Bu defa “SEVİNÇ ÇIĞLIĞI” attılar!

AYM’nin ‘hak ihlali’ kararı ile tahliye olan Balyoz sanıkları olan albaylar, önceki gün eşleri tarafından kurulan Sessiz Çığlık Platformu’nun eylemin...

AYM’nin ‘hak ihlali’ kararı ile tahliye olan Balyoz sanıkları olan albaylar, önceki gün eşleri tarafından kurulan Sessiz Çığlık Platformu’nun eylemine katıldı. Askerlerden Albay Aykar Tekin, “Bu rezilliği yapanlardan hukuk için hesap soracağız” dedi

 

2009 yılında başlatılan Balyoz, amirallere suikast ve Kafes Eylem Planı davaları kapsamında tutuklu yargılanan ve Anayasa Mahkemesi’nin ‘hak ihlali’ kararı ile serbest bırakılan albaylar, eşleri tarafından kurulan Sessiz Çığlık Platformu’nun Gölcük Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda yaptığı eyleme katıldı. 90 haftadan bu yana süren eylemde bu defa tüm yüzler güldü.

 

AÇIKALAMAYA KATILAN SUBAYLAR

Düzenlenen basın açıklamasına Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile serbest bırakılan Kuzey Görev Kurmay Başkanı Deniz Kurmay Albay Sezenoğlu, TCG Gelibolu Firkateyni Komutanı Deniz Kurmay Albay Baybars Küçükatay, TCG Kalkan Firkateyni Komutanı Deniz Kurmay Binbaşı Refik Levent Tezcan, Donanma Komutanlığı Emir Subayı Deniz Albay Ahmet Dikmen, NATO Denizde Denetim Harekatı Eğitim Merkezi Komutan Yardımcısı Deniz Kurmay Albay Önder Çelebi, Muhrip Filo Komodoru Deniz Kurmay Albay Derya Ön, Aksaz Deniz Üs Komutanı Kurmay Başkanı Deniz Kurmay Albay Ercan İrençin, Karamürsel Deniz Astsubay Eğitim Merkez Komutanı Deniz Kurmay Albay Ümit Metin, Harp Filosu Kurmay Başkanı Deniz Kurmay Albay Tayfun Duman ile deniz kurmay albaylar Aykar Tekin ve Rafet Oktar ile eşleri katıldı.

 

EŞİ İLE KUCAKLAŞTI

Açıklama öncesinde tahliye olan albaylar meslektaşları ve aile yakınlarıyla kucaklaştı ve sevinçlerini paylaştı. Çok sayıda Gölcüklü vatandaş da tahliye olan subayları ve eşlerini yalnız bırakmadı. Hint Okyanusu’nda bulunan Aden Körfezi’nde uluslararası görevde iken hakkında tutuklama kararı çıkarılan ve 20 aydır cezaevinde tutulan Albay Aykar Tekin aylar sonra eşi Yeliz ve kızı Beren ile kucaklaştı.

 

HESAP SORACAĞIZ

Açıklama yapan Albay Tekin, “Ben Hint Okyanusu’nda görevdeydim. Türk ticaret gemilerini okyanusta koruyorduk. Tutuklandım. İçeride suçsuz olduğumuzdan dolayı hep güçlü durduk. Kimseye kin duymuyorum. Bu rezilliği yapanlardan hukuk için hesap soracağız” açıklamasında bulundu.

 

RAHAT UYUYABİLİYORLAR MI?

Harp Filosu Komutanlığı Kurmay Başkanı iken tutuklanan ve en uzun tutuklu kalan subaylardan biri olan Deniz Kurmay Albay Tayfun Duman da, “Poyrazköy, amirallere suikast, balyoz ve kafes eylem planı davalarından tutuklandım. Mücadelemize kaldığımız yerden devam edeceğiz. 20 ay TCG Hasdal’da, sonrasında Maltepe Askeri Cezaevi’nde görevimi yaptım. Şimdi dışarıda görevimi yapacağım. Bizimle birlikte tutuklanan ancak cezaevinde hayatını kaybeden Murat Özdenalp’in ölümüne sebep olanlar yatağa başını koyduğunda rahat uyuyabiliyor mu?” diye konuştu.

 

YÜZLERDE MUTLULUK VARDI

Öte yandan serbest bırakılarak eyleme katılan albaylar kadar eşleri ve çocukları da tahliyeler sebebiyle büyük sevinç yaşıyordu. Serbest kalarak büyük bir mutluluk yaşayan albaylar sırayla söz alarak yaşadıklarını anlattı. Sessiz Çığlık Platformu’nun eylemi mutlu görüntülerle sona erdi.

22 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR