Mütevelli heyetlerinde 15 isim değişti

İl Genel Meclisi tarafından mütevelli heyetlerine seçilenlerin siyasi parti bağlantısı olduğu üzerine yaptığımız haberler ses getirdi. Vali kararı iad...

BÜYÜT

İl Genel Meclisi tarafından mütevelli heyetlerine seçilenlerin siyasi parti bağlantısı olduğu üzerine yaptığımız haberler ses getirdi. Vali kararı iade etti, heyetteki 15 isim değişti.

İl Genel Meclisi’nin şubat ayı son oturumu Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu’nda dün gerçekleştirildi. Meclisin ilk gündem maddesi, Vali Ercan Topaca tarafından meclise iade edilen, geçtiğimiz ay seçilen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti’nin yeniden seçilmesi oldu. Yapılan seçimde heyette yer alan 26 isimden 11’i değişmezken 15 isimde değişikliğe gidildi. Meclisin bir diğer gündem maddesi ise yine Vali Ercan Topaca’nın meclise iade ettiği atıklarla ilgili alınan karar oldu.

HABERLERİMİZ İŞE YARADI
Bilindiği gibi İl Genel Meclisi tarafından mütevelli heyetine seçilenlerin siyasi parti bağlantısı olduğu üzerine yaptığımız haberler neticesinde CHP’li meclis üyeleri harekete geçmiş, heyette yer alan 26 kişiden 21’inin AKP üyesi olduğu tespit edilmişti. Bunun üzerine konuyu Vali Ercan Topaca’ya ileten CHP’li meclis üyeleri, kararın iade edilmesini istemişti. Topaca, 2007 yılında yayınlanan genelge gereği kararı meclise iade etti. Konuya ilişkin kısa bir açıklama yapan Meclis Başkanı Ali Ayaz, “Kararın incelenmesi neticesinde il ve ilçelerde siyasi parti bünyesinde olmayan kişilerin seçilmesine özen göstermemiz gerekiyor. Daha önce seçilen kişiler siyasi parti mensubu olduğu için Vali Ercan Topaca tarafından iade edildi” dedi.

VALİ DE Mİ BİRİLERİNİ KORUYOR?
Ayaz’ın açıklamalarının ardından CHP’li Mehmet Kaçar, “Sayın Valimiz iki kararı da iade etti. Hatta bize harcırahların kesileceğini söyleyerek aba altından sopa gösterdi. Aldığımız kararlar için bize teşekkür etmesi gerekirken onur kırıcı davranış sergiledi. 2,5 aydır TÜBİTAK’ın raporu ortadayken hala dökeni belli olmayan atıklardan bahsediyoruz. DSİ, Büyükşehir Belediyesi hepsi bu işin içerisinde. Dere kenarına dökülen yüzlerce kamyon atığın kim tarafından döküldüğünü bulamıyorsak yazıklar olsun bize” açıklamasında bulundu. Kaçar’dan sonra söz alan Seyfettin Kayabey ise, “Büyükşehir Belediyesi’nin o müteahhiti koruduğu gibi Vali Ercan Topaca da müteahhiti koruyor” diyerek tepki gösterdi.

MECLİSİN YETKİ ALANI DIŞINDA
Çayırova Emek Mahallesi’ndeki tartışmalı atıklar meclisin 5. oturumuna da darbesini vurdu. Meclis bir komisyon oluşturarak olay yerinde bir inceleme yapmıştı. Çalışmanın neticesi Valiliğe bildirilmiş, gerekenin yapılması istenmişti. Bu konuda da Vali Ercan Topaca meclis kararını, yine meclise iade etti. Olay yerinin Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde olduğu ve İl Özel İdaresi’ni ilgilendirmediği gerekçesiyle Vali Topaca tarafından iade edilen karar, mecliste tartışmalara yol açtı. Konuyla ilgili açıklama yapan Ali Ayaz, aynı şekilde bir konu olduğu takdirde yine meclise havale edileceğini ancak meclisin sadece bilgilendirme yapabileceğini, karar alamayacağını söyledi.

KARAR ALMAMIZ ENGELLENİYOR
Vali Topaca tarafından meclise geri gönderilen karara CHP’li meclis üyeleri tepki gösterdi. CHP’li Dursun Genç, “Kocaeli’de gerçekleşen ve hepimizi ilgilendiren bir olaya biz müdahale edemiyoruz. Karar almamız engelleniyor” açıklamasında bulunurken CHP’li Rüstem Yıldırım da, “Hafriyatların kazılmasıyla ortaya çıkan tehlikeli atıkları, hala kimin attığını tartışıyoruz. İnsanların artık devlete güveni kalmamıştır. Çevre ve Orman Müdürlüğü ne işe yarıyor. Kimse kusura bakmasın, burada açık bir şekilde koruma ve kollama var” diye konuştu.

ÇELİŞKİLİ RAPORLAR
CHP'li İl Genel Meclis Üyesi Fahri Ediz Kutlu'nun Emek Mahallesi'ndeki evinin kapısının önüne dökülen, daha sonra kapı önünden kaldırılarak 150 metre ilerideki dere kenarına aktarılan bir kamyon dolusu atıkla ilgili şikayet üzerine inceleme başlatılmış, araştırmalar yapılmıştı. Araştırma sonuçları açıklandığında ise TÜBİTAK’ın ‘tehlikeli atık’ İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün ise ‘tehlikeli değil’ raporu vermesiyle bir çelişki doğmuştu. Daha sonra yayınlanan raporda ise atıkların toprağın doğal mineralleri olduğu ve hiçbir tehlikesi bulunmadığı gibi bir sonuç çıkmıştı. Bu konunun mecliste gündeme gelmesiyle CHP’li Fahri Ediz Kutlu, tepkisini dile getirdi. Kutlu, “Toprak yıllarca orada var olan bir toprak değil ki. Bu atıklar dolgu malzemesi içerisinden çıktı. Belli ki bu, burasının toprağı değil” dedi. CHP Grup Başkanı Ahmet Elmas da raporu okuyan Meclis Başkanı Ali Ayaz’ı bazı satırları atlamakla suçladı.

CHP, OYLAMAYA KATILMADI
Tartışmaların ardından sıra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetleri’nin seçilmesine geldi. CHP’li Grup Başkanı Ahmet Elmas, seçilecek isimlerin kendilerine danışılmadığını söyleyerek, “Biz AKP’li arkadaşlara güvenmiyoruz. Kendi oylarıyla kendilerini seçsinler” diyerek tepki gösterdi. Elmas’ın bu sözlerine AKP Grup Başkanı Celal Özkaraaslan cevap verdi. Özkaraaslan, “Biz karar alırken kimseye danışmıyoruz. Böyle bir zorunluluğumuz zaten yok. Muhalefeti, danışma kurumu olarak görmüyoruz. Biz en başta önerdiğiniz bir isim varsa değerlendirmeye alalım dedik. Onlarda sadece bir isim zikretti ve değerlendirmeye aldık” açıklamasında bulundu.

MALKOÇ’TAN ÖNERGE
AKP’den istifa edip HAS Parti saflarına katılan İl Genel Meclis üyesi Sebahattin Malkoç da meclise önerge verdi. Malkoç, artık bağımsız meclis üyesi değil de HAS Parti meclis üyesi olmak istediğini belirtti. Verilen önerge, meclis tarafından da kabul edildi. Geçtiğimiz ay seçilen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetleri’nin Vali Ercan Topaca tarafından geri gönderilmesi üzerine İl Genel Meclisi’nde yeni bir seçim yapıldı. Yeni seçime göre Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetleri’nde yer alan isimler şöyle:

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetleri’ne seçilenler
İl: Sedat Kurt ve Murat Yılmaz
İzmit: Hasan Güçtekin ve Mehmet Genç
Kandıra: İbrahim Ayaz ve Mehmet Aydın
Kartepe: Şaban İşcan ve Mehmet Aydın
Derince: Dursun Kadeş ve Halil Küçük
Dilovası: Kasım Kaya ve Abit Kaya
Başiskele: Sadık Küçükyıldız ve Sacit Kocatürk
Gebze: Abdurrahman Dede ve Feramus Karaçay
Körfez: Mustafa Çelik ve Selim Çalışkan
Karamürsel: Mehmet Ketenci ve Cavit Münis
Darıca: Orhan Kuzgun ve Galip Alan
Gölcük: Pirağa Eren ve Murat Açıkgöz
Çayırova: Ahmet Akçay ve Bahattin Kudu

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetleri’nde yerini koruyanlar
Abdurrahman Dede: İnşaat sektöründe görev yapıyor. Bir dönem MHP’den Gebze Belediye Başkan adayı oldu. Referandum sürecinde AKP’ye destek verdi. Partiyle bağlantısı bulunmuyor.

Pirağa Eren: Bir dönem Fazilet Partisi’nden meclis üyeliği yaptı. Emekli öğretmen, AKP’ye üye
Murat Açıkgöz: Esnaf, AKP ile bağlantısı yok
Kandıra: İbrahim Ayaz: İşçi emeklisi, AKP üyesi
Hasan Kaymaz: Memur emeklisi AKP üyesi

07 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR