İspirli, idarecileri suçladı

Eğitim Ortamlarında Şiddetin Önlenmesi ve Azaltılması 2010-2011 eğitim öğretim yılı değerlendirme toplantısında İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli,...

BÜYÜT

Eğitim Ortamlarında Şiddetin Önlenmesi ve Azaltılması 2010-2011 eğitim öğretim yılı değerlendirme toplantısında İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, “Öğrencilerin kınama cezası alma nedenleri ilk fırsatta cezaya başvuran yöneticilerdir” dedi.

Yılda iki kez yapılan Eğitim Ortamlarında Şiddetin Önlenmesi ve Azaltılması konulu toplantı dün Vali Yardımcısı Ali Sözen başkanlığında Valilik 2. Toplantı Salonu’nda yapıldı. 2010-2011 eğitim öğretim yılı hakkında genel bilgiler veren İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, “Kınama cezası alan öğrencilerin sayısı geçen yıl bin 387 iken bu yıl 953’e düştü. Sayıların yüksek olmasında yöneticilerin de büyük etkisi bulunmaktadır. Sorunu çözmeye çalışmak ve öğrencileri uyarmak yerine hemen kolay yöntem olan ceza verme yoluna gidiyorlar” şeklinde konuştu.

GELMEYENLER NEDEN GELMEDİ?
İlimizde şiddet oranının diğer illere göre daha az olduğuna dikkat çeken Ali Sözen ise toplantıya isim isim çağırıldıkları halde gelmeyen kişilere yazı yazılmasını ve bu kişilerin gelmeme nedenlerini açıklamalarını istedi. Daha sonra 2006 yılından beri gerçekleşen 5 yıllık projenin bu yıl ki değerlendirmesini yaptıklarını belirten Nevzat İspirli, “Eğitim kurumlarının gerçek gücü öğrencilerdir. Öğrencilere korku salmak yerine onları sosyalleştirmeli ve akademik olarak geliştirmeliyiz. Buna yönelik çalışmaların başında da ders dışı etkinlikler geliyor. Resimden spora, müzikten kültürel etkinliklere kadar her sosyal faaliyet takip edilmeli” dedi.

DİLLERE DESTAN ÇALIŞMALAR
Ders dışı çalışmalarla 16 bin 490 öğrenciyi 690 öğretmen ile eğittiklerini ve 11 bin veliye ulusal mesleki bilgi eğitimi verdiklerini belirten İspirli, “479 bilgi teknoloji sınıfında 115 bin 511 öğrenciye güvenli internet eğitimi verdik. Kütüphanelerin sevdirilmesi için 125 bin 783 öğrenciyi bu konuda bilgilendirdik. Her zaman öğretmen, öğrenci ve veliyi birlikte düşündük, 81 öğretmenle 163 veliye medya okuryazarlığına yönelik seminer düzenledik. Öğrencilerden oluşan 3 bin kişilik dev koro kurduk, Mesleki ve Teknik Eğitim Fuarı’nda dillere destan tiyatro festivalleri, proje yarışmaları, bilgi yarışmaları düzenledik” diye konuştu.

KARNI TOK OLAN KOŞSUN
Önümüzde ki dönem yüzde yüz spor sloganıyla yola çıkılacağının altını çizen Nevzat İspirli, “Koşmak parayla değil ya, karnı tok olan, düz yol bulan koşsun dursun” dedi. AB projeler kapsamında da 312 öğrencinin Avrupa’yı gezme fırsatı bulduğunu söyleyen İspirli, özenle hazırlanan 59 proje ile 1 milyon 50 bin hibe aldıklarını da belirtti. Üç yıl önce fen ve matematik alanında 121 proje ürettiklerini belirten İspirli bu sayıyı bu yıl 3 bin 713’e taşıdıklarını söyledi. Gelecek yıl için ‘Anne baba el ele’ projesi düşündüklerini ifade eden İspirli eğitim sisteminde her şey velilerle yapılacak, öyle saldım çayıra mevla kayıra gibi bir durum yok” dedi.

07 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR