“Sarayın arka bahçesi olmayacağız!”

MHP’de olağanüstü günler yaşanıyor. Kurultay için yeterli sayıda imza toplanmasına rağmen genel merkezin tutumu ve alınan tartışmalı mahkeme kararlar...

MHP’de olağanüstü günler yaşanıyor. Kurultay için yeterli sayıda imza toplanmasına rağmen genel merkezin tutumu ve alınan tartışmalı mahkeme kararları ile yapılamayan kurultay, hafta sonunda büyük bir gerilime sebep oldu. Genel başkan adayları Meral Akşener, Sinan Oğan, Ümit Özdağ ve Koray Aydın, hafta sonunda başkente giderek burada kurultayın yapılacağı belirtilen Büyük Anadolu Oteli’nin önüne geldi.

 

ORTAK BİLDİRİ YAYINLANDI

Pazar sabahı saat 07.00’den itibaren otelin onunda toplanmaya başladılar. Ankara Valiliği’nin emri ile TOMA’lar ve çevik kuvvet ekiplerinin önlem aldığı otel önüne gelen adaylar arasında özellikle Meral Akşener’e olan ilginin yoğun olması dikkat çekti. Atılan sloganlar eşliğinde tepkisini dile getiren ülkücülere yönelik adayların ortak bildirisi okundu. MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu tarafından okunan bildiride, şu ifadelere yer verildi.

 

“SON SÖZÜ KURULTAY SÖYLER”

“Hiç kimse boşuna heveslenmesin, MHP sahipsiz değildir. Son sözü genel başkanlar değil, kurultaylar söyler. Genel merkezin talebiyle, AKP'nin kolluk kuvvetleri kurultay yapmamızı engellemektedir. Türk demokrasisi ve hukuku sarsılmıştır. Hukukun üstünlüğü çiğnenmiş adalet duygusu yaralanmıştır. Hükümet yargıya darbe yapmıştır. Anayasa ve hukuk düzeni askıya alınmıştır. Son sözü genel başkanlar değil kurultay söyler.”

 

İZMİT’TEN YOĞUN KATILIM

haber-ici.jpg

Bu arada tüzük kurultayına Kocaeli’den de yoğun katılımın olması dikkat çekti. İzmit’teki MHP’liler Perşembe Pazarı alanından kalkan 3 otobüsle Ankara’ya hareket etti. Kalabalık kafilede eski milletvekili Lütfü Türkkan, İzmit İlçe eski Başkanı Kaan Dilmen, Derince İlçe eski Başkanı Emin Şimşek, Başiskele İlçe eski Başkanı Muzaffer Yılmaz, Dilovası İlçe Başkanı Aslan Sazak, Karamürsel İlçe eski Başkanı Orhan Kılınçsoy, Zekai Kahyaoğlu, Süleyman Pekin ve Dicle Akın gibi isimler kurultay için Başkent’e giden isimlerden bazıları oldular.

 

748 İMZA TOPLANDI

MHP’li muhalifler tüzük değişikliği ve olağanüstü kurultayın yapılması için alana gelen delegelerden hazirun defterine 748 delege imza attı. İmzalar toplandıktan sonra alana 25. İcra Müdürlüğü resmi belgenin imzalanması için çağırıldı. Bu sırada MHP’liler Esenboğa Havalimanı’na giden yolu çift taraflı olarak kapattı. Yaşanan gerginlik sonrası 25. İcra Müdürlüğü’nde resmi belgenin imzalandığı bilgisi geldi. Bunun üzerine Ümit Özdağ, Koray Aydın ve Sinan Oğan alandan ayrıldı. Meral Akşener ise 2 saat daha barikatın önünde kaldı.

 

TANSİYON BİR YÜKSELDİ BİR DÜŞTÜ

mhp-kongresi-son-dakika-haberleri2jpg.jpg

Hava sıcaklığının artması ile birlikte gerginleşen ortamda ülkücüler otele girmek için çevik kuvvet ile birçok defa karşı karşıya geldi. Polisin müdahale etmesine ramak kala tansiyon genel başkan adayları tarafından sürekli düşürüldü. Alandan en son ayrılan genel başkan adayı olan Meral Akşener, “MHP’yi sarayın arka bahçesi yaptırmayacağız” dedi.

 

“MÜCADELEMİZ SÜRECEK”

a-012.jpg

Hukuksuzluğa rağmen mücadelelerinin süreceğini dile getiren Akşener, “Valinin ve İçişleri Bakanı'nın sorumluluk alarak imzaladığı metni görmek durumundayız. Aksi takdirde parmaklarımı demir korkulukların arasından çıkarmayacağım. Olayların siyasi sorumlusu İçişleri Bakanı’dır. Ben pazartesi günü Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara Valisi, Ankara Emniyet Müdürü ve o genel müdür yardımcısı hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Bizim muhatabımız öncelikle İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı ve varsa Başbakandır. Ne kongreymiş kardeşim. Cumhurbaşkanı 1 saatte Başbakan değiştirdi ve 2 saatte AKP Genel Kurul Kararı aldı” ifadelerinde bulundu.

 

GÜNDOĞDU’YA SELAM

Akşener konuşması sırasında İzmit’ten gelen heyete ve akrabalarına da teşekkür etti. Meral Akşener, “Burada İzmit Gündoğdu’dan gelen akrabalarım da var. Kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

3ef14e7d-e140-4632-898f-f10e896496e0.jpg

 

 

 

3ef14e7d-e140-4632-898f-f10e896496e0-002.jpg

_mg_4653.jpg

 

Ahmet HAZER/ANKRAR

15 Mayıs 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR