CHP’de kazan kaynıyor

      CHP’de İzmit İlçe Danışma Meclisi toplantısının ardından başlayan gerginlik sürüyor. Toplantıda büyük eleştirilerin hedefinde yer alan ilçe başk...

 

 

 

CHP’de İzmit İlçe Danışma Meclisi toplantısının ardından başlayan gerginlik sürüyor. Toplantıda büyük eleştirilerin hedefinde yer alan ilçe başkanı Selman Yıldırım’ın istifa kararı alması ile farklı yorumların geldiği danışma toplantısının ardından partinin ileri gelenleri istifayı ve gelinen noktayı yorumladı.

 

YILDIRIM ELEŞTİRMİŞTİ

Kongre süreçlerinden geçen CHP’de yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesindeki bu dağılmışlık parti tabanında endişe ile karşılanıyor. Özellikle kent merkezi İzmit’te böylesine bir sorunların kamuoyu önünde tartışılması ve bu tartışmaların ardından ilçe başkanının il genel meclis üyeleri, milletvekili Hurşit Güneş ve eski milletvekili Hikmet Erenkaya’yı adeta topa tutarak istifa kararı alması, büyük tartışmaları da beraberinde getirdi.

 

BAŞKANLIK ARAYIŞLARI

Bu arada Selman Yıldırım’ın istifa kararının ardından kongre süreci en kısa sürede işletilmeye başlayacak. Partililer daha şimdiden yeni başkanı belirlemek için kulislere başladılar bile. Öne çıkan isimler içinde ise en çok dikkat çeken isim belediye başkanlığına da aday adayı olan Fatma Hürriyet Kaplan. Kaplan’ın dışında Fahri Örengül, Cüneyd Özkürkçügil, Hakan Tanta ve Fahri Örengül’ün de isimleri ilçe başkanlığı için geçiyor.

 

 

 

 

 

Hikmet Erenkaya:

Çalışıldı ama olmadı

 

İstifası, kendisinin kararıdır, partimiz için hayırlı olsun. Bu zamana kadar görev yaptı. Tüm partili arkadaşlarımız mücadele verdi ama olmadı. Olmadığı içinde böyle bir karar almışlar. Hep birlikte el birliğiyle, biz burada Kocaeli olarak bu partiyi iktidar yapacağız. Olabilir, seçim kaybedilir. Artık bunu hep birlikte değerlendireceğiz. Niye üç dönemdir kaybettik,  bunu konuşmacağız. Yeni arkadaşlar mücadelesini verecekler. Mutlaka hevesli gönüllü arkadaşlarımız çıkacaktır. Kim çıkarsa çıksın destekçisi olacağız.”

 

 

Fahri Örengül: Bir

sorun var ki kaybedildi

 

 

“İstifa kararı Selman Bey’in kendi takdiridir. Kocaeli’de biz bu seçimi İzmit’te dahi kaybediyorsak ciddi sorunlar var demektir. Herkes elinden geleni yapmış olabilir, ama seçim kaybetmek bir problemi işaret eder. Kocaeli genelinde ciddi hatalar yapıldı. Büyükşehir’de büyük iddia koyamayan parti küçük şehirleri kaybeder. Yenileşme hareketi olmasından yanayım. Artık kavganın bitmesi ve partinin yeni yüzlere kendini dönmesi lazım. Selman Yıldırım, çok çalışkan bir ilçe başkanıydı. Yeni görev alacak kişinin özgür, bağımsız herkesi kucaklayan biri olması gerekiyor. Bunları söylerken de kendimi kastetmiyorum bilinmesini isterim.”

 

 

 

Hakan Tanta:

Çok aday tehlikeli

 

 

“Gecen gün hep birlikte danışma kurulundaydık, her duygu vardı orada. Sonucunda kişileri alan eleştirilerden dolayı üzüldüm. Olmaması gereken eleştiriler yapıldı. Mutlaka hatalar vardır, ancak herkes hatayı kendinde aramalı. Selman hepimizi duygulandıran bir konuşma yaptı ve görevinden ayrılacağını söyledi. Bundan sonraki süreç nasıl işleyecek bilmiyorum. Önümüzde cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Hazırlık içinde olmalıyız. Bundan sonra birlik beraberlik içinde olmalıyız. Bize, çok adaylı seçim fayda getirmez, birleşme değil ayrılık getirir. Kanaat önderlerimizle bir araya gelerek şapkayı önümüze koymalı ve mutabakat sağlamalıyız. Böylece daha hızlı ayağa kalkabiliriz. Adaylarla ilgili bilgim yok, daha önce ismim geçmişti ve henüz seçim atmosferi olmadığını söylemiştim. Bununla ilgili yoğun baskı ve istek var ama birey olarak ben olayım demiyorum. Önemli olan İzmit ilçeyi toparlayacak mutabakat sağlayacak adayın peşinden gideriz.”

 

 

 

Hurşit Güneş, yerel

basından rahatsızmış!

 

 

CHP’deki İzmit İlçe Örgütü’nün danışma toplantısında yaşananlar ve özellikle ilçe başkanı Selman Yıldırım’ın bazı partililer hakkındaki sert ifadelerinin başlattığı tartışmalar sürüyor. Yıldırım’ın, milletvekillerinin son bir haftadaki kritik nokta programlarını iptal ettiğini, çayın nasıl piştiğini, kaloriferin nasıl yandığını bilmediğini söyleyerek itham ettiği milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş ise, bu konu kendisine hatırlatıldığında farklı bir yorum yaptı.

 

SİPARİŞ SORU İSTEDİ!

Bu tür konuların kendisine sorulmamasını isteyen Güneş, “Biz zaten yerel basından rahatsızız. Beni kışkırtıyorsunuz. Bana bu soruları soramazsınız. Bana Derince Limanı’nın özelleştirilmesini, Soma’daki maden faciasını sorun” diye konuştu. 

01 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR