Eğitimcilere biber gazlı müdahele

KESK’e bağlı Eğitim Sen Kocaeli Şubesi, iki gündür sürdürdükleri 4+4+4 eğitim sistemine karşı protesto yürüyüşünün dünkü ayağında polisin müdahalesi s...

BÜYÜT

KESK’e bağlı Eğitim Sen Kocaeli Şubesi, iki gündür sürdürdükleri 4+4+4 eğitim sistemine karşı protesto yürüyüşünün dünkü ayağında polisin müdahalesi sonucunda 8 eğitimci gözaltına alındı. KAMU Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK)’e bağlı başta Eğitim-Sen olmak üzere BES v benzeri sendikaların destek verdiği son iki gündür 4+4+4 eğitim sitemine karşı direniş göstererek Merkez Bankası önünden Sabri Yalım Parkı’na kadar yürüdü. Protesto etmek amacıyla yapılan yürüyüşlerin dünkü ayağında AKP İl binasına yürümek isteyen gruba karşı çıkan polislerin ardından grup KOÜ Anıtpark Yerleşkesi önünden geri dönerek Valilik binasına yürümek isteyince polisin müdahalesi ile karşılaştı. Biber gazı ile müdahale edilen olayda Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Veysel Kaplan başta olmak üzere Tarık Erkan, Kazım Bulut, İlhami Şahbaz, Barış Sevindik, Ali Peker , Ali Birol ve Orhan Bakır isimli eğitimciler toplam 8 kişi göz altına alınırken, 1 çevik kuvvet polisi yaralandı.

290320121710406646971_4.jpg

290320121710406646971_5.jpg


“EN BÜYÜK KÖTÜLÜK”
Tüm Türkiye genelinde olduğu gibi İzmit’te iki gündür yapılan yürüyüşün dünkü ayağında derslere girmeyerek Sabri Yalım Parkı’na yürüyen grup adına basın açıklamasını yapan Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Veysel Kaplan, AKP iktidarının öğrenciler üzerindeki isteklerini gerçekleştirmek için 4+4+4 eğitim sistemini tasarladığını belirterek, “Türkiye’de öğrenci sayısı birçok Avrupa ülkesinin nüfusu kadardır. Toplumun tamamını ilgilendiren bir konuyu mecliste sayısal çoğunluğa güvenerek ele almak bu ülkenin geleceğine yapılmış en büyük kötülük olacaktır” dedi.

290320121710406646971_6.jpg

290320121710406646971_7.jpg

POLİS İLE TARTIŞILDI
Yapılan basın açıklamasının ardından Ankara’daki grubun durumuna göre hareket eden sendikacılar, Ankara’da müdahale edilmesini ardından AKP İl binasına yürüyerek siyah çelenk bırakmak istedi. KOÜ Anıtpark Yerleşkesi önüne kadar yürüyen ve burada çevik kuvvet ekipleri tarafından önleri kesilen grup burada oturma eylemi yaptı. Grup adına Eğitim Sen Koceli Şube Başkanı Veysel Kaplan ile il emniyet müdür yardımcısı Hakan Başkal arasında yürüyüşün devamı hakkında tartışma yaşandı. Uzun süre süren konuşmaların ardından Perşembe Pazarı’nın olması nedeniyle izin verilmemesi üzerine grup valilik binasına yürümek için geri döndü.

8 EĞİTİMCİ GÖZALTINDA
AKP il binasına yürümekten vazgeçen ve valilik binası önüne yürüyen grup AKP iktidarı aleyhine sloganlar atarak çevik kuvvetleri eşliğinde yürüyüş yolundan Yeni Cuma Parkı’na doğru ilerledi. Burada barikat kuran çevik kuvvet ile tekrar karşılaşan grup adına Kaplan, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Şahinli ile tartışmaya başladı. Yürümekte ısrarlı olan ve barikatı aşmak isteyen grup çevik kuvvetin biber gazlı müdahalesi ile karşı karşıya kaldı. Grup ile polis arasında yaşanan olay sırasında Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Veysel Kaplan başta olmak üzere Tarık Erkan, Kazım Bulut, İlhami Şahbaz, Barış Sevindik, Ali Peker, Ali Birol ve Orhan Bakır ile toplam 8 kişi gözaltına alındı. Yaşanan müdahale sırasında bir çevik kuvvet ise yaralandı.
ZOR KULLANILDI
Müdahale sırasında grubun ellerindeki pankartlar ve valilik önüne koymak istedikleri siyah çelenk polislerce parçalandı. Olayda zor kullanılarak gözaltına alınan 8 kişi olay yerinde bulunan araçlarla sağlık raporu alınmak üzere Seka Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Müdahalenin sonrasından Sabri Yalım Parkı’na geri dönen grup burada bir süre bekledikten sonra sendika binalarında basın açıklaması yapmak için geri döndü.


290320121711576645499_4.jpg

290320121711576645499_5.jpg

29 Mart 2012 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR