Ette ‘tavan fiyat’ çocuk oyuncağı mı?

Bakan Çelik, salı günü Ankara’da hayvan üreticileri, et sanayicileri ve kasaplarla yaptığı toplantıdan sonra kıymaya 32, kuşbaşına 34 lira tavan fiya...

Bakan Çelik, salı günü Ankara’da hayvan üreticileri, et sanayicileri ve kasaplarla yaptığı toplantıdan sonra kıymaya 32, kuşbaşına 34 lira tavan fiyat konulduğunu açıklamıştı. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı cuma günü düzenlediği basın toplantısında, “Kıymamın maliyetin 36 lira. Karkas dana fiyatı 18 TL’ye düşsün, biz de 32’ye satalım” diye tavan fiyata karşı çıkmıştı. Çelik, dün Adana’da Akdeniz Bölgesi Ortak Akıl Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, tavan fiyata karşı çıkanlara şunları söyledi:

 

GEÇİŞ SÜRECİ

“Tavan fiyatı tek başıma almadım. Kasaplar, besiciler ve bakanlık hayvancılığın geleceğini tartışıp görüştü. Bazı kasaplar, ‘Bu geçiş sürecinde, geçici süre zarar etsek de önemli değil sayın bakanım’ dedi. Bu kararları aldıktan sonra kimsenin keyfi olarak hareket etme hakkı yok. Ya gelip beraber bu kararı almayacaktık ya da aldığımız bu karara uyacağız. Başka yolu yok bu işin. Çocuk oyuncağı değil bu.”

 

‘EKMEK ZAMMI ZULÜM’

Çelik, 250 gramlık ekmekte maliyetin 61 kuruş geçmediğini belirterek, “Maliyet bu olduğuna göre, 40 ilde de 75-80 kuruşa ekmek satıldığına göre arkadaş sen neye göre 1 liraya satıyorsun? Serbest piyasa. Böyle bir serbest piyasa, zulme dönüşen serbest piyasa, vatandaşı hiçe sayan serbest piyasa olur mu?” dedi. Çelik, “Fırınlara sesleniyorum. İşletme  hatanı millete fatura ediyorsun. Maliyetin varsa getir, ‘61 kuruş artı şu giderler de var’ de, başım gözüm üstüme ama diyemiyorsun, vatandaşın sofrasına el uzatıyorsun?” Bakan Çelik, “Fındık üreticide 9, rafta 40 lira. Nereden geliyor bu 30 liralık kâr? Bunları sorgulama dönemi içerisindeyiz. Beni bilen de bilir  kafaya koyduk mu yaparız, şakası yok bu işin” diye konuştu.

14 Şubat 2016 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR