CHP'nin mitingine büyük katılım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Milletçe Alkışlıyoruz” mitingine ilimizde 42 otobüs kaldırıldı.   SEÇİME KADAR 50 MİTİNG Seçim günü ol...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Milletçe Alkışlıyoruz” mitingine ilimizde 42 otobüs kaldırıldı.

 

SEÇİME KADAR 50 MİTİNG

Seçim günü olan 7 Haziran’a kadar 50 miting yapmayı planlayan CHP, ilk mitingini İstanbu’da yaptı. “Milletçe Alkışlıyoruz” mitinglerinin ilk durağı olan Kartal’a CHP Kocaeli İl Başkanı Cihat Altınyuva, ilçe başkanları, milletvekili adaylarından Fatma Hürriyet Kaplan, Haydar Akar, Tahsin Tarhan, Turan Dumlu, Cuma Karavar, Mehmet Tamer Solakoğlu, Ayhan Mutlu, Rasim Meriç, Asude Fırat Özkan, Kemal Nişancı, Sabriye Gülşah Şahin’de katıldı. Milletvekili aday adayı olup da sıralamaya giremeyen CHP’lilerinde katıldığı mitingde kadın ve gençlik kolları da vardı. Perşembe pazarı alanında toplanan partililer otobüslerle İstanbul’a hareket ettiler. Milletvekili adaylarına partililer büyük ilgi gösterdi.

 

HER İLÇEDEN OTOBÜS KALKTI

CHP İstanbul mitingi için her ilçeden araç kaldırıldı. Kartal da düzenlenen “Milletçe Alkışlıyoruz” mitinginde, CHP’nin Kocaeli milletvekili adayları farklı ilçelerden otobüslere binerek alana gitti. CHP’nin mitinge bazı STK’lar da  ilgi gösterdi. Emekli Sen Başkanı İbrahim Turgut, Göre Engelliler Derneği, Çağdaş Engelliler Derneği’de Perşembe Pazar alanına geldi. CHP Grup Başkan Vekili Ersin Albayrak kalabalık arasındaydı.

 

SİRMEN DE GİTTİ

CHP eski Kocaeli Milletvekili ve geçtiğimiz dönem İzmit Belediye Başkan Adayı Sefa Sirmen’de alanındaki yerini aldı. Sirmen, “Türkiye için önemli seçim. CHP bu seçimlerde geçmiş seçimlere oranla daha iddialı. Halk nazarında bu hükümetin kredisi tükenmiş durumdadır” dedi.

 

KARAVAR GERGİNLİĞİ ÖNLEDİ

Kocaeli’den binlerce kişi Kartal’da ki miting alanına gitti. Miting sırasında bir arada durmaya özen gösteren Kocaelili grup miting sırasında da bazı taşkınlıklara engel olmaya çalıştı. CHP’nin Kartal Mitingi’nde arabadan küfür edildiği iddiasıyla küçük çapta tartışmalar yaşandı. Miting alanında arabadan CHP’lilere küfür edildiğini iddia eden bir grup oldukça sinirlendi. Arabanın peşinden koşmaya başlayan partilileri CHP Kocaeli 5. sıra milletvekili adayı Cuma Karavar yatıştırdı. Partililer, AKP’lilerin arabadan ağır küfürler savurarak miting alanının yanından geçtiğini iddia ettiler.

 

ÖNCE SELAMLADI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasına, “Tek tek sayacağım. Öğrenci, öğretmen, işçi, işveren, memur, çiftçi, esnaf emekli, ev kadını, çöpte kağıt toplayan vatandaşım, işsiz yoksul vatandaşım merdiven altı çalışan sigortasız kardeşim sana Kartal Meydanı’ndan selam gönderiyorum” diyerek başladı.

 

KORKMAYIN, SİNMEYİN

“Bütün milletime, iş dünyasına, finans, sağlık, spor ve medya dünyasına sesleniyorum. Hukuk aleminde, hakimine savcısına avukatına sesleniyorum. Belediyelere. Sivil toplum örgütlerine, devletin kurumlarında çalışan vatandaşlarıma sesleniyorum. Bütün yurttaşlarıma sesleniyorum. Öğretmene öğrenci emekli çalışan esnaf çifti toplumun her kesimine sesleniyorum. Açık yüreklilikle söylüyorum korkmayın, yılmayın, sinmeyin.  Çünkü yanınızda cumhuriyetle yaşıt CHP var. Korkmayın, yılmayın, sinmeyin. Kabadayılıktan. Zalimlikten, zorbalıktan yasa dışından, baskılıkçıdan, ayrımcılıktan uzak bir anlayışın temsilcisi CHP var. Onun için diyoruz korkmayın yılmayın CHP var. Ekonomik refahı herkesin nasipleneceği şekilde paylaşmayı hedef edinmiş anlayışın temsilcisi CHP var.”

 

“TAHTTAN İNDİRECEĞİZ”

Bugün buraya ülkemizde egemen olan sorumsuzluğu, çıkarcılığı ve saldırganlığı tahttan indireceğimizi haykırmak için geldik. Türkiye’ye yaşanmaz bir ülke haline getirenlere ‘kalkın oradan o koltuğa millet oturacak’ demek için geldik. Milletçe büyük bir alkışı başlatmak için geldik. Hakka hukuka ve ekonomiye, özgürlüğü, barışa ve adalete cumhuriyete zulmeden malum zihniyeti protesto alkışıdır. Üzerine basa basa söylüyorum. Bu alkış hakka hukuka ve ekonomiye özgürlüğü barışa ve adalete laikliğe demokrasiye ve cumhuriyeti zulmeden zihniyeti protesto alkışıdır.

 

“VATANDAŞ BORÇ BATAĞINDA”

Kılıçdaroğlu konuşmasına şöyle devam etti; “Tüketici, kredi ve kredi kartı borç batağında. 5 milyon vatandaşımız borç batağında. Tefeci faizi için çalışıyor vatandaşlarımız. Son 10 yılda 2003-2013 bizim vatandaşlarımızın, bankalara ödedikleri faiz miktarı 128 milyar dolar.  Sözüm söz, Kılıçdaroğlu sözü bu, borç batağından sizi kurtaracağım.  Diyecekler ki nasıl? Hiç endişe etmeyin. Kuruşu kuruşuna hesabı yapıldı. Her şeyi açıklayacağız. Bankaların uyguladığı tefeci faizinden vatandaşları kurtaracağım. Bunu önümüzdeki günlerde açıklayacağım. Herkesin gözü kulağı CHP’de olsun.”

 

“NOTERE GİTTİM İMZAYI ATTIM“

“Eğitimin ne durumda olduğunu öğrenmek istiyorsanız annelere soracaksınız. CHP iktidarında çocuğunu yanağından öperek göndereceksiniz. Beslenme çantasına da gerek yok, çocuk yemeğini okulda yiyecek. 11 milyon emeklilerimiz duysun, Ramazan ve Kurban bayramında sizlere birer maaş ikramiye vermeyi görev biliyorum. Notere gittim imzayı verdim. Hem notere, hem millete gidiyorum var mı diyeceğin. Ben bu parayı millete vereceğim. Esnafı unuttuğumuzu sanmasınlar. Toplumun ana omurgasıdır esnaf. Emekliye verdiğimiz ikramiyeden en büyük faydayı sen alacaksın. Alışverişini senden yapacak. Hastane kapısından ‘prim borcun var’ diye kapıdan dönmeyeceksin.” Hilal GÜDÜCÜ – Serkan BORLAK / İSTANBUL

 

Miting notlarım (Serkan BORLAK)

CHP’nin ilk mitingi İstanbul Kartal’da yapıldı. Mitinge beklenen ilginin olmaması dikkat çekti. Kalabalık vardı var olmasına ama beklenenin altındaydı.

 

Alanın gereken şekilde süslenmemesi partililer tarafından da eleştiri konularının arasında yer aldı.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, saat 13.50’de kürsüye çıktı. Yaklaşık 50 dakika kürsüde kaldıktan sonra miting alanından ayrıldı. Mitingin bu kadar kısa sürmesine partililer tarafından eleştirildi.  

 

Miting akanına giriş ve çıkışlarda yaşanan düzensizlik partililerin de eleştirilerine hedef oldu. Alana girecek araçların gelişi güzel durması, alana geçişlerde yaşanan sorunlar partililerin eleştirilerine hedef oldu.

 

İstanbul Kartal’da yapılan mitingde kürsüye ilk olarak İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın çıktı. Karayalçın kısa konuşmasında alana gelenleri selamladı.

 

CHP dün başlattığı miting maratonu ile birilikte reklamcı Ali Taran tarafından hazırlanan reklam filmi de televizyonlarda dönmeye başlayacak.

 

CHP’nin genel seçimlerdeki sloganı “Milletçe Alkışlıyoruz” olacak.

 

Gün boyunca #herkesiçinCHP ve #milletcealkisliyoruz ile sosyal medyada paylaşımlar yapıldı.

 

CHP’nin Kartal mitinginde aday adayı olup aday seçilemeyen partililerde miting alanındaydı. Bu tablo dünkü mitingin en güzel kareleri oldu.

 

Dün İstanbul’da yapılan mitinge katılan CHP’liler Kılıçdar oğlunun İzmit’e gelmesini istedi. Sloganlar atarak bu dileklerini haykıran CHP’liler, genel başkanlarını el sallayarak uğurladı.

 

Güneşe rağmen soğuk buz kesiyordu. Miting alanında üşüyen CHP’liler etraftaki kafelere sığınarak genel başkanlarını oradan dinledi. 

12 Nisan 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR