Gündoğdu: Marmara Depremi 7.4 değil 7.8 şiddetindeydi

İzmit Belediyesi 1 Mart-7 Mart Deprem Haftası nedeni ile “Öğrenciler Oğuz Hoca ile depremi konuşuyor” isimli bir panel düzenledi. Panelde kısa bir kon...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi 1 Mart-7 Mart Deprem Haftası nedeni ile “Öğrenciler Oğuz Hoca ile depremi konuşuyor” isimli bir panel düzenledi. Panelde kısa bir konuşma yapan Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu “Marmara depreminin şiddeti 7,4 değil 7,8’dir” dedi.

İzmit Belediyesi 2005 yılından bu yana anaokulları, ortaokullar ve liselerde verdiği derprem eğitimlerini alan öğrencilerle “Öğrenciler Oğuz Hoca ile depremi konuşuyor” adlı panel düzenlendi. Bugüne kadar 7,500 öğrenciye “Doğal Afet Bilinçlendirme Eğitimleri” adı altında verilen seminerlerde lise dengi okullarda Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, ilköğretim okullarında ise Faruk Kaşuk eğitmenlik yaptı. Her hafta Çarşamba günleri 1 saat olmak üzere son bir yıl içersinde 2,500 öğrenciye deprem konulu seminer verildi. Düzenlenen panelde de seminerlerde ders alan dokuz ayrı okuldan temsilciler konuşma yaptı.

ÖĞRENCİ KONUŞMACILAR
İzmit Belediyesi bünyesindeki Zemin Araştırma Birimi tarafından organize edilen panelde konuşmacı olarak Seka Kreşinden Ceren Koralay ve Serra Aydın, 50. Yıl İlköğretim Okulu’ndan Hasan Can Doğan, Hızır Reis İlköğretim Okulu’ndan Beyda Meşe, Ulugazi İlköğretim Okulu’ndan Ali Toptimur, Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu’ndan Aylin Yılmaz, 29 Ekim İlköğretim Okulu’ndan Filiz Nurten Şenocak, İzmit Endüstri Meslek Lisesi’nden Cansu Türkmenoğlu, İzmit Lisesi’nden Ozan Arkın ve Gazi Lisesi’nden Ergün Şimsek katıldı. Panel’in koordinatörlüğünü Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu yaptı.

MİNİKLER İLGİ GÖRDÜ
İlk olarak kısa birer açılış konuşması yapan öğrenciler arasında en çok ilgiyi Seka Kreşinden Ceren Koralay ve Serra Aydın gördü. Minik öğrenciler katıldıkları seminerlerde edindikleri bilgileri arkadaşlarıyla paylaştı. Kısa konuşmaların sona ermesinin ardından soru cevap bölümüne geçildi. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu bir soru üzerine yaptığı konuşmasındaşu ifadelere yer verdi “Hem Türkiye hemde Kocaeli büyük bir deprem yaşadı. Kocaeli’de yaşanan depremin verileri doğru değildir.

7.4 DEĞİL 7.8
Kocaeli’de yaşanan 17 Ağustos Marmara Depremi 7,4 şiddetinde değil 7,6 ile 7,8 arasındadır. Kandilli Rasathanesi verilerini revize ederek inceleme yapmalıdır.” Depremin önceden sezilmesinin mümkün olduğunu bunu hayvanların yaklaşık 30 sn önce sezerek kaçtıklarını belirten Gündoğdu konuyla ilgili animasyon videoları izletti. Diğer ülkelerin bizlerden ileri olmadığını anlatan Gündoğdu “Bizim tekniklerimiz onlardan çok daha ilerde” dedi.

HAVA TAHMİNİ YAPAR GİBİ DEPREM TAHMİN EDİLECEK
Depremin önceden sezilebilir olduğunu ve çok yakın bir süreçte hava tahmini yapar gibi deprem tahmini yapacağımızı ifade eden Gündoğdu “Deprem konusunda hayvanların insanların hayatını kurtarabilir çünkü dünyanın birçok noktasında 1,300 tane kayıtlı görüntülerde hayvanların depremin önceden sezildiği fark ediliyor. bir gün mutlaka depremin olacağı zamanı aynı hava durumu izler gibi daha önceden bilecek ve tedbirimizi alacağız” ifadelerini kullandı.

JAPONLARDAN OLDUKÇA İLERİDEYİZ
Son olarak Japonya’yla ilgili açıklamalarda bulunan Gündoğdu şu sözlerle konuşmasına son verdi “Japonların bizden bir farkı yok. Hatta biz Japonlardan oldukça ilerideyiz. Onlarda gerçekleşen depremler şehir merkezlerini yüzlerce kilometre ötede ve yerin yüzlerce kilometre altında oluyor. Önemli olan şiddet değil, hissedilen şiddet. Onlarda da bizdeki depremler olsa çok daha kötü olayları yaşarlar. Biz Marmara Depremi’nde birçok yangına onların Kobe depreminde yapamadığı kadar profesyonel müdahale ettik.”

03 Mart 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı! mask
Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı!
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı! mask
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı!
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı! mask
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı!
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor mask
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor
Ekmekte flaş fiyat açıklaması! mask
Ekmekte flaş fiyat açıklaması!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR