Cangir: AB’nin karar organı olacağız

AB’ye Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu’nun gerçekleştirilen 7. toplantısında konuşan AB Bakanlığı Müsteşar Vekili Dr. Mehmet Cangir, “Biz AB’nin sı...

BÜYÜT

AB’ye Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu’nun gerçekleştirilen 7. toplantısında konuşan AB Bakanlığı Müsteşar Vekili Dr. Mehmet Cangir, “Biz AB’nin sıradan bir üyesi değil karar organı olacağız” dedi

AB-I Hayat Projesi kapsamında düzenlenen AB’ye Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu 7. toplantısı dün Valilik 100.Yıl Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Ercan Topaca, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, MARKA Genel Sekreteri Erkan Ayan, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KTO Başkanı Halil İbrahim Keleş, SHÇEK Müdürü Hamdi Kadıoğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Toplantıda Türkiye’nin AB sürecinde merkez ülke haline geldiğini belirten AB Bakanlığı Müsteşar Vekili Dr. Mehmet Cangir, “Biz AB’nin sıradan bir ülkesi değil, karar organı olacağız” dedi.

40 YILLIK REFOMLAR 10 YILDA TAMAMLANDI
Türkiye’nin 21. yy şartlarına göre AB’ye yaklaşmaya başladığını ifade eden Cangir, “Bu sürece aşağılık kompleksi içine girmeden, özgüvenle yaklaşıyoruz. Türkiye’yi içine almayan bir AB’nin küresel güç olma şansı yok” dedi. AB’nin de Türkiye’ye katkılarından bahseden Cangir, “Son 40 yılda gerçekleştiremediğimiz reformları AB ivmesiyle 8-10 yılda tamamladık. Demokratikleşme, insan hakları, basın özgürlüğü gibi birçok alanda reform gerçekleşti. Ekonomik alanda önemli kazançlar sağladık” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’NİN ÜYELİĞİ KESTİRME CEVAP
Dış ticaretimizin yüzde 45-50’sini AB’ye ülkelerle gerçekleştirdiğimizi belirten Cangir, Biz artık AB ile ekonomik anlamda bütünleştik diyerek, “Global bir ekonomide AB ekonomisinin kötü olması bizi asla olumlu etkilemez. Sonuçta AB dünya ekonomisinin üçte birini karşılıyor. Eğer AB olmasaydı bu kriz çok daha büyük olurdu” ifadelerini kullandı. Diğer yandan AB’nin medeniyetler çatışmasına en iyi cevap olacağının altını çizen Cangir, “Türkiye’nin AB üyeliği en kestirme cevap olacak. En önemlisi de yaşam standartları gelişecek. Avlanacak istavrit boyundan çocuğun mamasına kadar her şey standarda bağlanmış durumda” diye konuştu.

AB’YE EN HAZIR İL KOCAELİ
Vali Topaca ise Kocaeli’nin AB’ye en hazır olan iller arasında yer aldığını söyleyerek: “Ekonomik potansiyel, iş imkanları bu süreci kolaylaştıran faktörler arasında yer alıyor. Türkiye AB’yi siyasi entegrasyon olarak görmüyor. Yaşanan kamplaşmalar ve bölünmeler bizi ilgilendirmiyor. Devletimiz de bu konudaki tavrını net bir şekilde koymuştur. Zaman zaman “Bizi almayacaklar, bunların ülkemizle ilgili farklı düşünceleri var” şeklinde düşünerek umutsuzluğa kapıldığımız zamanlarda oldu. Bunlar bizim hedeflerimizden vazgeçmemize yol açacak sebepler olamaz” şeklinde konuştu.

1 MİLYON 250 LİRA KAYNAK
AB Üyelik Süreci ve AB Müktesebatının Üstlenilmesine İlişkin Türkiye Ulusal Programı ana başlığı altında konuşma yapan AB Bakanlığı Müsteşar Vekili Dr. Mehmet Cangir İllerimiz AB’ye Hazırlanıyor Programı” kapsamında 79 ilin başvuru yaptığını söyleyerek: “ Yapılan değerlendirmeler sonucunda 25 ilimizin projesi uygun görüldü. Zor bir değerlendirme süreci oldu. Kocaeli’nin proje adı çok kayda değer görüldü. Hayat suyu anlamına gelen Ab-ı Hayat her yönüyle anlamlı bir proje. Çünkü bu projede il müdürlüklerimizi aktif olarak görmek istiyoruz. Kocaali’de bugün düzenlenen çalıştayda bunu gördüğüm için çok mutluyum, İllerimizin AB'ye hazırlanması projesi kapsamında bir milyon 250 bin liralık kaynak aktarılacak.”dedi.

06 Aralık 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR