Okuduğunuz her araştırmaya güvenmeyin!

Bugünkü The Telegraph gazetesinde şöyle bir haber var: Bristol Üniversitesi'nden araştırmacılar tatlandırıcılar ve beslenmeyle ilgili daha önce yapıl...

Bugünkü The Telegraph gazetesinde şöyle bir haber var: Bristol Üniversitesi'nden araştırmacılar tatlandırıcılar ve beslenmeyle ilgili daha önce yapılmış 240 çalışmayı taramışlar ve içtiği şekerli gazlı içecekleri diyet olanlarıyla değiştirenler hem kaloriden tasarruf ediyorlar hem de başka tatlılara karşı istekleri azalıyor sonucuna varmışlar.

 

Araştırmacılar Uluslararası Obezite Dergisi'ne yazdıkları yazıda "Yapay tatlandırıcılı içeceklerin tatlı isteğini azaltarak zaman içinde kilo kaybına neden olduğu konusunda ciddi oranda kanıt var" demişler.

 

Bu haberi okuyunca ilk aklımıza gelen doğal olarak Prof. Dr. Kenan Demirkol'un sık sık tekrarladığımız sözleri geldi: "Yaşadığımız çağ akademik kapitalizm. Yani sermaye sahiplerinin akademisyenleri satın alması sonucu, toplumla paylaşmak istediklerini akademisyenlere söylettirdikleri çağdayız. Yani satılmış insanların çağı. Satılmış bilim insanlarının çağındayız" Coca Cola firmasının akademisyenlere fonlar aktararak obezitenin beslenmeden değil hareket azlığından kaynaklandığı sonucunu çıkaracak araştırmalar yapılmasını desteklediğini biliyoruz.

 

Daha iyimser bir yorum da yapılabilir. Burada kilo vermenin kalori kısıtlamasıyla gerçekleştiği görüşüyle değerlendirme yapılmış. Oysa bu çürütülmüş bir görüş, kalorinin nereden geldiği önemli. Yapay tatlandırıcıların tatlı yemiş gibi etki yaparak insülin salgısına neden olduğu, insülinin de enerjiye dönüştürülemeyen besinleri yağa çevirip depoladığını yani kilo almaya neden olduğunu biliyoruz.

 

Kısacası gazlı içecekleri masum gösteren araştırmacılar ya maksatlı olarak bu sonuca varmışlar ya da eskimiş ve çürütülmüş paradigmalar kullandıkları için. Her durumda sonuç güvenilmez. Bu araştırma yakında bizim gazetelerde de yayınlanır, okursanız şüpheyle yaklaşın ve çevrenizi de uyarın.

 

Özet çeviri: Nurçin Çağlar

Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/food-and-drink/news/diet-fizzy-drinks-are-better-than-water-for-weight-loss-scientis/


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR