Hacer Çetindağ'ın katili kocası mı?

4 Ekim 2015 tarihinde Gölcük Şirinköy’de boğazı kesilerek öldürülen Hacer Çetindağ’ın davasına Kocaeli Adliyesi’nde görülmeye devam edildi. Tarafları...

4 Ekim 2015 tarihinde Gölcük Şirinköy’de boğazı kesilerek öldürülen Hacer Çetindağ’ın davasına Kocaeli Adliyesi’nde görülmeye devam edildi. Tarafların dinlenmesi sonrasında mahkeme başkanı davayı, 20 Eylül’e erteledi

 

ice2-008.jpg

 

Yaklaşık 8 ay önce, 4 Elim 2015 tarihinde Gölcük Şirinköy’de meydana gelen korkunç olayda, 33 yaşındaki işitme engelli ve dilsiz Hacer Çetindağ, Şirinköy Konutları 496. Sokak F-28 Blok adresindeki evinde iki çocuğuyla tek olduğu sıra gece geç saatlerde Erdal Kaya tarafından boğazı kesilerek öldürülmüştü. Olayın ardından İl Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalanan Erdal Kaya, sorgusunda olayı itiraf etmesi sonrasında tutuklanarak cezaevine gönderildi. Erdal Kaya’nın, 28 Nisan’da çıkarıldığı mahkemede çelişkili ifadeler vermesi ise dikkatlerden kaçmadı.

 

AŞK HİKAYESİ İDDİALARI

İddialara göre olay şöyle gelişti; Aile dostu olan Erdal Kaya, Hacer Çetindağ’a karşı tek taraflı olarak duygusal bağ besliyordu. Akşam aileye misafir olan Erdal Kaya, Hacer ve Selçuk Çetindağ çifti ile birlikte yemek yedi. Sonrasında Erdal ile Selçuk, işe gitmek üzere evden çıktı. Erdal Kaya gece yarısı, Selçuk Çetindağ’dan önce eve dönerek Hacer’e aşık olduğunu anlattı. Konuşma sırasında aralarında çıkan anlaşmazlık üzerine yanında getirdiği bıçağı çeken Erdal Kaya, Hacer Çetindağ’ın boğazını keserek öldürdü.

 

KALABALIK HEYET İZLEDİ

Gerçekleşen olayın ikinci duruşmasına Kocaeli Adliyesi’nde görülmeye devam edildi. Kocaeli Adliyesi 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam ediken duruşmaya; tutuklu zanlı Erdal Kaya ve vekili Mustafa Ersun Kunbi, maktül Hacer Çetindağ’ın avukatı Hüseyin Acurman, ağabeyi Cemallettin Deniz, kız kardeşleri Derya Şahin ile Havva Deniz, Ayhan Doğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Bilge Kaya, baba Şaban Deniz katıldı. Balıkesir Barosu avukatlarından Fatma Ertaş Delikan, Ankara Barosu avukatlarından Derya Şahin, Esin Önal Ünver ile İmran Işık’ta katılarak duruşmaya destek oldu. Mahkemede ayrıca, Ankara Barosu Başkanlığı da davaya katılmak istediklerini mahkeme başkanın onayına sundu. Sanık avukatı Mustafa Ersun Kunbi’nin itiraz etmesi üzerine mahkeme heyeti bu istediği reddetti.

 

ice1-016.jpg

 

ÇELİŞKİLİ İFADELER MEVCUT

Cinayetin Erdal Kaya ile Selçuk Çetindağ ortaklığında işlendiğini ve ellerinde buna ait kanıtlar olduğunu ifade eden maktül avukatı Hüseyin Acurman, “Elimizde bulunan kanıtlar öyle gösteriyor ki bu cinayet Erdal ile Selçuk ortaklığında işlenmiş. HTS’nin verilerini incedik. Bu veriler cinayet saati kimin nerede olduğunu telefon sinyalinize göre veriyor. Buna ek olarak Selçuk ile Erdal’ın ifadelerinde çelişkiler de mevcut” şeklinde konuştu.

 

3 ELİ Mİ VAR?

Hüseyin Acurman’ın ardından söz alan Balıkesir Barosu avukatlarından Fatma Ertaş Delikan, maktülün babası Şaban Deniz’in avukatı olduğunu belirterek başladığı sözlerinde, “İşlenen cinayette çelişkili ifadeler mevcut. Ben mahkeme heyetine zanlının ifadesinin tekrar alınmasını öneriyorum. Ayrıca sanığın Hacer Çetindağ’ı tek başına da öldürdüğüne inanmıyorum. Teorik olarak bu çok saçma olur. Erdal Kaya, cinayeti işlediği sırada Hacer’in hem ağzını hem kollarını hem de kafasını tuttuğunu söylüyor. 3 tane mi eli var?” dedi.

 

OLAYDA KADINA ŞİDDET YOK

Ardından sanığın avukatı Mustafa Ersun Kunbi söz aldı. İşlenen cinayette kanının şiddetin olmadığını açıklayan Av.Kunbi, “Mevcut olayda kadına şiddet söz konusu değildir. Gelinlik Merkezi’ninde mahkemeye katılma talebini reddedilmesini talep ediyorum. İlk duruşmada müvekkilimi ben savunmadığım için kanuya vakıf değilim. Dosyayı tamamen inceledikten sonra konuya hakim olacağım. Zaten müvekkilimde dilsiz ve sağır. Burada konuşulanların hiçbirini anlamadı. Burada konuşulanları müvekkilime aktardıktan sonra ve dosyayı iyice inceledikten sonra gereken savunmayı yapacağım“ açıklamasında bulundu.

 

PSİKOLOJİK TEDAVİ

Savunmasını sürdüren Kunbi, “Müvekkilim cinayeti işlemeden 1-2 ay önce Gölcük Devlet Hastanesi’nde psikolojik tedaviye başladı. Aldığı ağır ilaçlar üzerine içtiği alkol cinayeti işlemesini tetiklemiş olabilir. Dediğim gibi, dosyayı iyece inceledikten sonra gerekli savunmamızı gerçekleştireceğiz” dedi.

 

CİNAYETİ TEK BAŞIMA İŞLEDİM

Tercümanı aracılığıyla kısa bir savunma yapan zanlı Erdal Kaya, cinayeti tek başına işlediğini söyleyerek, “O gece cinayeti tek başına işledim. Yanımda kimse yoktu. Avukatımın dediği gibi, ben burada konuşulanları anlamıyorum” ifadelerine yer verdi.

 

DAVA 20 EYLÜL’E ERTELENDİ

Gerekli savunmaların ardından mahkeme heyeti; sanığın psikiyatri tedavi gördüğü bildiren Gölcük Devlet Hastanesi ile KOÜ Hastanesine müzekkere yazılarak psikiyatri tedavisine ilişkin varsa tüm tedavi belgelerinin gönderilmesinin istenmesine, tedavi belgeleri geldiğinde ATK Kocaeli Şube Müdürlüğüne sevkinin sağlanarak cezai ehliyetinin tespiti ile bu hususta gözlemaltına alınmasına gerek olup olmadığını sorulmasına, Ankara Barosu Başkanlığının CMK 237 maddesi anlamında suçtan zarar gören konumunda olmadığı dikkata alınarak davaya katılma talebinin reddine karar vererek davayı 20 Eylül saat 11.30’a erteledi.

 

İNDİRİM OLMAMALIDIR

Mahkeme çıkışı acılı aileyi yanlarına alarak basın açıklamasında bulunan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Kübra Özkan, “Bugün burada geçtiğimiz yılın ekim ayında Erdal Kaya tarafından boğazı kesilerek öldürülen Hacer Çetindağ'ın davası için toplanmış bulunmaktayız. Hacer öldürüldüğünde 33 yaşındaydı ve 2 çocuk annesiydi. Genç yaşta hayatını elinden alan, çocuklarını ve ailesini derin hüzne boğan Hacer kardeşimizin katilinin hak ettiği cezayı alabilmesi için bir kez daha haykırıyoruz. Kadın cinayetlerinde indirimler uygulanmasın”dedi.

 

HAKLI GEREKÇESİ OLAMAZ

Hiçbir suçun haklı gerekçesi olmadığını söyleyen Özkan, “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak çok sayıda davanın takibini yapıyoruz. Birçok kadır katilinin hakim karşısında 'beni tahrik etti’, ’psikolojim bozuktu’ gibi bahanelere sarılarak indirim alma peşine düştüğünü çok iyi biliyoruz. Hacer'in katili de son duruşmada psikolojisi bozuk olduğu için cinayeti işlediğini dile getirmişti. Geçtiğimiz hafta da eşi tarafından silahla öldürülen Hümeyra kardeşimizin duruşmasındaydık. Hümeyra'nın katili de ”çocuğumu göstermedikleri için öldürdüm”, “savunma amaçlı silah kullandım” "ben aslında eşimi çok seviyorum” gibi gerekçelerle indirim almaya çalışmıştı. Bu tür bahanelerle insan öldürmenin meşru olduğunu düşünenler şunu unutmasın ki cinsiyet temelinde işlenen hiçbir suçun haklı gerekçesi olamaz” açıklamasında bulundu.

 

ERDAL PARALI KATİL

Platformun ardından  basın mensuplarına açıklama yapan maktül Hacer Çetindağ’ın abisi Şaban Deniz ise yaptığını açıklamada, “9. ayın 13'ünde bana bir telefon geldi. Kredi kartını çaldırdık, para çaldırmış. Hemen ben atladım arabaya oğlumu da aldım araştırdık Erdal almış. Erdal ben aldım demiş damada. Paranızı vericez demiş ama verecek değil. Verecek falan değil. Hacer öldüğü zaman. Günününü bekliyorlar. Tam 20 günde bitti son taksidi de 4 bin lira aldı götürdü Selçuk Çetindağ Erdal' öldürmesi için.  4.5 yaşındaki kızının yanda bileziği aldı sattı. Bu davada öldürmeyi kafasına koyduğunda 4. ayıydı. Daha önce öldüreceklermiş ama çocuk emziriyor diye öldürmemişler. Böyle adi birşey. 10 aydan beri bize hiçbir söz verilmedi. Orda konuşacaktım ben. Erdal paralı katil, Erdal seri katil. Daha öncede birini öldürdü. Damat soyledi Erdal öldürdü” açıklamasında bulundu.

 

TEK KİŞİ CİNAYETİ DEĞİL

Hacer Cemalettin Deniz “Olayla ilgili tam anlamıyla soruşturma yapılmadığı görülmektedir. Bir çok yerde ucu açık konular vardır. İfadelerin yeninden alınması gerekiyor. Bununla birlikte çocuğunda ifadesi pededgog ile brilikte alınması gerekiyor. Biz bu işin peşini bırakmayacağız. Burada bir can gimiştir. 286 gündür kimse uyku uyuyamıyor. Sorduğumuz her sorunun karşılığı cevapsız kalıyor. Verdiğimiz dilekçelere cevap verilmiyor. Kardeşimizin katilinin bir kişi olduğunu düşünmüyoruz” ifadelerni kullandı.

Serkan BORLAK

22 Haziran 2016 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR