Enflasyon iki yılın zirvesinde

        Enflasyon Mayıs'ta çift haneye yaklaştı ve iki yılın zirvesine çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, Mayıs ayında Tüketici Fiy...

BÜYÜT

 

 

 

 

Enflasyon Mayıs'ta çift haneye yaklaştı ve iki yılın zirvesine çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, Mayıs ayında Tüketici Fiyat Endeksi yüzde 0,40 arttı, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ise yüzde 0,52 geriledi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 9,66, yurt içi üretici fiyatlarında da yüzde 11,28 oldu. TÜFE böyle Nisan 2012'den bu yana en yüksek düzeye çıktı.

 

GİYİM VE AYAKKABIDA

BÜYÜK ARTIŞ

Aylık bazda en yüksek artış yüzde 9,19 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşti. TÜFE'de ana harcama grupları itibariyle lokanta ve otellerde yüzde 1,11, eğitimde yüzde 0,99, sağlıkta yüzde 0,98, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 0,49 artış yaşandı. Aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 1,35 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. Ulaştırmada yüzde 0,50, ev eşyasında yüzde 0,16, alkollü içecekler ve tütünde yüzde 0,15, haberleşmede yüzde 0,11 düşüş meydana geldi.

 

ZAM ŞAMPİYONU KURU KAYISI

Yıllık bazda en fazla artış gösteren grup yüzde 14,11 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. Onu yüzde 13,11'le ulaştırma, yüzde 12,88 ile lokanta ve oteller, yüzde 9,57 ile eğitim izledi. Tüketici fiyatları bazında Mayıs'ta en yüksek fiyat artışı görülen ürün yüzde 32,97 ile kuru kayısı oldu. Fiyatı en çok düşen ürün yüzde 52 ile sivri biber olarak belirlendi.

03 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR