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR