CHP’de kongre süreci başladı

Önce 7 Haziran’da, daha sonra ise 1 Kasım’da yapılan iki genel seçimde de Türkiye geneli ve Kocaeli’de beklenen seviyeden daha az oy alan CHP’de kong...

Önce 7 Haziran’da, daha sonra ise 1 Kasım’da yapılan iki genel seçimde de Türkiye geneli ve Kocaeli’de beklenen seviyeden daha az oy alan CHP’de kongre süreci başladı. Ocak ayının sonunda yapılması planlanan büyük kurultay öncesinde CHP’lilerin önemli isimleri ve örgüt mensuplarının nabzını tuttuk.

 

KARARLARI NET DEĞİL

Yapılacak kongrelerle ile ilgili olarak görüş belirten ilçe başkanlarının genel tutumu yeniden aday olmaktan yana. Ancak devam eden delege seçimlerinin son durumu, genel merkezdeki kurultay öncesinde ortaya çıkacak olan adaylar başkanların net bir karar vermesini zorlaştırıyor.

 

KILIÇDAROĞLU’NA DESTEK

Bu arada örgüt mensuplarının büyük kurultay öncesindeki genel desteği ise mevcut başkan Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yana. İl ve ilçe başkanlarının yanı sıra geçmiş yıllarda parti içinde görev almış önemli isimler de hem 7 Haziran hem de 1 Kasım süreçlerinde Kılıçdaroğlu ekibinin gerekli çalışmayı yaptığını, ancak bu istekli çabanın halkta karşılık bulamadığını dile getirdi. Bu konuda gelinen bir diğer nokta ise, Kılıçdaroğlu’nun genel merkez yönetimlerinde değişime gitmesi gerektiği yolunda.

 

Mehmet Ümit Küçükkaya (İzmit İlçe Başkanı)

me-005.jpg

“Kongrelerle ilgili şu an hiçbir şey düşünmüyorum. Mahallelerle seçimleri değerlendiriyoruz. Bu parti başkansız kalmaz. Partililere soracağız. Ben uzun yıllar siyaset yapacağımı zaten söylüyorum. İsterlerse aday olurum. Onların yanıtına göre başkanlığa aday olabilirim. Görevi bırakmam istenirse de onları dinlerim. Genel başkanın değişmesi konusuna gelince, isim değişince bu partinin sonuçları değişmiyor. Bizim alttan bir çalışma formu ve buna uygun bütçe planı yapmalıyız. Kongre sürecinde bu tartışılmamalı.”

 

Nihat Değer (Derince İlçe Başkanı)

nihat-006.jpg

“Şu anda bir şey diyemiyorum. Önce delege seçimlerimizi yapacağız. Ondan sonra adaylık kararı verilir. Kolektif bir yapıyız, o yüzden tek başıma karar alamam. Delegelere, çalışma arkadaşlarımıza, ekibime danışıp karar vereceğim. Genel başkanımız, kendini geliştirmiş, tartışmasız bir liderdir. 7 Haziran ve f Kasım döneminde de bunu göstermiştir. Vaatleri, programları ve programlarıyla mitinglerle kabul görmüştür. Yönetimde güçlendirme yapmak da iyi olacaktır.”

 

Yakup Yılmaz (Gebze İlçe Başkanı)

yaa.jpg

“Daha önceki kongre sürecinde delege seçimlerine başlamıştık. 8 mahallemiz kaldı. Onlarla ilgili planlamamızı yapacağız. Şahsımla ilgili olarak delege seçimleri bitmeden bir şey söylemeyeceğim. Adaylık kararımdan olumlu ya da olumsuz etkilenen insanlar olabilir. Bunu istemiyorum. Çünkü ben işimi her zaman düzgün ve adaletli şekilde yapmaya çalışan biriyim. Genel başkanla ilgili düşüncem açık ve net. Önümüzde kongre süreci var. Orada isteyen herkes aday olabilir.”

 

İsmet İşeri (Gölcük İlçe Başkanı)

ismet-004.jpg

“Son seçimlerde Gölcük’te ivmeyi yükselttik. Görevden kaçmayacağımı ve aday olacağımı daha önce de söylemiştim. CHP önemli bir süreçten geçiyor ve her zamankinden daha çok desteğe ihtiyacı var. Şahsi olarak partime değer kattığımı düşünüyorum. Bu nedenle yeniden aday olacağım. Genel başkanımız 7 Haziran sonrasında adeta zirve yaptı. İyi bir ivme yakaladı. Kısacası bizim genel başkanımızla ilgili bir sorunumuz yok.”

 

Şinasi Yazar (Karamürsel İlçe Başkanı)

sina.jpg

“Şahsi olarak aday olmayı düşünmüyorum. Fakat kişisel bir söylemde bulunamam. Ekibimizle konuşacak ve bir karar vereceğiz. Bu yapıyla yeni seçimlere gidersek oy verenlerin beklentilerini karşılamamış oluruz, bu nedenle değişim şart. Örgütün kararına saygı duyarım, ancak düşüncem başkanlığa aday olmama yönünde. Genel başkanın durumuyla ilgili bir şey söylemek için erken. Kendisi elinden geleni yaptı. Yüzde 25’in aşılamamsı yalnızca başkanla değil genel konjonktürle ilgili bir durum.”

 

Recep Şenol (Kandıra İlçe Başkanı)

rec-003.jpg

“Daha arkadaşlarla görüşmedik. Seçim sürecinin değerlendirilmesinin ardından oturup bir karar vereceğiz. Yönetimdeki arkadaşlarımın görüşleri doğrultusunda ortak bir noktada buluşuruz. Tek başıma böyle bir şeye karar vermem doğru olmaz. Partimizin genel merkezi değişir, tazelenirse iyi olur, ama kararı yine genel merkez verecektir. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu gerekeni yapacaktır.”

 

Cumhur Karakadılar (Kartepe İlçe Başkanı)

cuu.jpg

“Tekrar aday olacağım. Biz bu göreve gelirken 2019’a kadar CHP’ye hizmet etmek istediğimizi söyledik. Fakat takdir delegenindir. Çalışmalarımızdan memnunlarsa bize görev verirler. Şimdi delegeler belirlenecek. Genel başkanımızın tavrını ben beğeniyordum, ancak 6 aydır çok daha iyi durumda. Vatandaşımız senelerce kendilerine hiçbir şey vaat etmeyen hükümete körü körüne oy verdi. Genel başkanımızı ben kendisini çok başarılı buluyorum ve devam etkesi gerektiğini düşünüyorum.”

 

Şinasi Serdar (Darıca İlçe Başkanı)

ser-007.jpg

“Daha önce başladığımız delege seçimlerimizde kalan bölgeleri tamamlayacağız. Adaylığımla ilgili kararım kasım sonunda netleşir. Genel başkamızın durumu zor. Fakat biz kendisinden memnunuz ve görevine devam etmesini isterim. Geminin kaptanı olarak sorumluluğu ağır, tayfalar da üzerine düşeni yapmadı. O hepimizden çok çalıştı. Adaylar ortaya çıktıktan sonra belki düşüncemiz değişir. Şu anki örgütümüzün en kapasiteli ismi genel başkanımızdır.”

 

İrfan Ertürk (Dilovası İlçe Başkanı)

irf.jpg

“Adaylığımla ilgili kararı örgüt mensuplarımızla birlikte vereceğiz. İlçemizde hak ettiğimiz sonucu alamadık. Hatalarımızı görmek ve çözmek zorundayız. Seçim sonuçları gösteriyor ki biz örgüt olarak bazı şeyleri algılayamamışız. Halkımız için çok çalıştık ve sorunlarının takipçisi olduk. Milletvekili listesinde Ercan Dalkılıç olsa farklı olurdu. Genel başkanımızın başarısız olduğunu düşünmüyorum. Fakat Parti Meclisi’ni yenilemeli.”

 

Tuğman Kayalı (Körfez İlçe Başkanı)

tug.jpg

“Kongre süreci başları ve bu konudaki çalışmalarımız, ilçe örgütü bazında devam ediyor. Adaylıkla ilgili henüz net bir düşüncem yok. Fakat yeniden başkanlığa talip olmak aklımın bir köşesinde bulunuyor. Ancak bu önemli görevi benden daha iyi yapacağına inandığım bir arkadaşım göreve talip olursa, bu şekilde partimin Körfez’de daha ileri gideceğine inanırsam aday olmayıp o arkadaşımı destekleyebilirim.”

 

İbrahim Aydın (Eski İl Başkanı)

iboo.jpg

“Üst üste geçen ve son derece zorlu olan iki ayrı seçim geride bırakıldı. Bu dönemlerden sonre parti içi sıkıntıları bir kenara bırakmalı ve birliktelikle hareket edilmeli. Açıkçası ben genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na güveniyorum. Kendisinin başarılı olduğunu düşünüyorum ve destekliyorum.”

 

Cevdet Barış (Eski İl Başkanı)

“Kongre süreci olağan dönemlerdir. Bir parti üyesi olarak arkadaşlarıma katkı sağlayacağım. Genel merkez düzeyinde ise yapılması gereken her şey yapıldı. Vaatlerimizi 1 Kasım’a taşıdık ve AKP bizi örnek alarak millete vaatte bulundu. Ancak halk bizim anlattıklarımıza inanmadı, onların anlattıklarına inandı. Kongre sürecinde başkanın değişmesi veya değişmemesi gibi bir tartışma olmamalı.”

05 Kasım 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR