Remzi Özcan seçimlere “sevgi”yle hazırlanıyor

Haftasonu yapılacak olan Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası seçimlerinde Remzi Özcan’ın başkanlığa aday olduğu Sevgi Grubu da yarışacak. Diğe...

BÜYÜT

Haftasonu yapılacak olan Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası seçimlerinde Remzi Özcan’ın başkanlığa aday olduğu Sevgi Grubu da yarışacak. Diğer adaylar gibi seçimlere iddialı hazırlık yapan Sevgi Grubu Başkan Adayı Remzi Özcan mevcut yönetimde görev yaptı. Özcan, seçimlerde SMMMO’nın başına başkan olarak geçmek, hazırladığı projeleri hayata geçirmek istiyor

-Sizi tanıyabilir miyiz?
1960 Yılında İzmit Merkez İlçesine bağlı Ortaburun Köyü’nde doğdum. İlk, Orta ve Lise eğitimini Kocaeli’de tamamladım. 2008 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldum. Çalışma hayatına 1976 yılında muhasebe mesleğiyle tanışarak başladım. 1980 yılından beri muhasebe mesleğini bağımsız olarak icra etmekte olup, 1989 yılından 2009 yılına kadar serbest muhasebeci olarak, fakülte eğitiminin ardından 2008 yılında girmiş olduğum SMMM yeterlilik sınavlarını 7’de 7 yaparak başarıyla tamamladım. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir unvanını 2009 yılında aldım. Hali hazırda İzmit merkezinde mali müşavirlik mesleğini icra etmekteyim. Bağımsız Denetçi Geçiş Dönemi Eğitim Programını tamamladım. 3 dönem TÜRMOB delegeliği, 1 dönem SMMMO yönetim kurulu üyeliği, 2 dönem oda meclis divan üyeliği, yine odaya bağlı Çevre Komisyonu başkanlığı yaptım Ayrıca çevre konusunda TEMA gönüllüsü olarak kurum ve kuruluşlarda uzun süre çalışmalarda bulundum. 2009 yılında “Yarenler” adlı şiir kitabım yayımlandı. Orta derecede İngilizce bilmekte olup, evli ve 2 çocuk babasıyım.

-Grubunuzun adı neden “Sevgi Grubu”
Almanya’nın Solingen kentinde aşırı sağcı 4 genç tarafından kundaklanan evde yanarak hayatını kaybeden 5 Türk, ırkçı vahşete kurban gitti. O gün duyduğumda düşündüm. O günden bugüne sevgi temasını işlemeye çalıştım. Bir de sevgi üzerine şiir yazdım, 2001 yılında doğduğum köyümde Sevgi Ormanı kurdum. 3 yıl önce de Sevgi Grubunu kurarak seçimlere girdik ve yönetim kuruluna Yonca Yılmaz arkadaşım ile beraber seçildik, bugünlere geldik. Yani sevgi 20 yaşında, sevgi ormanı 13 yaşında, sevgi grubu ise 3 yaşında.

-Grubunuzun özelliği nedir?
Yeniliğe açık, eğitime değer veren, bilgiyi ve sevgiyi paylaşan bir grup olmamız.

-Mevcut başkan ve yönetiminin şimdiye kadar verdiği hizmetleri yeterli buluyor musunuz?
Sevgi Grubu başkan adayı olarak yeterli bulmuyorum. Kocaeli odamız hak ettiği yerde değildir. Odamızı, ileri odalar seviyesine ulaştırmak için yönetime talibiz. Ben değil biz odaklı çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Odamızın kurumsal çalışmaları derhal yapılmalı. İç kontrol sistemleri kurulmalı, odanın harcama ve personel yönergesi, işlemler yönergesi, disiplin soruşturmaları yönergesi hazırlanmalıdır. Ayrıca kitap ve dergi yayını, sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler, TV programları, röportaj ve basın toplantıları
ile eğitim seminerleri arttırılmalıdır. Bugüne kadar Kocaeli Üniversitesi rektörüne ziyarete gidilmiş midir? Birlikte proje üretilmiş midir? Biz diyoruz ki Kocaeli Üniversitesi ile işbirliği protokolü yapacağız. Mesleki konularla ilgili proje yarışmaları düzenleyerek, üniversitelerde genç beyinlerle iletişim kuracağız. Proje yarışmasını 1’nci bitirene odamızca ödül vereceğiz. Bu mesleğin kalitesini odamızda “Akademi” kurarak, sürekli eğitim vereceğiz. Önce insan kalitesini, beraberinde de mesleki kaliteyi yükselterek ileri odalar seviyesine geleceğiz. Öncelikli hedefimiz budur. Mesleği aracılığıyla en iyi üreten insan, en değerli insandır. Bu her meslek dalında böyledir. Başarı; yalan söylemek zorunda kalmadan yaşayabilmektir.

-Ender Şenol’un 23 yıldır başkan ve 21’nci döneme aday olmasına ne diyorsunuz.?
Hayırlı olsun diyorum. Her şey tadında bırakırsan güzel olur sözünü ben çok seviyorum. Bakınız Kocaeli Barosu’nda karar almışlar. Sadece bir dönem başkanlık yapıyorlar. Bizim odamız da böyle olmalı. En azından benim gönlümden geçen bu. Sayın Ender Şenol’a ben de 7 dönem oy verdim. Tekrar aday olması tamamen onun takdiri. Bize bişey söylemek yakışık almaz. Basında okudum, son kez adayım demiş sayın başkan. Ben de son kez adayım diyorum. Kendisine ve ekibine başarılar diliyorum.

-Oda üyeleriyle çalışmalarınızı nasıl sürdürüyorsunuz?
Kocaeli ilimize bağlı ilçelerde ve merkezde meslektaşlarımızın ofislerini ziyaret ederek birebir iletişim kurarak, her gittiğimiz meslektaşa bir adet kırımızı karanfil vererek, ilçe temsilciliklerinde toplantılar düzenleyerek ve tüm üyelere cep mesaj atarak seçim çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Son bir aydır 200’den fazla ofise giderek çok güzel insanlarla ve gülen yüzlerle tanıştık. Her gittiğimiz ofiste her sıktığımız ele ruhumuzu da katarak samimi ve sıcak oluyoruz ve en az yarım saat, en fazla 2 saat kalıyoruz. Birbirimizden ayrılamıyoruz. Seçimin güzel yanı da bu olsa gerek. Bu arada koşturmaktan 4 kg. verdim ve 1978 yılındaki kiloma indim.

-Projeleriniz neler?
Projelerimiz ana başlıklar altında şunlardır; Meslek yasası ve mesleğin düzenlenmesi için yapacaklarımız, bağımlı çalışan meslek mensuplarımız için yapacaklarımız, oda yönetimi için yapacaklarımız, vergisel uygulamalar için yapacaklarımız, sosyal sorumluluklarımız ve politikalarımız, bağımsız denetim konusundaki düşüncelerimiz, beşeri ilişkiler konusundaki yapacaklarımızdan ibarettir.

-Seçimi kazanırsanız şimdiye kadar yapılanlardan farklı ne tür bir hizmet vereceksiniz?
Seçimi kazanırsak ilk yapacağımız iş odamızın kurumsal çalışmaları hemen başlatacağız. Haksız rekabet, kurumsallaşma, meslekte uzmanlar yaratarak odamızda Akademi kurarak sertifika programları düzenleyeceğiz. Ücreti ikinci plana atacağız. Aidat dışında hiçbir hizmetten ücret almayacağız. Teknoloji eğitimini ücretsiz vereceğiz. Toplumun her kesimiyle bağ kuracağız. Mesleki sorunlarımızı meydanlara değil meclise taşıyacağız. Finansal raporların bağımsız denetimden geçeceği günleri görmek ve vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe yapmak istiyoruz.

-Muhasebecilik mesleği günümüzde ne durumda?
Mesleki kalitede 10 yıl öncesine göre bugün düşme var. Ofislere gittiğimde soruyorum, yüzde 90 düşme var cevabını alıyorum. Mesleki kalite, insan kalitesine paralel olarak yükselir diye düşünüyorum. Odamız beşeri ilişkiler konusuna giren diksiyon, iletişim, yabancı dil, felsefe ve mantık eğitimlerini ücretsiz olarak üyelere vermek zorunda. Para bir yerde kazanılır ama meslekte saygınlık, mesleki kalite çok daha önemli. 1990 yılında kanunlaşan 3568 sayılı yasanın günümüz ihtiyaçlarına karşılık verecek ve uluslar arası düzenlemelere paralel şekilde yeniden düzenlenmelidir. Mali müşavirlik mesleği kariyer mesleğidir. Ben mali müşavir olarak 33 yıldır işimi severek yapıyorum. Mesleğe yeni giren meslektaşlara da işinizi severek yapın, müşterinize kaliteli hizmet sunun, bu meslekten ekmek yersiniz diyorum.

-Mesleğin sorunları neler ve Kocaeli olarak bu sorunların çözümünde odanızın duruşu, yaptırım gücü nedir?
Haksız rekabet, tahsilat sorunu, her çıkan kanunun bize angarya olarak dönmesi, parayı almadan serbest meslek makbuzu kesip KDV’yi ödemek zorunda olmamız, meslekte plansız büyüme. Örneğin son 10 yılda mükellef sayısındaki artış yüzde 5,95. Buna mukabil TÜRMOB’a kayıtlı üye sayısındaki artış yüzde 52,73. Bu sonuca göre haksız rekabet, mesleki kalitede düşme ve tahsilat problemi olduğunu üzülerek ifade etmek isterim.

Kocaeli Odası olarak haksız rekabetle ilgili çalışmalarımız var. Örneğin 84 oda arasında üyesine en çok disiplin cezası veren odayız. Haksız rekabet yapan meslektaşlarımız bu mesleğin ayağına kurşun sıkmaktadır farkında olmadan. Hem mesleğin kalitesi düşmekte hem de camia olarak zarar görmekteyiz. Odamızın yaptırım gücü var; meslek yasasına uymayan meslektaşlara disiplin cezası vermek. Haksız rekabet, sosyal etkinliklerle üyeler arasındaki kaynaşmayı sağlayarak daha aza indirilebilir diye düşünüyorum.

-Seçimleri kazanma şansınız nedir?
4 grup seçimlere giriyoruz. En az 3 grup kadar iddialıyız. İmkansız bir şey yoktur. Yeni başlangıçlar için “Sevgi” yi seçin diyoruz. Hepimiz ve odamız için en hayırlısı neyse o olsun temennimizdir.
.

-KSMMMO’nın hak ettiği yerde olduğunu düşünüyor musunuz?
Kocaeli odamız hak ettiği yerde değildir. Odamızı, diğer ilerin odaları seviyesine getirmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bunu da bizler başaracağız. Odamızı, meslektaşlarımızın çıkarlarını gözeterek siyaset üstü bir kurum haline getireceğiz. Mutlu azınlık yerine; katılımcı, şeffaf, demokrat, paylaşımcı ve kollektif bir çalışma içinde olacağız. Tüm bunları, meslektaşlarımıza olan saygımız ve sevgimiz sayesinde başaracağız. Bu sefer olacak. Birlikte; sevgiyle yönetimi oluşturacağız. Şimdi sevgiyle oy kullanma zamanı.

-Seçmenlerinize vermek istediğiniz mesajınız var mı?
Bizler, Sevgi Grubu olarak 08 - 09 Haziran 2013 tarihlerinde yapılacak odamızın genel kurulu seçimlerinde yine varız, var olmaya devam edeceğiz. Bu defa “Farklı düşünün, farkımız size olan saygımız, size olan sevgimiz. Ben değil biz odaklı çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Hayal gücü olan asla yalnız kalmaz. Bizim de hayallerimiz var. Her sıktığımız ele, ruhumuzu da katacağız; samimi ve sıcak olacağız. Bu seçimlerde; en güçlü silahımız ‘Sevgi ve Bilgi’ olacaktır.

06 Haziran 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR