Basın Onur Günü İzmit’te kutlandı

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği Basın Onur Günü kutlamaları büyük coşkuya sahne oldu. Protokol akınının yaşandığı programda Cemiyet tara...

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği Basın Onur Günü kutlamaları büyük coşkuya sahne oldu. Protokol akınının yaşandığı programda Cemiyet tarafından düzenlenen yarışmalarda dereceye giren medya mensuplarına ödülleri verildi

 

Haberin fotoğrafları için buraya tıklayın

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk ve tek basın toplantısını ilimizde düzenleyişinin 92’inci yıldönümü Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti tarafından coşkuyla kutlandı. Sabah saatlerinde Tren Garı'nda başlayan etkinliklerde basın mensupları bölgeden Atatürk Heykeli’ne kadar yürüdü. Çelenk bırakılması ve ardından saygı duruşu gerçekleştirildi.

 

ÖDÜLLER VERİLDİ

Ardından, basın mensupları ve davetliler Atatürk'ün basın toplantısını yaptığı Kasr-ı Hümayun'a kadar birlikte yürüdü. Programın başlayacağı sırada bir çocuğun dağıttığı gazeteler çok beğenildi. Atatürk'ün 16 Ocak 1923 yılında Kasr-ı Hümayun'da gerçekleştirdiği basın toplantısının canlandırması izleyenlerden büyük alkış topladı. Programın sonunda Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği Gazeteci Kazım Ertek Haber Yarışması'nda ödül almaya hak kazananlara ödülleri verildi.

 

PROTOKOLÜN İLGİSİ BÜYÜKTÜ

Basın Onur Günü'ne Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, CHP Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Hurşit Güneş, MHP Milletvekili Lütfü Türkkan, AKP Milletvekili Zeki Aygün, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, DSP İl Başkanı Hayati Özzeren, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Üniversitesi İletişi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Füsun Alver, KYÖD eski Başkanı Semra Başlak, Türkiye Gazeteciler Cemiyet Başkanı Atilla Sertel, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Star TV Haber Spikeri Nazlı Çelik, TRT spikeri Erdoğan Arıkan ve Fox TV'den İsmail Küçükkaya katıldı.

 

“KOCAELİ VATANDIR”

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol, açılış konuşmasında, “2 aylık bir yönetim olarak böyle bir etkinliğe başarı ile imza attık. Türkiye halkı uzun yıllardır bağımsız ve hür yaşamıştır. Atatürk bağımsızlığın yolunu da biliyordu. Milli irade. İşte Atatürk de hayatını ilk ve tek basın toplantısında bunu belirtmişti. Kocaeli vatandır ve bu vatan Kocaeli’nin ruhudur" dedi.

 

“CUMHURİYET BİZE EMANET”

Ardından söz alan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel de, “Atatürk, Cumhuriyet'in kurulacağını ve sonsuza kadar yaşayacağını burada açıkladı. 6 saat konuştular, gizli kalması kaydıyla bu tarihi yapıda önemli bir karar alındı. Cumhuriyet'in ilanından bugüne çağdaş, demokratik ve laiklik açısından güvencemiz oldu. Cumhuriyet ile kim alay etmek istiyorsa, Mustafa Kemal Atatürk'ün çizdiği yolu kötülüyorsa biliniz ki o çarpılır. Bu Cumhuriyet'i korumak bizlerin borcudur. Atatürk'ün yolu kutsaldır ve bu vatan bize emanettir” ifadelerini kullandı.

 

CUMHURİYET'İN SAVUNUCUSU

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli'deki yerel basının çok güçlü olduğunu ve İstanbul basını tarafından da ilgi ile izlendiğini ifade etti. Başkan Karaosmanoğlu, "Basın ahlakı gibi kavramlar gazetecinin sorumluluğunu anlatır. Kocaeli yerel basının güçlü olduğu bir yerdir" dedi. Vali Hasan Basri Güzeloğlu, ise 16 Ocak tarihinin basın camiası için anlamlı kazanımlar sağlayan bir gün olacağını söyledi.

 

MİLLİ EGEMENLİK VURGUSU

Programda son olarak konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise, İzmit'te şekillenen Cumhuriyet fikri sonra hareket geçti. İlan edildikten bugüne kadar birçok tecrübe kazandık. Zaman zaman bedeller ödedik, her türlü vesayeti üstümüzden atarak hakimiyetin millette olduğu yapıya tekrar kavuştuk. Şu anda çevremizde yaşanan sorunların nedeni milletin egemenliğe güvenilmemesidir” dedi.

 

CEMİYETE ÖVGÜ

Türkiye'de hakim olan milli irade her yer hakim olsun istiyoruz. 16 Ocak'ı ölümsüzleştirmek için Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önemli çalışmalar yaptı. Bu yıl ayrı bir zevk ve aşkla çalışarak bu güzel etkinliğe imza attılar. Kendilerini tebrik ediyorum" dedi. Program sonunda haber yarışmasında ödül almaya hak kazananlara ödülleri verildi. Serkan BORLAK

 

ÖDÜLLER

GAZETECİ KAZIM ERTEK HABER DALI

1. Sercan Al (Bizim Kocaeli Gazetesi)

2. Abbas Çakar (Demokrat Kocaeli Gazetesi)

3. Tahir Turan Eroğlu (Anadolu Ajansı)

Mansiyon: Selçuk Koç (Hedef Gazetesi)

 

GAZETECİ KAZIM ERTEK HABER FOTOĞRAFI DALI

1. Şive Bağdiken (Demokrat Kocaeli Gazetesi)

2. Ayhan Arı (Demokrat Kocaeli Gazetesi)

3. Halil İbrahim Taşer (Anadolu Ajansı)

Mansiyon: Nurşah Şahin (Demokrat Kocaeli  Gazetesi)

 

GAZETECİ KAZIM ERTEK RÖPORTAJ DALI

1. Lale Kalaycıoğlu (Bölge Haber Gazetesi)

2. Gönül Efe (Milliyet)

3. Doğukan Koyuncuoğlu (Körfez Dergisi)

Mansiyon: Şenay Şan (KOÜ Genç Açı)

 

GAZETECİ KAZIM ERTEK MİZANPAJ DALI

1. Gülden Sarıçiçek (Manşet Kocaeli Gazetesi)

2. Evren Kızıltaş (Gebze Gazetesi)

3. Bigman Çakman (Demokrat Kocaeli Gazetesi)

16 Ocak 2015 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
2 polis tecavüzden tutuklandı! mask
2 polis tecavüzden tutuklandı!
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti! mask
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti!
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli mask
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR