Kent tarihçileri antik liman kenti kalıntıları için tedirgin

Merkez Bankası inşaatı önceki gün inşaat alanında bulunan antik liman kenti kalıntıları sebebiyle durduruldu. Kentimizin tarihi eserlere sahip çıkma k...

BÜYÜT

Merkez Bankası inşaatı önceki gün inşaat alanında bulunan antik liman kenti kalıntıları sebebiyle durduruldu. Kentimizin tarihi eserlere sahip çıkma konusunda önde gelen isimleri Numan Gülşah ve Yavuz Ulugün, antik kentle ilgili yetkilileri daha önce de uyardıklarını; ancak bu konuda hiçbir çalışmanın yapılmadığını dile getirdiler

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma (ÇEKÜL) Vakfı Kocaeli Temsilcisi Numan Gülşah, Merkez Bankası’nın İzmit Öğretmenevi yanında bulunan arazide devam eden çalışmalarında tarihi eser bulunmasını ve çalışmaların durdurulmasını değerlendirdi. Kocaeli Müze Müdürü İlksen Özbay’ı sert bir dille eleştiren Gülşah şöyle konuştu; “Merkez Bankası inşaatında yapılan çalışmalarda rastlanılan tarihi eser ilk değilmiş. Daha önce de tarihi eser bulunmuş; fakat örtbas edilmiş.

“DAHA ÖNCE DE ANTİK KALINTI BULUNMUŞ”
Öyle sanıyorum ki ilk tarihi eser bulunduğunda müze müdürü İlksen hanım bilgilendirilmiştir. Fakat sonra her nedense bu olayın üstü kapatılmış. İkinci defa tarihi esere denk geldiklerinde bölgede çalışma yapan arkadaşlardan biri benim tarihle ilgili konumumdan ötürü benimle irtibata geçti. ‘Ağabey buraya gel. Yine tarihi eser çıktı. Bunun da üstünü örtecekler’ dedi. Kalkıp bölgeye gidene kadar İlksen hanıma da haber gitmiş. Bizim geldiğimizi görünce basına şov yaptı.

3 ÖNEMLİ LİMAN VE AGORA VAR
İlgili bölge tarih açısından önemli. Orada Bithynia’nın 3 önemli limanı ve agorası yani çarşısı bulunuyor. Daha önceden de hem Seka’nın orada bulunan battı çıktı tünelinin inşaatında hem de Kolordu ile sahili birleştiren yolun inşasında defalarca kez tarihi kalıntılara rastlandı. Ancak bu kalıntılar yok edildi. Üstü kapatıldı. Hepsinden İlksen hanımın bilgisi vardı. Biz de eksik kaldık o günlerde. Son anda müdahil olabildik. Yeterli olmadı. Ancak şu anda elimiz kuvvetli, henüz işin başındalar. Biz artık durumdan haberdarız.

“KENTİMİZDE HİÇBİR KAZI ÇALIŞMASI YAPILMIYOR”
Bugüne kadar iktidar yandaşı firmalar inşaat çalışmalarını yürütüyor diye müze müdürü İlksen hanım hiçbir şey yapmadı. Herhalde kendisi yandaşa dokunursam görevimi değiştirirler, görevden alırlar diye korkuyor. Kentimizde onlarca antik, tarihi alan mevcut. Başiskele’de Astakos-Olbia, Orhan Mahallesi’nde tarihi tiyatro, Seka arazisinde agora ve liman… Kentimizde hangi taşı kaldırsanız tarih fışkırıyor; ancak hiçbir kazı çalışması yapılamıyor.

“MÜZE MÜDÜRÜ ÜNİVERSİTE İLE SORUNLU”
Buna inanması gerçekten çok güç. Koca bir tarihi kent, Kocaeli’de hiçbir kazı çalışması yapılmıyor. Normalde müze müdürümüzün bu kazılara öncülük etmesi, üniversitelerle uyum içerisinde tarihin gün yüzüne çıkması için çabalaması gerekir; ancak bizim müze müdürümüzde böyle bir çaba yok. Böyle bir çaba içerisinde girecek yüz de yok kendisinde. Geçtiğimiz yıllarda Kocaeli Üniversitesi’nden 3 öğretim görevlisini yapılan yüzey araştırmalarında tarihi eser çalmakla suçlamıştı kendisi.

“TARİHİN DEĞER GÖRMESİNİ BEKLEMEK APTALLIK OLUR”
Daha sonra davalar açıldı. KOÜ öğretim görevlileri bu davalar sonrasında aklandı. Şimdi İlksen hanım hangi yüzle KOÜ’ye gidip arkeolojik bir kazı için yardım isteyebilir? Bakınız Başiskele’de tarihi bir alanın vasfıyla oynanarak o alana belediye binası, sağlık hizmet binaları yapılmak isteniyor. Kentin sivil toplum kuruluşları buna tepki gösteriyor. Peki müze müdürü nerede? Makamında oturup bir şeyleri örtbas etmekle meşgul. Böylesi bir yapıda bu kentte tarihin değer görmesini beklemek ne yazık ki aptallık olur.”

“TARİH BETON BİNALAR ALTINDA SAKLANIYOR”
Kentimizin önde gelen tarihçilerinden yazar Yavuz Ulugün de konuyu gazetemize değerlendirdi. Bölgeyle ilgili çok kez uyarıda bulunduklarını söyleyen Ulugün şöyle konuştu; “Seka alanıyla ilgili defalarca uyardık. Bölgede bulunan Öğretmenevi’nin inşaatında da onlarca lahit, onlarca tarihi kalıntı gün yüzüne çıktı; fakat hemen örtbas ettiler. Şu anda mevcut Öğretmenevi’nin dahi altında 2 adet lahit bulunuyor. Tarih beton binalar altında saklanıyor. Saklansa yine iyi, çoğu zaman tahrip ediliyor, yok oluyor.

“MERMER SURLAR ÇAKIL TAŞI OLDU”
Seka önünde bulunan battı çıktının yapımı sırasında tarihi Roma surları bulundu. Mermer surlardı bunlar. Mermer surlar çok nadir yapılardır. Sadece saraylarda bulunur. Bu bölgede bir tarihi yapılanma olduğu kesin. Hangi taşı kaldırsanız bir tarihi eser çıkar; ancak taşı kaldıranların niyeti kötü. Mesela Seka battı çıktısında ortaya çıkarılan mermer surlar ne oldu biliyor musunuz? Çakıl taşı. Tarihi yok ettiler. Buna yetkililer de göz yumdu. Şimdi Merkez Bankası’nın inşaatında tarih bir kez daha başını kaldırdı, ‘ben buradayım’ dedi.

“MÜZE MÜDÜRÜ HER DÜZENİN ADAMI”
Yetkililer artık eşeklik etmesinler ve bu tarihi değerlendirsinler. Benim kendi adıma umudum yok. Çünkü yetkililerde iş yok. Mesela müze müdürü hanım tam bir memur. Her düzenin adamı. Kim başa gelirse onun isteği doğrultusunda hareket ediyor. Bir kentli gibi hareket etmiyor. Kentin tarihine sahip çıkmıyor. Kentin tarihine sahip çıkmaktansa iktidarın çıkarlarını kolluyor. Ne yazık ki bu durum da ilimizi tarihine sahip çıkma konusunda sürekli bir adım geriye götürüyor.”

07 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR