İzmit’e Güney Kore’den ikinci kardeş belediye

Daha önce Güney Kore’nin Pohang Belediyesi ile kardeş olan İzmit Belediyesi’nin Ulsan kentinin Buk-Gu belediyesi ile imzalanan anlaşma ile Güney Kore’...

BÜYÜT


Daha önce Güney Kore’nin Pohang Belediyesi ile kardeş olan İzmit Belediyesi’nin Ulsan kentinin Buk-Gu belediyesi ile imzalanan anlaşma ile Güney Kore’den bir kardeşi daha oldu.

Şimdiye kadar biri yurt içi olmak üzere 17 kardeş belediyesi bulunan İzmit Belediyesi ile Güney Kore’nin Ulsan kentinden Buk- Gu Belediyesi de kardeş oldu. Bir süre önce Güney Kore’nin Pohang Belediyesi ile kardeş belediye anlaşması yapan İzmit Belediyesi’nin aynı ülkeden ikinci kardeş belediyesi olan Buk- Gu arasındaki protokol de imzalandı. Belsa’da gerçekleşen imza törenine İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ile Buk- Gu Belediye Başkanı Yoon Jong O ile Güney Kore’den kalabalık bir heyet katıldı.

“KADER BİRLİĞİ YAPTIK”
İmza töreninde konuşan Başkan Doğan “İzmit, Türkiye endüstrisinde çok önemli yere sahip. Ticarette önemli rol oynuyor. Türkiye’deki verginin İstanbul’dan sonra en yüksek olduğu yer. Sağlık alanında da Türkiye’nin en iyi hastanelerine sahibiz. Yurt içi ve yurt dışından yoğun şekilde sağlık turizmi gerçekleşiyor. Kentimizde Güney Koreli Pasco ve Hyundai gibi büyük firmalar var. Bizler çevreye duyarlı üretim yapanlara her zaman yardımcı olmaya devam edeceğiz. Buk-Gu şehri hem fabrikaları hem de doğasıyla önemli bir şehir. Böyle başarılı yönetilen şehrin yöneticilerini ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Hem sanayisi hem de diğer alanlarıyla belli bir çizgiyi yakalamış şehir ile çok önemli tecrübe alış verişi olacağına inanıyoruz. Hyundai aramızda bağ oluşturuyor ama ondan öteye aramızda daha güçlü bağlar var. Geçmişte kader birliği yapan bir ülkeyiz. Bu bağları daha güçlü kılmak için bu kardeşlik anlaşmalarını yapacağız. Bu anlaşmayla hem geçmişteki bağlar güçlenecek hem de gelecekte bağların gelişmesi sağlanacak. Marka şehir İzmit’te sizleri ağırlamaktan mutluyuz” dedi.

GELECEĞE YÖNELİK ÇALIŞMALAR
Konuk Belediye Başkanı Yoon Jong O konuşmasında İzmit’te olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Geleceğe yönelik çalışmalar içinde olacak olmanın önemini biliyoruz. Kore ile Türkiye arasındaki tarihi ilişkilerimize bu anlaşma ayrı bir değer katacaktır. Bizim şehrimiz ile İzmit arasında benzerlikler var. Çeşitli alanlarda hareket edecek olmaktan mutluyuz. Belediye Başkanı olmadan önce Hyundai de görev yapmıştım. Başkanlık görevimden sonra tekrar buraya dönebilirim. Her iki şehrin ticari alanda olsun diğer alanlarda daha çok işbirliği içinde olacaktır. Kardeşlik anlaşmasını önemsiyorum. İzmit’te hiçbir yabancılık çekmiyoruz” şeklinde konuştu. Anlaşmanın ardından Başkan Doğan, konuk belediye başkanı ve heyetine Belsa’yı gezdirdi.

05 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR