Umuttepe’de dört dörtlük sosyal tesis

4 katlı Umuttepe Camii ve Kültür Merkezi oldukça modern oldu. Derneği Başkanı Hüseyin Gezer, tek amaçlarının öğrenciler ve tüm vatandaşlara hizmet etm...

BÜYÜT


4 katlı Umuttepe Camii ve Kültür Merkezi oldukça modern oldu. Derneği Başkanı Hüseyin Gezer, tek amaçlarının öğrenciler ve tüm vatandaşlara hizmet etmek olduğuna dikkat çekerek, herkesin destek olmasını istedi.


Umuttepe Camii ve Kültür Merkezi, 4 katlı bina içinde bulunan ibadethaneleri, toplantı ve konferans salonları, kütüphanesi, müzesi, kafeterya ve KOMEK kursları ile tam bir sosyal kompleks görevi görüyor. Caminin yaptıran dernek olan Kocaeli Umuttepe Camii Külliyesi Yaptırma Yaşatma Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Gezer, tek amaçlarının öğrenciler ve tüm vatandaşlara hizmet etmek olduğuna dikkat çekerek, herkesin destek olmasını istedi.

KÜLTÜR MERKEZİ’NDE YOK YOK

İbadethanenin yanı sıra kültür merkezi olarak da halkın hizmetinde olan Umuttepe Camii ve Kültür Merkezi, içinde barındırdığı toplantı ve konferans salonları, kütüphanesi müzesi ve KOMEK kursları ile özellikle öğrencilerin tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor. Umuttepe Camii ve Kültür Merkezi hakkında bilgi veren Kocaeli Umuttepe Camii Külliyesi Yaptırma Yaşatma Eğitim ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Yüksel Özdemir, 2010 yılının 10. ayında inşaatın başladığını, 2012 yılında faaliyete başladıklarını söyledi. Umuttepe Camii ve Kültür Merkezi’nde kurslar dahil her şeyin ücretsiz olduğunu vurgulayan Özdemir, “Amacımız cami yapmak değil, öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir tesis yapmak” diye konuştu.

“YARDIM YAPILMALI”

Umuttepe Camii ve Kültür Merkezi hakkında düşüncelerini belirten Kocaeli Umuttepe Camii Külliyesi Yaptırma Yaşatma Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Gezer, “Buranın siyasi bir yönü yok. Tamamen gönüllü insanların çalıştığı bir yer. Her cami yapılırken olduğu gibi bizim camimiz de yardımlarla yapılıyor. Burası Diyanet İşleri’nin sürekli takip ettiği bir yer. Burayı yaparken insanların hizmetinde olan bir yer olsun istedik ve bu yüzden sosyal tesis gibi inşa ettik” şeklinde konuştu.

KOMEK’TEN 7 KURS

Öğrencilerin ihtiyaçlarına ellerinden geldiğince cevap vermeye çalıştıklarını vurgulayan Yüksel Özdemir, “Toplantı ve konferans salonlarımız, müzemiz, kütüphanemiz öğrencilerimizin hizmetinde ve ücretsiz. Ayrıca KOMEK İngilizce, Almanca, Rusça, Autocad, Diksiyon Bilgisayar ve Türkçe kurslarını ücretsiz veriyor” dedi. Kurslara 1150 başvuru olduğunu belirten Özdemir, yer sorunu olduğu gerekçesiyle yalnızca 350 öğrenciye kurs verebildiklerini söyledi.

2 ÖRNEK PROJE DAHA

Dernek olarak 20öğrenciye ücretsiz yemek fişi verdiklerini dile getiren Özdemir, “Bu öğrencilerimizi anne babası olmayan ya da şehit çocuğu olan öğrencilerden seçiyoruz” şeklinde konuştu. Cami ve kültür merkezinin yapılmasında Diyanet, Belediyeler ve vatandaşların yardımlarının yanı sıra dernek üyelerinin de yardımlarıyla yapıldığını belirten Yüksel Özdemir, “Camimizin halılarını ve müzemizi Kocaeli Üniversitesi yaptırdı. Vatandaşlarımız ve belediyelerimiz çok yardımcı oldular” dedi. Gelecek yıl projelerinden de söz eden Özdemir, “İnsanları buluşturabilirsek, öğrencilerimize burs vermek istiyoruz. Bunun yanı sıra Diyanet bize biraz daha yardımcı olursa öğrenciler için yurt yapma planımız var” diye konuştu.

VATANDAŞLAR MEMNUN

Vatandaşların da Umuttepe Camii ve Kültür Merkezi’nden son derece memnun olduklarını söyleyen Yüksel Özdemir, özellikle Cuma günleri 1500- 2000 kişinin namaza geldiğini dile getirdi. Camiyle ilgili görüşlerini dile getiren bazı vatandaşlar, Umuttepe Camii ve Kültür Merkezi’nin özellikle bölge esnafı ve öğrenciler için bulunmaz bir fırsat olduğunu belirterekemeği geçen herkese teşekkür ettiler.

RESMİ AÇILIŞ KUTLU DOĞUM HAFTASINDA

Cami ve kültür merkezinin, vatandaşların hizmetine açıldığını dile getiren Özdemir, cami içindeki ufak çalışmaların bu hafta içinde biteceğini ve önümüzdeki Cuma günü geniş bir katılımla Cuma namazını camide kılacaklarını söyledi. Resmi açılışı henüz yapmayacaklarını ifade eden Özdemir, “Nisan ayında, Kutlu Doğum Haftası’nda resmi açılışı yapacağız” diye konuştu.

22 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR