Genel-İş Sendikası’nda işçiler haklarını istiyor

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Kocaeli Şubesi Sendika işyeri temsilcileri adına basın açıklaması yapan baş temsilci Mehmet Bingöl, sendikaya sahip çı...

BÜYÜT

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Kocaeli Şubesi Sendika işyeri temsilcileri adına basın açıklaması yapan baş temsilci Mehmet Bingöl, sendikaya sahip çıktıklarını belirterek bazı işçileri eleştirilerinden dolayı kınadı

Torba Yasa Kanunu kapsamında İzmit Belediyesi’nden valilik emrine gönderilen bazı işçiler geçtiğimiz günlerde sendikanın kendilerine sahip çıkmadığını belirterek sendikaya hedef oklarını yöneltmişti. Bazı Genel-İş Sendikası üyeleri ise buna karşılık dün sendika binasında bir basın açıklaması düzenledi. Geçtiğimiz ay Torba Yasa kapsamında norm kadro fazlası olan 210 işçinin başka yerlere gönderilmesine tepkilerini sürdüren ve sendikaya sahip çıkan işçiler, basın açıklamasında hem haklarını istedi hem de sendikaya tepki gösteren işçileri kınadı.

KARALAMA KAMPANYASI
DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Kocaeli Şubesi Sendika işyeri temsilcileri adına açıklama yapan baş temsilci Mehmet Bingöl, eski şube başkanı Gürol Güçlü ve eski yöneticileri suçlayarak sendikanın ruhuna uygun hareket etmemekle suçladı ve onlarla beraber yol yürüdüğü içinde üzüldüğünü ifade etti. Bingöl, “Son günlerde Genel-İş politik emelleri için ne düşündüklerini kestirebildiğimiz bazı kişiler basın yoluyla şube başkanımız Vedat Küçük üzerinden sendikamızı kamuoyu nezdinde karalamaya çalışmaktadır. Bizler Genel-İş Kocaeli Şubesi temsilcileri olarak artık bu kirli siyasete dur demek istiyoruz. Şimdi soruyoruz bu yasanın yapacağı yıkımın sinyalleri önceden verilirken ve bu konuda Genel-İş Sendikası Türkiye genelinde eş zamanlı olarak bir biri ardına açık hava toplantıları düzenlerken nerelerdeydiniz?” dedi.

TAZMİNATSIZ ATILDILAR
Bingöl’ün açıklamasının ardından emekliliği geldiği halde Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilen Osman Çavdar ise, “ Bizi Milli Eğitim işten çıkartıyor. Hem de tazminatsız olarak. Sendika başkanı ise şuanda yok. Benim gibi 17 arkadaşım işten atılmış ve tazminatsız atılmış gözüküyor. Bu manada sendika arkamızda olmalı” diye tepki gösterdi. Baş temsilci Mehmet Bingöl ise yaptığı konuşma da, “ Şube başkanımız bu işin başından beri bizimle birlikte. Şuanda kendisi genel merkez seçimlerine katılmak üzere Ankara’dadır. Sizin olduğu gibi tüm arkadaşlarımızın sorununu yakından biliyoruz. Bu manada sizinle ilgili yapılan uygulama yanlıştır. Hukuki olarak Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yaptığı yanlıştır” dedi.

AVUKATLAR İŞLEME BAŞLADI
Bingöl, “Avukatlarımız hemen ilgili kurumlara verilmek üzere dilekçeleri sizlere hazırlamıştır. Yasa gereği 5 iş gününde atandığı kuruma gidip başlamayanlar için kıdem ve ihbar tazminatı verilir hükmü çok açıktır. Büyükşehir belediyesi emekliliği gelmiş ve gönderildiği kuruma gitmek istemeyen 39 işçi ile ilgili ihbar tazminatını vermemek adına 6 ay daha belediyede çalıştırma ve günde 2 saat iş arama hakkı vererek yasayı uygulamıştır. Ancak İzmit Belediyesi’nde yapılan uygulama yanlıştır ve bununla ilgili sizlere de dilekçeleri dağıttık” diyerek isyan eden Soman Çavdar’ın sorusunu cevaplandırdı.

ENGELLİ İŞÇİ İSYAN ETTİ
Öte yandan İzmit Belediyesi’nden İl Milli Eğitime gönderilen özürlü işçi Güneser Saçılık ise belediyeden gönderilen 210 kişilik liste içindeki 10 işçinin geri çekildiğini ve bu listede neden kendi isminin de yer almadığını ifade ederek tepki gösterdi. Baş temsilci Mehmet Bingöl bu tepkiye karşılık ise, liste ile ilgili kesinlikle Genel-iş Sendikası’nın bir dahli olmadığını ve 10 kişi ile ilgili de sendikanın bir sorumluluğu olmadığını ifade etti. Özürlü kadrosundan da kendisinin gönderilmesine baş temsilci olarak da doğru bulmadığını da ifade etti.

17 KİŞİNİN İŞ AKTİ FESHEDİLDİ
Norm kadro fazlası olup gönderilen ve Milli Eğitim’de 5 iş gününde işe başlamayan 17 işçinin iş akitleri fesih edildi. Bu 17 isim; Belediye çalışanları Osman Çavdar, Ali Ataş, Sadık Şerit, Veysel Çakmak, Fulya Sezer, Rasim Kurt, Benan Vural, Hüseyin Keskin, Enver Eyüpoğlu, Hasan Adıgüzel, Mustafa Alkış, Murat Arıcan, Nevzat Kılıç, Salih Celep, Erol Akbaba, Erol Sakarya ve Kadir Ayçiçeği.

25 Kasım 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR