Ayaz'dan çocuklara ücretsiz üniversite!

Başiskele Belediyesi ile Kocaeli Üniversitesi’nin ortaklığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleşen sosyal sorumluluk projesi kaps...

Başiskele Belediyesi ile Kocaeli Üniversitesi’nin ortaklığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleşen sosyal sorumluluk projesi kapsamında, bölgemizde ikamet eden veya eğitim gören 8-12 yaş aralığındaki çocuklara ücretsiz eğitim desteği verilmesi planlanıyor. Eski Bahçecik Belediyesi hizmet binasında yapılan düzenleme sonrasında ülke genelinde 12 tane bulunan Bilim, Teknoloji, Denet ve Eğitim Merkezi’nin 13’ncüsü Başiskele ilçesinde hizmete açıldı.

 

GENİŞ KATILIM

Düzenlenen açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kandıra Kaymakamı Atilla Kantay, KOÜ Retörü Prof.Dr.Sadettin Hülagü, AKP Milletvekili İlyas Şeker, Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz ve davetliler katıldı. Programın başlangıcında Anneler Günü münasebetiyle protokol üyeleri tarafından anneler ayakta alkışlandı. Açılışa saygı duruşu ve istiklal marşını okunması ile başlanıldı.

bisiklet-dagitildi.jpg

ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLAR

Proje Koordinatörü Abdullah Köktürk “Burası üstün yetenekli çocuklarımız için hazırlanmıştır. Ülkemizde yüzde 2 seviyesinde olan üstün yetenekli çocuklarımızın daha iyi hizmet almaları hedeflenmektedir. Milli Eğitime destek sağlanmaktadır. Proje ile okul dışı zamanlarında çocuklarımızın daha kaliteli zaman geçirmesi sağlanacaktır. Enderun mekteplerinde dünyanın en önemli isimleri yetiştirilmiştir. 20 yaşında Fatih Sultan Mehmet 7 dil biliyordu. Bunu yeniden yapabiliriz. 3 Temmuz’dan itibaren sanat ve spor alanlarında hizmet vermeye başlayacağız” dedi.

  

BU YATIRIMLAR GELECEK SEÇİMLERE DEĞİL GELECEK NESLE YAPILMAKTADIR

Köktürk’ten sonra söz alan Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz “Kocaeli’de ilk çocuk üniversitemiz seçim beyannamemizde söz verdiğimiz bir projemizdi. Hizmetlerimiz ile yaşama değer katmayı hedeflediğimiz bu öncü ve örnek hizmetler ile hedefimiz daha güçlü Başiskele, daha güçlü Kocaeli, daha güçlü Türkiye. Ben inanıyorum ki bugün bu üniversitemizin açılmasıyla güçlü Türkiyemizin dahileri 7 Yıldızlı Kent Başiskele’den çıkacak. 2 ay içerisinde burada gençlik merkezide hizmete girecektir. 7/24 hizmet için çalışmaktayız. Eğitimde yıldız kenti durumundayız. Yeni neslin enerjisi ile çocuklarımızı geleceğe hazırlıyoruz. Gönül coğrafyamızdan ümidi olan çocuklarımızın yetişmesi için çalışıyoruz. Belediyelerin görevi sadece yol veya park yapmak değildir. Çocuklarımızı geleceğe hazırlıyoruz. Bu yatırımlar gelecek seçimlere değil gelecek nesle yapılmaktadır. Bugünde ayrıca 1429 çocuğumuza bisiklet hediye edilmektedir” açıklamasında bulundu.

incelemee.jpg

BEYİN GÖÇÜ

KOÜ Rektörü Prof.Dr.Sadettin Hülagü “KOÜ ülkemizin en iyi üçüncü üniversitesidir. Bünyemizde 82 bin öğrenci eğitim görmektedir. Ülkemize hizmet etmeye devam ediyoruz. projenin bize sunulması ile çok mutlu olduk. Özel bireylerin yetişmesi çok önemlidir. Yurt dışına beyin göçleri vermekteyiz bunun önüne geçeriz. Ayrıca Güzel Sanatlar Fakültesi’ne yeni yer kazandırılmıştır” ifadelerini kullandı. Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay “Ülkemizde sıradan eğitim bırakılmıştır. Milyonlarca anne çocuklarının doktor olmasını ister. Ancak ülkemizde ki nano teknoloji kimlerin sayesinde ilerler. Çocuklarımızı en iyi eğitimle lider ülke konuma getirmeliyiz. Teknolojimizle geleceğe yön vermeliyiz” dedi. KBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise “Yerel hizmetler sadece yol ve parklarla olmaz. Geleceğe ancak bu projelerle ulaşabiliriz. Gençlerimiz yetiştirmeliyiz. Geleceğimizin Fatihleri, Yavuzlarını yetiştirmek durumundayız. Yetenekli insanlar cam fanusta yetişmiyor. Bir çok kuruma destek verilmektedir. Çocuklarımızı sevindirmeye devam ediyoruz. Dağıtılan bisikletlerle çocuklarımız sevinmiştir. 5’nci sınıftan 6’ncı sınıfa da geçenlere de bisiklet verilecektir” açıklamasında bulundu. Serkan BORLAK  

kurdale-002.jpg

BİLİM, TEKNOLOJİ, DENEY VE EĞİTİM MERKEZİ

Başiskele Çocuk Üniversitesi’nde görev alan akademisyenler, eğitimciler ve psikologlarla çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde geliştirilmesi hedefleniyor. Eğitim süreci 3 kademeden oluşmakta; 30 Eylül 2017 tarihinde başlayıp 8 ay sürecek olan 1.Kademe eğitimlerinde 200 özel yetenekli öğrenciye eğitim desteği verilmesi planlanıyor. Başiskele Belediyesi ile Kocaeli Üniversitesi’nin ortaklığı ve Başiskele İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleşen sosyal sorumluluk projesi kapsamında, bölgemizde ikamet eden veya eğitim gören 8-12 yaş aralığındaki çocuklara ücretsiz eğitim desteği verilmesi planlanıyor. 2017-2018 Eğitim döneminde Başiskele Çocuk Üniversitesi’ne kesin kayıt yaptıracak öğrencileri belirlemek amacıyla; 15 Mayıs-15 Ağustos 2017 tarihleri arasında ön kayıtlar alınacak. Ön kayıt müracaatı yapacak öğrencilerimizin daha önce; Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) veya ilgili kuruluşlar tarafından yapılan testler sonucu özel yetenekli olduğuna dair belgelerini getirmeleri veya okullarının rehber öğretmenleri tarafından “Çocuk Üniversitesi’nin öğrencisi olmaya adaydır” yazısıyla müracaatları gerekiyor. 1.Kademede üniversiteye yeni katılan öğrencilere, öğrenim gördükleri okullarının ders saatleri dışında (cumartesi ve pazar günleri) uyum ve alıştırma programları, eğlenceli yönüyle bilimlerin tanıtılması, aynı zamanda zihinsel ve bedensel yeteneklerini keşfetmeye ve geliştirmeye yönelik destek eğitimleri verilecek.

 

Birinci kademedeki temel eğitimler;

* Fizik-Kimya-Biyoloji ve Deney Okulu,

* Elektrik-Elektronik ve Robot Teknolojileri Okulu

* Zihin Haritaları, (MIND-MAP) Okulu

* Duyu-Beyin-Beden Koordinasyon Okulu

* Eğitici Drama ve Akıl Oyunları Okulundan oluşuyor.

bina-016.jpg

1.Kademedeki 5 temel eğitim dersini alan öğrenciler, temel eğitimlerinin yanı sıra -isteğe bağlı olarak- Spor Akademisinden: Eskrim, Masa Tenisi, Modern Okçuluk branşlarında; Sanat Akademisinden: Ebru, Resim/Grafiti, Tezhib/Kaligrafi branşlarında da eğitim alabilecekler.

1. Kademe eğitimlerini tamamlayan öğrenciler 2018-2019 Eğitim döneminde 2. Kademe eğitimlerine alınacak. 2.Kademe eğitimlerinde çocukların yeteneklerini belirlemek, geleceğin önemli mesleklerini yerinde uygulamalı olarak tanıtmak; bilim, sanat ve spor alanlarında verilecek destek eğitimleri ile de zihinsel ve bedensel yeteneklerini geliştirmek hedefleniyor.

2019-2020 eğitim döneminde 3. Kademe eğitimine geçen öğrenciler; Kocaeli Üniversitesi Kampüs alanında, Kocaeli Üniversitesi akademisyenlerinin rehberliğinde (mentorluk), 1. Ve 2. Kademe eğitimleriyle belirlenen yeteneklerine uygun, proje ve Ar-Ge çalışmalarıyla eğitimlerine devam edecekler.

Ayrıca; İsteyen Her Öğrenci Çocuk Üniversitesi’nin Yaz Okulundan da Yararlanabiliyor !

8-12 yaş aralığında olan ve 10 Mayıs 2017 tarihine kadar kayıt yaptıran ilk 70 öğrenci; 3 Temmuz- 4 Ağustos 2017 tarihleri arasında eğitim verecek “Yaz Okulu” na katılabilecek.

Yaz Okuluna katılan öğrenciler; 6 ayrı branştan birinde (Eskrim, Masa Tenisi, Modern Okçuluk, Ebru, Resim/Grafiti, Akıl Oyunları) eğitim alacak. Yaz Okulunda eğitimler, hafta içi 5 gün verilecek ve sabahtan öğleye kadar sanat ve spor branş eğitimleri verilecek, öğleden sonra ise kültür-sanat amaçlı gezi ve seminerler düzenlenecek.

 

TEKNİK BİLGİ

ZEMİN KAT: 195 m²

Ebru ve Tezhip Sınıfı

 

1.KAT: 205 m²

Zihinsel Performans Gelişim Akademisi;

Matematik ve Zeka Atölyesi, Fizik, Kimya ve

Biyoloji Laboratuvarı, Seminer/Drama Salonu

 

2.KAT: 200 m²

Bilim, Teknoloji Akademisi

Dil Atölyesi, Astronomi, Uzay Bilimi, Bilim Odası, Kütüphane, Bilgisayar Odası

 

SPOR SALONLARI VE  OYUN ALANLARI

525 m² Eskrim Oyun Alanı

Okçuluk

Masa Tenisi

200 m² Satranç Oyun Alanı

Basketbol Sahası

TOPLAM: 600 M²

MALİYET: 650 BİN TL

15 Mayıs 2017 Kocaeli- EğitimYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı! mask
Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı!
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı! mask
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı!
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı! mask
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı!
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor mask
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor
Ekmekte flaş fiyat açıklaması! mask
Ekmekte flaş fiyat açıklaması!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR