Haydar Akar, trafik kazalarına dikkat çekti

Yılda ortalama 1 milyon kazanın meydana geldiği bu kazalarda son 10 yılda 50 bin kişi yaşamını kaybederken, 2 milyon vatandaşımız da yaralandı. Yine...

Yılda ortalama 1 milyon kazanın meydana geldiği bu kazalarda son 10 yılda 50 bin kişi yaşamını kaybederken, 2 milyon vatandaşımız da yaralandı. Yine son on yılda araç sayısındaki artış yüzde 90’ları bulurken kaza sayısındaki yüzde 140 gibi inanılmaz artış korkutuyor.

Konuya ilişkin trafik kazalarının tüm boyutları ile Meclis araştırılması yapılması için önerge veren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, trafik kazalarındaki rakamlara dikkat çekerek önlem alınması gerektiğini belirtti.

 

AVRUPA’DAN İKİ KAT FAZLA

Türkiye’de trafik kazalarındaki can kayıplarının Avrupa ortalamasının iki katından fazla olduğunu belirten Akar, son 10 yılda araç sayısının arttığını ancak trafik kazalarındaki artışın 2004 yılında 500 bin iken 2014 yılında 1 milyon 200 bin gibi ciddi rakamlara ulaşmasının araştırılması gerektiğini belirtti. Akar, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin yüzde 30 gibi ciddi bir oranının 18- 24 yaş aralığındaki gençlerden olduğunun altını çizerek, Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde trafik kazalarından ölümlerin bilinen tüm ölüm nedenleri arasında 3. sırada geldiğini belirtti.

 

1 MİLYONU ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMA

Akar; daimi ve geçici olarak ehliyetlerine el konulan sürücülere ilişkin, hız limiti aşmaları, 100 ceza puanını aşma ve alkollü araç kullanma rakamlarına da değinerek yaklaşık son 10 yılda yaklaşık 1 milyon 150 bin ehliyetin daimi ve geçici olarak trafikten men edildiğini ancak bu sayısının 1 milyonunun alkollü araç kullanmadan olmasının da dikkat çekici ve önlem alınması gereken unsur olduğunun altını çizdi.

29 Aralık 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR