4 nikah, 200 sünnete ‘Aracı’ oldu

Kocaeli Kırım Tatarları Derneği Başkanı Vefa İbrahim Aracı bu yıl da Kırım’a vefayı elden bırakmadı. Bugüne kadar bin 600’e yakın Kırımlı çocuğun sünn...

BÜYÜT

Kocaeli Kırım Tatarları Derneği Başkanı Vefa İbrahim Aracı bu yıl da Kırım’a vefayı elden bırakmadı. Bugüne kadar bin 600’e yakın Kırımlı çocuğun sünnet ettiren, 55 çifti de evliler kervanına yerleştiren Aracı ve ekibi, geçtiğimiz hafta Kırım’da yine düğünlerdeydi…

2002 yılında babasının vasiyeti üzerine ülkesi Kırım’a yardım etmek için kolları sıvayan, 2006 yılında kurulan Kocaeli Kırım Tatarları Derneği ile de ekipleşerek daha çok Kırımlı’ya faydalı olan işadamı Vefa İbrahim Aracı, geçtiğimiz hafta hayırlı işler için Kırım Özerk Cumhuriyeti’ndeydi. Derneğin yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyetle Kırım’a giden Aracı, derneğin imkânlarıyla sünnet olan çocuklara ve dünya evine giren çiftlere yenilerini ekledi. Derneğin katkılarıyla dünya evine giren 4 çifte ve delikanlılar kervanına katılan 200 çocuğa, Türk ve İslam usullerine göre düğün organize edildi.

200 ÇOCUK SÜNNET OLDU
Kocaeli Kırım Tatarlar Derneği’nin aylık gelir düzeyinin 120 ila 200 Dolar arasında seyrettiği Kırım’daki maddi durumu iyi olmayan ailelere yönelik düzenlediği toplu sünnet etkinliği, Kiezlev Mimar Sinan Camii’nde yapıldı. Türk ve İslam usullerine göre sünnet operasyonu geçiren çocuklar, sünnet duası için Mimar Sinan Camii’ne gitti. Duadan sonra açık hava düğün salonunda bir araya gelen Kırımlı sünnet çocukları, aileleriyle birlikte yöresel danslar eşliğinde eğlendi ve yemek yedi.

TÜRKİYE- KIRIM PASTASI
Dört çiftin evlilik kervanı ise yine Türk ve İslami usullere göre camilerde başladı. Vefa İbrahim Aracı’nın da katıldığı nikah işlemleri sonrası, bölgenin en büyük kültür sarayı olan Sarabus Kültür Merkezi’nde çiftler için toplu bir yemekli eğlence tertip edildi. Kırım müziklerinin yankılandığı eğlencede, gelinler ve Kocaeli Kırım Tatarları Derneği yöneticileri, Türkiye-Kırım dostluğu şerefine, her iki ülke bayraklarının yer aldığı pastayı kesti. Derneğin destekleriyle evlenen çiftler, Kocaeli Kırım Tatarları Derneği’ne teşekkür etti.

‘MİLLETİMİZ TEKRAR
KÜLTÜRÜYLE TANIŞTI’
Aracı, organizasyonla ilgili yaptığı açıklamada, “Rahmetli babamın böyle bir vasiyeti vardı. 2003 yılından itibaren bu faaliyetlere şahsen başladım. 2006 yılında birçok Kırım kökenli arkadaşımızla beraber Kocaeli Kırım Tatarları Derneği’ni kurduk. Dernek toplantılarımızda bu işi daha büyütmek daha geniş alana yaymak anlamında karar çıktı. O tarihten itibaren Kırım’a geliyor, köy köy dolaşıp sünnet çağına gelmiş çocukların ailelerine ulaşıyoruz. Onlara; “Türk örf adetlerine, genel kültürümüze yakışır, bu kültürümüzü yaşatacak sünnetler yapalım” diyoruz. Çünkü burada ekonomik, fiziki şartlar da çok zor. Kişisel olarak sünnet yapmaya çalışıyor, dini akidelerimiz tam uygulanamıyordu. Biz bunları toplu halde yapmaya başlayınca, doktorlarımız, hocalarımız, imamlarımız, eğlencelerimiz devreye girdi. Böylece milletimiz tekrar kültürüyle tanıştı. Bu kültür hiç ölmedi ama coğrafi şartlar bunu imkansız kılıyordu. Şimdi imkanlı hale geçirdik.

‘KUR’AN-I KERİM İSTİYORLAR’
Ekonomik şartlardan dolayı evlenemeyen veya bizim geleneklerimize uygun düğün yapamayan soydaşlarımıza da ulaştık ve çok güzel talep oldu. Bizim dışımızda yapılan düğünlerde de artık çiftlerimiz camilere geliyor nikahını kıydırıyorlar daha sonra eğlenceye gidiyorlar. Bu mutluluk verici olayı biz başlattık. İnşallah Türkiye’deki soydaşlarımızın katkılarıyla çok daha iyi şeyler olur” dedi. Aracı, her Kırım ziyaretinde ülkeye Kocaeli Valiliği, Kocaeli Müftülüğü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Kur’n-ı Kerim ve dini kitaplar getirdiklerini de belirterek, “Köylere gittiğimizde çekinerek Kur’a-ı Kerim, yolla diyorlardı. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu ile ailece, belediye başkanı sıfatını bırakarak buraya geldik. Kendisinden o zaman Kur’an-ı Kerim istemiştim ve ‘Kendi elinizle götürürseniz çok sevinirim’ demiştim. O da sağ olsun kırmadı getirdi” dedi.

24 Haziran 2013 Kocaeli- Yaşam


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR